איך למנוע הפיכת מבנה מגורים למבנה מסוכן?

מבנה מסוכן הוא מבנה שהוגדר ככזה על ידי היחידה למבנים מסוכנים ברשות המקומית. בכל רשות\מועצה ישנה יחידה שנועדה לאכוף את חוק העזר המקומי בנושא תוך קבלת תלונות, ביצוע ביקורות, הפקת צווים ומעקב אחר הטיפול בנושא. כהגדרה, מבנה מסוכן הוא כזה המסכן באופן כזה את דיירי המבנה או העוברים והשבים. הסכנה יכולה לנבוע מנפילה של חלקי בניין חיצוניים קטנים כמו נשירת פסיפס וחלקי טיח רופפים ואו קריסה מלאה או חלקית של מבנה, קיר, חלון, מרפסת או כל אלמנט אחר, וכן מחלקי מבנה שהתקלות בהם עשויה לגרום לנפילה או פציעה.

הסיבות העיקריות שבגללן מבנה מגיע למצב שבו הוא מסוכן

רטיבות – הגורם העיקרי לפגיעה בטייח וביסודות המבנה הוא רטיבות. איטום לא תקין או סדוק של גגות, בנייה לא מקצועית של קרניזים וכדומה מביאה בהכרח לחדירה של רטיבות לשלד המבנה ולקירותיו. התוצאה היא התרופפות של חיפויים, חלודה בברזל, התנפחות של עץ וכל פגיעה אחרת שמקורה ברטיבות. התוצאה הנלווית היא פגיעה בבטיחותם של הסובבים והדרך מכאן להגדרת מבנה כמסוכן, קצרה.

ליקויי בנייה – כאשר המבנה נבנה מלכתחילה באופן לקוי הסיכוי שייווצרו ליקויים מסוכנים גדולה. ליקויים יכולים להיות בנייה לא לפי תקן, בחומרים לא מתאימים או לא מספקים, ליקויים בתכנית הבנייה עצמה, ליקויים שנעשו ברשלנות ועוד.

עייפות החומר – כמו כל חומר גם בטון, ברזל, עץ, טייח ואפילו שיש אינם עמידים לנצח. לחות האוויר, גשם, חום השמש, תנועות של האדמה ועוד מאפיינים של הטבע מובילים עם השנים לפגיעה בחומרים מהם נבנה הבניין ולבסוף לפגיעות שיכולות להיות מסוכנות.

הזנחה או טיפול לא נכון במבנה – גם לבעלי הנכס יכולים לקחת חלק בהפיכתו של מבנה למסוכן, בין אם מתוך פעולה אקטיבית כמו תוספות בנייה לא מוסדרות ובין אם מתוך חוסר תשומת לב והזנחה של הבניין. לצורך הדוגמה, גילוי של רטיבות בתקרה שתחת גג הבניין יכולה להעיד על פגיעה באיטום. אי טיפול עקבי בנושא יפגע לבסוף באופן רחב יותר בבניין.

איך מונעים?

  1. הקפדה על איטום מקצועי אחת למספר שנים וטיפול בנזילות וברטיבות מוקדם ככל האפשר.
  2. זיהוי ליקויי בנייה מוקדם ככל האפשר, עד כמה שניתן. ניתן להזמין חברת בדק בית לביצוע סקר במקרה הצורך ובעיקר לפני רכישה של נכס.
  3. זיהוי חלקי מבנה הסובלים משחיקה והתפוררות כתוצאה מגילם וטיפול בהם כשהנזק עדיין קל.
  4. הקפדה על תחזוקה שוטפת של הבניין וטיפול בכל ליקוי שעולה בזמן.