פרויקט בנייה בלתי חוקי בלב ליבה של רמת גן

מהכתבה של נמרוד בוסו שפורסמה לפני מספר חודשים בעיתון TheMarker עולה החשד לאי סדרים בכל הנוגע למתן היתרי בנייה לפרויקטים במסגרת תמ"א 38 בעיר רמת גן.

מבנה בן שבע קומות במקום בית צמוד קרקע

בלב זירת התגוששות נמצא מגרש צנוע ברחוב החי"ל, מגרש שהוביל למחול שדים מרובה אינטרסים ויצרים, ומעורבים בו פוליטיקאים, בכירים בעירייה ואנשי מקצוע כאחד, כשכל המעורבים מתנגחים אלו באלו ומטיחים האשמות לכל עבר. נקודת ההתחלה היא

ב-20.11.2014 שבו חתמה עליזה זיידלר־גרנות, מהנדסת העיר רמת גן, על צו הפסקה מינהלי לעבודת פרויקט תמ"א 38 ברחוב החי"ל 9. מדובר במיזם להקמת מבנה בן שבע קומות, שכולל 21 דירות במקום בית צמוד קרקע ששכן קודם לכן על המגרש. הצו ניתן לאחר שנמצא שהחפירה במקום נעשית בשטח מהמגרש אשר הופקע לצורך בניית מדרכה.

חשד לחוסר תום לב

בדיקה שנערכה לאחר מתן הצו להפסקת הבנייה העלתה ממצאים מביכים מבחינת התנהלותה של עיריית רמת גן: היזם ביצע את החפירה בהתאם להיתר הבנייה שהונפק כחודשיים קודם לכן, וחתום על ידי מהנדס העיר דאז, סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת התכנון והבנייה. חקירת התקרית העלתה שורה ארוכה של חריגות וליקויים נוספים שמעוררים חשד לחוסר תום לב. מסתבר שההיתר נמסר לסגנית ראש העיר, תוך אמירה מפורשת שההיתר לא נבדק באמצעות אף אחד מקרב הצוות הבכיר.

מנהלת מחלקת הרישוי: "לא אחראית להיתר שלא עבר דרכי"

השתלשלות האירועים המוזרה החלה בחודש ספטמבר 2014, וניתן ללמוד עליה מהתכתבות ישירה בין פקיד זוטר המועסק במחלקת הרישוי בעירייה לבין יו"ר וועדת התכנון והבנייה וסגנית ראש העיר. העובד הזוטר אשר הכין את ההיתר, היה מודע לכך שההיתר דורש בדיקה מטעם גורם בכיר ממנו, ולכן עדכן את מהנדס העיר וסגנית ראש העיר תוך שהוא מסביר שהיזם נמצא מחוץ למשרדו אך מכיוון שכל הגורמים הבכירים נעדרים באותו היום הוא פונה אליהם (מהנדס העיר וסגנית ראש העיר) וממתין להנחיות. לא ברור מה ההנחיות שקיבל העובד הזוטר, אך לאחר שלושה ימים שלחה מנהלת מחלקת הרישוי הודעת מייל שכוונה לתפוצה רחבה, ובו היא מסבירה שהיא מסירה את אחריותה לגבי ההיתר מהסיבה שלא עבר דרכה. כחודשיים לאחר מכן, כשהחלו העבודות בשטח ונחשפו הפגמים בהיתר שהובילו לצו הפסקת העבודה החל מחול השדים.

"התערבה באופן בוטה בעבודתם של פקידי הרישוי"

עקיפת הסמכויות בנוגע למתן ההיתר הלקוי החל במהרה לעניין גם את חברי מועצת העיר, שביניהם יריבים של ראש העיר המכהן, וגם של כאלו מהקואליציה, וכולם העלו תהיות קשות המתייחסות לאופן התנהלותה של העירייה, ובפרט של סגנית ראש העיר ש"התערבה באופן בוטה בעבודתם של פקידי הרישוי" מתוך היכרותה הקרובה עם היזם של הפרויקט. ובינתיים, כשכל הגורמים בעירייה עסוקים בהטחת אשמות הדדיות, נכנסה גם משטרת ישראל אל התמונה, פשטה על המשרדים ועצרה שורת בכירים, לרבות ראש העיר ומנהל אגף האחראי לפיקוח על הבנייה, והפרשה רחוקה עדיין מסיום.