"בענף הבנייה נמוך הפריון בלמעלה מ-40% בהשוואה למדינות ה-. "OECD

כך מציינים גורמים בכירים במסגרת השקת הפורום שנועד לייעל את שיטות התכנון והבנייה בישראל. המידע הזה פורסם לפני מספר ימים באתר החדשות Nrg על ידי הכתב אסף גולן.

 

"מדד חוסר היעילות שנוגע לענף הבנייה הינו בטווח שבין 8% ל-13%"

"הפריון הממוצע של המשק הישראלי נמוך בשיעור של 20% ביחס למדינות ה-OECD, בעוד שהפריון של ענף הבנייה הישראלי נמוך בלמעלה מ-40% בהשוואה לאותן המדינות. בנוסף, משך זמן הבנייה בישראל הינו כפול בהשוואה למדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי האירופאי, ומדד חוסר היעילות שנוגע לנתונים הללו הינו בטווח שבין 8% ל-13%". נתונים עגומים אלו הושמעו באירוע שיזמו מרכז הבנייה הישראלי והחברות תים ואוטודסק לכבוד השקת פורום BIM בישראל.

 

"במדינת ישראל קיים נתק מוחלט בין המבצע, המתכנן והיזם"

על פי דברי אותם גורמים "במדינת ישראל קיים נתק מוחלט בין המבצע, המתכנן והיזם, כאשר כל אחד מהם מחשיב את עצמו כאוטונומיה עצמאית שאיננה מחוברת ליתר הקודקודים במשולש הזה. המחיר שאנחנו משלמים על התופעה הוא חוסר יעילות, שעשוי להתבטא בכיסו של הצרכן ב-13% מעלויות הבנייה". במילים אחרות, החיבור והאינטראקציה בין כל הגורמים הרלוונטיים הוא הכרחי להעלאת הפריון בענף הבנייה.

 

המידע והשינויים זמינים בכל רגע לצוות הניהול של הפרויקט ולקבלני המשנה

BIM מהווה מתודולוגיה חדשנית אשר אומצה כסטנדרט נבחר בכל הקשור לתהליכי התכנון והבנייה במדינות מתקדמות בעולם כגון ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת, אנגליה, סין ועוד.

המתודולוגיה החדשנית הזו מושתתת על טכנולוגיה מתקדמת, שלפיה כל נתוני המיזם משולבים כמודל אשר מכיל את כל האינפורמציה, והוא ניתן לאחזור בכל שלב באופן גרפי כמסד נתונים או בתלת ממד. המתודולוגיה מאפשרת לכל המידע וכל שינוי להתעדכן בכל חלקי השרטוט בו זמנית, כשהמידע והשינויים זמינים ונגישים בכל רגע הן לצוות הניהול של הפרויקט והן לקבלני המשנה.

 

הדמיית המבנה, יצירת סימולציות והבנת התנהגותו של המבנה בסביבה ממוחשבת

באמצעות מערכת השיטות הזו קיימת אפשרות להדמיית המבנה של הפרויקט, יצירת סימולציות והבנת התנהגותו של המבנה בסביבה ממוחשבת, עוד בטרם יצאה הבנייה אל הפועל, וכך גם לכל אורכו של הפרויקט. יישום המתודולוגיה מקצר, למעשה, את משכי הבנייה, מוזיל משמעותית את עלויות הבנייה והתשתית, ומצמצם גם את פסולת הבנייה הנובעת מטעויות בנייה. מנהל הטכנולוגיות בחברת תים, אריק שיבי מציין כי "ענף הבנייה בישראל מאותן הבעיות שאפיינו את מדינות המערב בטרם אימוץ השיטה, לרבות חריגות בתקציב, ליקויי ביצוע וליקויי איכות בשיעור גבוה, ליקויים בהערכת לוחות הזמנים והערכת העלויות, דבר שמוביל לעודף פניות משפטיות לצורך בירור סכסוכים".
 

"פיתוח סטנדרטים חדשים עבור השוק הישראלי וקידום תקינה בתחום"

מטרת הפורום שהושק היא לקדם טכנולוגיה וחדשנות לטובת כל העוסקים בענף הבנייה והתשתיות. לדברי אריק שיבי "הפורום יסייע בהרחבת השימוש בטכנולוגיה הזו, תוך יצירת שיתוף פעולה כמו גם והפריה הדדית של כל הגורמים הנוגעים לתכנון וביצוע, תוך פיתוח סטנדרטים חדשים עבור השוק הישראלי וקידום תקינה בתחום".