הדיירת התנגדה לפרויקט תמ"א 38: "כדי לשמר את זכר בעלי המנוח"

דיירים בבניין מגורים ברמת גן אשר ביקשו להצטרף לפרויקט תמ"א 38 במטרה לחזק את דירותיהן מפני רעידות אדמה נתקלו בהתנגדות נחרצת מצד שכנתם שטענה שהיא מעוניינת להותיר את דירתה בדיוק כפי שהיא כיום על מנת לשמר את ערכה הרגשי. הסיפור פורסם בעיתון ynet על ידי עו"ד קרן כהן בלחרסקי.

 

המפקחת על רישום המקרקעין: "אין די בכך כדי למנוע מכל שכניה את השדרוג"

בעיה רגישה מנעה מבעלי דירות של בניין ישן בעיר רמת גן מלקדם בו את התהליך הנחוץ לצורך שיקום המבנה ושדרוגו: אחת הדיירות סירבה לחתום על הסכם תמ"א 38 והתנגדה בכל תוקף למיזם בטענה שהדירה חייבת להישאר בדיוק כפי שהיא, זאת "בכדי לשמר את זכר בעלי המנוח". על אף כל הצער והאמפתיה המתלווה אל הסוגיה, קבעה המפקחת על רישום המקרקעין של מחוז תל אביב כי "לבי אל מטענה הרגשי הגדול של הדיירת, אך אין די בכך כדי למנוע מכל שכניה את אותו השדרוג שבו הם מעוניינים".

 

עד לשלב ההיתר, כל ההליך הפרוצדורלי זרם בהתאם לתכנון

מדובר בסוגיה הנוגעת לבית משותף ישן הממוקם ברחוב איינשטיין ברמת גן. בחודש אפריל 2013 חתמו בעלי הדירות בבניין עם החברה היזמית "ישראמיש השקעות" על הסכם לביצוע תמ"א 38. לפרויקט ניתן היתר בנייה בחודש פברואר 2014 באמצעות הוועדה המקומית ברמת גן לתכנון ובנייה. עד לשלב ההיתר, כל ההליך הפרוצדורלי זרם בהתאם לתכנון, אלא שאז החלו בעלי הדירות להיתקל בהתנגדות מצד שכנתם. היות והדיירים היוו את הרוב הדרוש על פי חוק לצורך אישור הפרויקט, פנו חמישה מהם אל המפקחת האחראית לרישום המקרקעין בעיר תל אביב בבקשה שתחייב את שכנתם לחתום על ההסכם.

 

"חוק כבוד האדם וחירותו נועד דווקא להגן על זכויותיהם הקנייניות של יתר השכנים"

לטענתה של הנתבעת קיימת אפשרות לבצע בבניין עבודות חיזוק, זאת בעלויות נמוכות הרבה יותר וללא הריסתו. לדבריה "בעלי הלך לעולמו לפני מספר שנים ואני רוצה שזכרו יישמר על ידי השארת הדירה בדיוק כפי שהיא". המפקחת קבעה כי בנסיבות בהן יישנו רוב חוקי מצד הדיירים המעוניינים בהריסת הבית, מאפשר החוק לכפות על דייר סרבן את יישומו של הפרויקט. המפקחת הדגישה כי "כפייה זו איננה באה לקפח את זכויות השכנה בהיבט החוקתי, היות שכבר נקבע בחוק היסוד הנוגע לכבוד האדם וחירותו שאין לאפשר לאדם לכפות על כל סובביו את רצונותיו, והחוק, למעשה, נועד בסוגיה זו דווקא להגן על זכויותיהם הקנייניות של יתר השכנים".

 

""המיזם עומד להיטיב משמעותית עם כל בעלי הדירות, לרבות הנתבעת

המפקחת ציינה עוד שהתרשמה שהמיזם עומד להיטיב משמעותית עם כל בעלי הדירות, לרבות הנתבעת, היות וכל אחד מהם צפוי לקבל דירה חדשה במבנה חדש, המחוזק וממוגן כנגד רעידות אדמה, בתוספת חניות ומעלית. בנוגע לטענתה של השכנה שלפיה ניתן לחזק את הבניין מבלי להרסו קבעה המפקחת שחוות דעת שהציגה הנתבעת איננה מספקת, שכן היא הסתמכה על בדיקה ויזואלית בלבד. הפסיקה קבעה שהדיירים רשאים לבצע את הפרויקט והדיירת חויבה בתשלום הוצאות המשפט.