על רקע העלייה המשמעותית בשיעור התאונות- תופעל ניידת להדרכת בטיחות שתסייר בין אתרי בנייה

"החלטנו על הפעלת ניידת בטיחות שתסייר בין אתרי בנייה, בעקבות העלייה בשיעור תאונות העבודה", מציינים הגורמים באחד מארגוני הקבלנים, כשהנתונים הסטטיסטיים מראים ש-50% מתאונות העבודה מתרחשות בענף הבנייה.

"היעדר ידע בפרקטיקה ובדרישות מצד אלו האמונים על הפיקוח לבטיחות העובדים"

מדו"ח שפרסמו המוסד לביטוח הלאומי ומשרד הכלכלה בשנה החולפת עולה שמחצית מהתאונות העבודה הקטלניות הן של פועלי בניין, כאשר 43% מהן נגרמות בעקבות נפילה מגובה, ומרביתן מובילות לפציעה קשה או מוות. תאונות נוספות  נגרמות במהלך השימוש במכשירים רבי עוצמה כמו מנופים וכלי הרמה, ואי שימוש באמצעי מיגון מתאימים. הנתונים שעולים מהדו"ח מצביעים על כך שלכל אורך השנים היווה ענף הבינוי כאחד מהענפים המסוכנים ביותר, כשהדבר נובע מ-"היעדר ידע בפרקטיקה ובדרישות מצד אלו האמונים על הפיקוח, והאחראים לדאגה לשלומם ובטיחותם של העובדים באתרי הבנייה", נכתב בהודעת משרד הכלכלה.

העברת הדרכות הנוגעות לבטיחות וגהות והכשרה שמירה על הבטיחות באתרי הבנייה

הניידת שתופעל תהייה אמונה על העברת הדרכות הנוגעות לבטיחות וגהות, ותכשיר מנהלי עבודה ועובדים לשמירה על הבטיחות באתרי הבנייה ובסביבתם. הפיילוט, כאמור, צפוי להתחיל בימים הקרובים באזור גוש דן, כשלאחר מכן יורחב אל כל רחבי הארץ. הפעלת הניידת  ממומנת על ידי המוסד לביטוח לאומי באמצעות קרן מנוף למניעת תאונות עבודה, כשמטרת הפיילוט היא מיגור התופעה באתרי בנייה. ההדרכה תבוצע באמצעות האגודה הישראלית לבטיחות וגהות, וכולם מקווים שההדרכות תסייענה בהעלאת המודעות לחשיבות כללי הבטיחות, וכן למניעתן של הסכנות בעבודות הבנייה על ידי הקפדה על כל אמצעי המגן והבטיחות.

הדרכה באופן אינטראקטיבי במספר שפות ובעזרת מסכי מגע

ההדרכה תתבצע בתוך הניידת באופן אינטראקטיבי במספר שפות (עברית, אנגלית, ערבית, סינית, טורקית ורומנית), ותיושם בעזרת מסכי מגע. "אנו עדים מדי יום לתאונות טראגיות בענף הזה, כשלא פעם הן גובות קורבנות של חיי אדם", אומר קבלן מאזור המרכז, ומוסיף: "הפיילוט יוצא ממש בימים האלו לדרך, והניידת הזו היא הסנונית הראשונה. כולנו שמחים על היוזמה הזו, ומקווים שיתרחב בכל רחבי הארץ".