כיצד אתם יכולים להעלות את ערך הנכס שברשותכם?

האם שווה להוסיף מעלית או מרפסת בבניין? האם בניית חדרי ממ"ד היא כדאית? עד כמה משתלמת ההשקעה בשדרוג הבית?

עבור מרבית הישראלים מהווה דירת המגורים את עסקת החיים, כאשר נטל המשכנתא הרובץ מעל לכתפינו משכיח מאיתנו את העובדה שהשקעה בשדרוג הנכס והשבחתו עשויים להקפיץ את ערכו הרבה מעל לסכום ההשקעה. מלאכת השיפוצים דורשת את הסכמתם של כל השכנים ונחשבת למתישה אך שווה את המאמץ הנפשי והכספי. אז כיצד עושים את זה?

 "ביתי הוא מבצרי"- הוספת ממ"ד

"ביתי הוא מבצרי" נאמר בתלמוד הבבלי, אך המציאות מראה שמרבית הדירות שנבנו לפני שנות ה-90 של המאה ה-20 אינם משמשים כמבצר בשעת צרה, ואף עלולים להוות מלכודת מוות במצבים של מלחמה או רעידות אדמה.

ניתן להוסיף חדרי ממ"ד במסגרת תמ"א 38 או ביוזמה עצמאית מצד הדיירים, ומדובר בתוספת של חדר בגודל של 12 מ"ר ברוטו (9 מ"ר נטו בעקבות עובי הקירות הממוגנים). יוזמה עצמית מצד הדיירים תצריך על פי ההערכות השמאים השקעה של כ-80 אלף שקל לכל דירה, אך תקפיץ את ערכן במעל ל-120 אלף שקל.

אופציה נוספת אשר תופסת תאוצה בשנים האחרונות היא הוספת מרפסת המשמשת כתחליף נחמד לאלו שאינם יכולים להרשות לעצמם רכישת בית עם חצר. מדובר בעלות של

כ-50 אלף ₪ עבור מרפסת מבטון, אך זו לא רק שמשדרגת את איכות החיים, אלא גם עשויה להעלות את ערך דירתכם ב-10% מערכה הנוכחי.

הוספת מעלית- כי התמורה שווה הרבה מעבר להשקעה

בין אם אתם זוג צעיר עם ילדים פעוטים ובין אם אתם כבר לא צעירים כמו פעם, הוספת מעלית עשויה לשפר משמעותית את איכות חייכם, ובעיקר אם אתם מתגוררים בקומות העליונות. יחד עם זאת, מה שכואב במיוחד לדיירים המתגוררים בקומה האחרונה, כואב פחות לאלו מן הקומה הראשונה, וזאת למעשה תמצית הבעיה של כל מי שמנסה לקדם הליכים לצורך הוספת מעלית בבית המשותף.

על כן, מקובל הנוהג שדיירי הקומה הראשונה נושאים ב-10% בלבד מן העלות הכוללת של הנטל, בעוד שדיירי הקומה השנייה והשלישית משתתפים ביחס עולה של 20% ו-30%, ואילו דיירי הקומה הרביעית נושאים ב-40% מן העלות. ניתן כיום להוסיף מעליות במרבית הבניינים בארץ על ידי מגוון רחב של פתרונות, החל ממעלית הידראולית לצורך חיסכון במקום וכלה בבניית פיר חיצוני.

על פי הערכת שמאים מטעם האגודה לתרבות הדיור מדובר בעלות ממוצעת של 250 אלף שקל עבור מבנה בן שלוש קומות שמקפיצה את ערך הנכס בשיעור של עד 20%.

רמונט חיצוני\פנימי

שיפוץ חיצוני או שיקום נדרש בכל בניין בעל ותק של 30 שנה או יותר. לרוב מדובר בטיפול שנועד להשאיר את הבניין על תילו למשך שנים רבות נוספות, והוא אף מחויב על פי חוק המקרקעין.

שיפוץ או שיקום עשוי לעלות בטווח שבין 25-40 אלף ₪ לכל דייר, אך בה בעת יתרום לעלייה של עד 10% מערך הדירה. באותה ההזדמנות ניתן לערוך גם שיפוץ פנימי הקשה יותר לתמחור, אך הוא יכול להעלות את ערך הדירה בטווח שבין 5%-15%.

במידה ויישמם מספר דיירים המעוניינים ברמונט פנימי, ניתן להתאגד על מנת ליצור כמעין "קבוצת רכישה" ולהוזיל משמעותית את העלויות על ידי התקשרות עם אותם בעלי מקצוע.