אלי רוזנטל: "מינוף פרויקטים במסגרת של תמ"א 38 הוא נחוץ והכרחי מתמיד"

כך הצהיר מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים, אלי רוזנטל, לעיתון גלובס בעקבות רעש האדמה הכבד אשר פקד את נפאל לפני כחודשיים. לדברי רוזנטל, "האסון מעורר בקרב רבים מאיתנו חשש שמא יתרחש אירוע בסדר גודל דומה בישראל. קידום ומינוף פרויקטים במסגרת של תמ"א 38 הוא נחוץ והכרחי מתמיד".

יזם בתחום ההתחדשות העירונית: "הליך החתימה מול בעלי הדירות חייב להתקצר"

יושב ראש איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, דני מריאן, התייחס אף הוא לאסון בנפאל, ומציין כי "תמ"א 38 באמת פיתרון טוב, אבל אין בו כדאיות כלכלית דווקא באזורים המועדים לפורענות במצבים של רעידת אדמה בסדר גודל של נפאל". עוד מוסיף מריאן שישראל צריכה להיערך גם בתחום התשתיות, ולתכנן כבר עכשיו תכניות ליום שאחרי: "במהלך רעידת אדמה עלולים להיפגע גם קווי מתח גבוה, צמתי תקשורת מרכזיים, בריכות לאגירת מים ועוד". רוני צברי, יזם בתחום ההתחדשות העירונית שם את הדגש על ההיבט היזמי של תמ"א 38 ומציין: "הליך החתימה מול בעלי הדירות חייב להתקצר. דיירים כיום מתמהמהים בחתימה על הסכם, היות והם עסוקים בתמורה שיקבלו במקום בסכנה הנשקפת לחייהם".

ארז כהן: "האסון בנפאל הוא כאפס וכאין לעומת מה שצפוי בישראל"

ארז כהן, שכיהן בעבר כיושב ראש בלשכת שמאי המקרקעין אומר: "מה שהתרחש בנפאל עלול להיות כאפס וכאין לעומת מה שצפוי בישראל בתרחיש הבלהות הזה. מאות אלפי בניינים אינם ממוגנים כלל כנגד רעידות אדמה. מדובר במחדל לאומי אולי הגדול ביותר בעשור האחרון. תכנית תמ"א 38 יצאה לדרך לפני כעשור אך נדחקה לקרן זווית. ממשלת ישראל החדשה חייבת לפעול מיידית למיגון כנגד רעידות אדמה, לרבות בפריפריה החשופה במיוחד".

יוסי חסון: "אנחנו פונים אל אוזניים ערלות עד לבוא האסון"

מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים, יוסי חסון, מתייחס אל הבירוקרטיה אשר מעכבת את הפרויקטים לחיזוק מבנים ומצהיר כי "הממשלה ובעיקר הרשויות המקומיות דואגות להצבת כל מכשול אפשרי כמו ביורוקרטיה אינסופית, מגבלות ותקנות ההופכות את מרבית המיזמים הפוטנציאלים לבלתי כדאיים לחלוטין. המיזמים היחידים שכדאיים הם אלו הממוקמים על קרקע שערכיה היקרים במיוחד כמו צפון תל אביב, רמת השרון, רעננה, הרצליה וגבעתיים. יש לקדם פרויקטים לא רק במקומות האלו אלא גם בפריפריה, ובעיקר ביישובים הממוקמים בשבר הסורי אפריקני המועד יותר מכל  שאר האזורים לפורענות. אך לצערנו, אנחנו פונים אל אוזניים ערלות עד לבוא האסון".

רון חולדאי: מדובר ב"כאילו"

הקו המנחה של מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים, יושב ראש איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, יושב ראש לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים ועוד רבים מקרב היזמים והקבלנים הנושקים לתחום הוא הרצון לקדם את תכנית תמ"א 38 למיגון מבנים כנגד רעידות אדמה. מדובר, לכאורה בתכנית WIN-WIN שבה כולם זוכים: הממשלה, היזמים ובעלי הדירות המשדרגים את הנכס מבלי להשקיע בו אגורה. והשאלה שמתעוררת ועולה היא: האם באמת תכנית תמ"א 38 תמנע קטסטרופה כמו שבעלי האינטרסים מבטיחים, או שמא, כמו שציין ראש עיריית ת"א, רון חולדאי, מדובר ב"כאילו"? קחו לדוגמה קשיש בן 90. עשו לו מתיחת פנים, בוטוקס, צביעת שיער, קוביות בבטן וחיטוב גוף באמצעות סדרה של ניתוחים פלסטיים עד שייראה כמו ליאונרדו דיקפריו בסרט "טיטניק". האם לדעתכם השינויים הקוסמטיים האלו אכן יש בהם להאריך את חייו של אותו קשיש בעשרות שנים נוספות?