"כיום כל בעל בסטה הופך ליזם של התחדשות עירונית", כך מצהיר ניסים אסייג, מנכ"ל חברת  NSA שפועלת לייזום וקידום פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 לעיתון גלובס.

עוד מוסיף ניסים אסייג: "ישנן אמנם גם חברות מקצועיות הפועלות בתחום ההתחדשות העירונית, אבל גם לא פחות גופים בלתי מקצועיים אשר גורמים לנזקים. הגופים הללו מציעים הצעות בלתי ישימות ובלתי הגיוניות, וכל בניין אשר קיבל הצעה מסוג זה, כמעט בלתי אפשרי יהיה לשכנע אותו שלא ניתן לקיים כלל את כל מה שהובטח לו".

מסחרה בחתימות

בריאיון שערך עיתון גלובס לפני כמספר שבועות עם מנכ"ל החברה, ניסים אסייג, היו לו דברים קשים כנגד הרשויות המעוניינות בקידום הפרויקטים להתחדשות עירונית. "לעתים ניתן לראות שכונה שלמה עם שלט שמופיע בו שם של חברה שתקוע כבר שנים, ואם בודקים את העניין מגלים שמדובר באיזו פנסיונרית אשר הצליחה להחתים בעבר את רוב בעלי הדירות, ומנסה כיום למצוא יזם כדי למכור לו את החתימות. פרויקט כזה הוא בדרך כלל פרויקט אבוד, ואפשר לראות לא מעט מקרים מהסוג הזה. לפי להערכתי, 90% מאלו שמציגים לבניינים כל מיני הצעות מפוקפקות הם מאכערים. אם בעבר כל בעל בסטה הפך למארגן של קבוצות רכישה, הרי שכיום כל בעל בסטה הפך ליזם בתחום ההתחדשות העירונית".

יש להציב סף כניסה של יכולת מוכחת בתחום, הן מבחינת מימון והן בהיבט המקצועי""

לשאלה מה ניתן לעשות כנגד התופעה הזו השיב אסייג: " בעבר כבר המלצתי למספר ראשי רשויות המעוניינים לקדם תוכניות של תמ"א 38 ופינוי בינוי להציב בפני היזמים שני תנאים, שהראשון שבהם הוא הצבת סף כניסה של יכולת מוכחת בתחום זה, הן מבחינת מימון והן בהיבט המקצועי. התנאי הנוסף הינו מידת האחיזה במיזם, כשהמשמעות היא שיש לחייב את כל מי שמתחיל לקדם את התהליך בעירייה שהוא מחזיק בהסכמה מוכחת של מעל

ל- 70% מכל בעלי הדירות באזור. הבעיה היא שכיום אין שום רף כניסה ושום חסם מטעם הרשויות שיוכל להגביל את התופעה הזו ולעשות סדר בתחום".

"אחד מהדברים החשובים ביותר הוא הקשר הבלתי אמצעי שבין היזם לבעלי הדירות"

חברת NSA שהוקמה על ידי ניסים אסייג מקדמת כיום מספר פרויקטים, וצפויה בקרוב להוציא אל הפועל פרויקט רחב היקף באור עקיבא לפינוי בינוי. מדובר בפרויקט אשר אושר כבר בוועדה המחוזית, ומורכב של 352 דירות ישנות לצורך בנייתן של 1,750 דירות חדשות. אסייג, אשר גדל באור עקיבא, מסביר שמבחינתו מדובר בסגירת מעגל, ומוסיף שאחד מהדברים החשובים ביותר בכל פרויקט להתחדשות עירונית הוא הקשר הבלתי אמצעי שבין היזם לבעלי הדירות.

"הבעיה היא ששם למעלה בממשלה מדברים הרבה, אבל לא מצליחים לקדם דבר"

גם כלפי המדינה מפנה אסייג ביקורת קשה בכל הנוגע לקידום התחום: "מדובר בעתידה של המדינה, הן בהיבט של החיזוק והמיגון והן בהיבט ההתחדשותי. הבעיה היא ששם למעלה בממשלה מדברים הרבה, אבל משרד הפנים ומשרד הבינוי אינם מצליחים לקדם דבר. יש להקים ועדה תכנונית אשר תעסוק אך רק בפינוי בינוי, וללא שום מינויים פוליטיים בוועדה הזו."