הטעיות הנדל"ן שעשויות לעלות לנו מאות אלפי שקלים

לאחרונה פרסם אורי חודי מעיתון גלובס כתבת תחקיר על שיטות מתוחכמות שנוקטות חברות הנדל"ן להטעיית הצרכנים, שיטות שעלולות להסתכם לעתים במאות אלפי שקלים. הכנסת תיקון חדש בחוק אפשרה לרשות להגנת הצרכן לקנוס את חברת גינדי החזקות בהיקף של כמעט שני מיליון שקל בגין מה שנקרא: "פרסום מטעה". הראשונים לחטוף הם גינדי החזקות. מי הבא בתור ומי בתור הבא?

מיזם פרטי ב"מחיר מטרה"

לפני מספר חודשים חשף העיתון גלובס שהרשות השנייה של הטלוויזיה הורתה לגינדי החזקות להסיר מהקמפיין הפרסומי שלה עבור הפרויקט המכונה "כרמי גת" את הביטוי "מחיר מטרה", היות והדבר עלול להטעות את הציבור ולגרום לו לחשוב שמדובר בפרויקט  ממשלתי מטעם משרד הבינוי, ולא במיזם של חברה פרטית. גם במועצה לצרכנות סבורים שהצרכן הרגיל עלול, בטעות, להניח שיישנם המלצות לאותו פרויקט או פיקוח ממשלתי, ומציינים שתופעת ההטעיה איננה חדשה. "במשך השנים רבות אנחנו עדים למגוון תופעות המתאפיינות בחוסר גילוי נאות עד לרמה של פרסום מטעה בכל הנוגע לרכישת קרקע או דירה מקבלן", מציינת עורכת הדין יעל כהן-שאואט מהמועצה לצרכנות.

לכל דירה יש חנייה ומחסן דירתי (בתוספות בתשלום)

"דוגמאות להטעיה מסוג אחר שהתרחשו בעבר הם הצגת פרסומות של בניינים הצפויים להיבנות בשטח פתוח ובסביבה ירוקה כשבפועל מודע הקבלן לעובדה שכבר אושרה בנייה לבניינים נוספים בסמוך לאותו הבניין, או פרסומות שבה לכל דירה יישנם חנייה ומחסן דירתי, בעוד  שבפועל כרוך הדבר בתוספות בתשלום. הטעיות נוספות נוגעות לפרסומות שבהן שטח הדירה איננו תואם כלל את שטח הפנים, וכן הבטחות חסרות שחר להפשרה קרובה של קרקע חקלאית, בעוד שבפועל אין כל ודאות בדבר המועד שבו אמורה הקרקע להיות מופשרת אם בכלל", מסבירה עו"ד כהן-שאואט.

47% מכל הפרויקטים הירוקים הם בכל צבע שתבחרו חוץ מירוק

הבנייה הירוקה מהווה תחום נוסף המתאפיין בפרסום מטעה, היות שבישראל אין כל תקן מחייב והתקן הקיים הינו וולנטרי בלבד. הדבר מוביל לכך שלא מעט מיזמים מציגים את עצמם לכאורה כ"ירוקים" בעוד שהפרסום אינו עומד במבחן המציאות. בדיקה שנערכה בזמנו מטעם המשרד להגנת הסביבה ופורסמה בעיתון גלובס העלתה נתון מדאיג שלפיו כ-47% ממיזמי הנדל"ן המשווקים את עצמם לכאורה כ"ירוקים", אינם מחזיקים כלל בתקן ירוק ואף אינם נמצאים בשום שלב בתהליך לקבלתו. "על מנת למגר את תופעת ההתייקרות ערכנו סקר מקיף בתחום, ובשיתוף פעולה עם הרשות להגנת הצרכן ניסחנו מדריך שבו מפורטים כל הכללים לניסוח הצהרות ירוקות סביבתיות מהימנות", אומרים מהמשרד להגנת הסביבה.

"אכיפה יעילה ומהירה של החוק תוך כדי הגברת ההרתעה"

הקנס שהוטל על גינדי החזקות הינו המקרה הראשון שבו עושה הרשות להגנת הצרכן שימוש בתיקון לחוק הגנת הצרכן שנכנס אל תוקפו בחודש ינואר השנה. התיקון לחוק מעניק לרגולטור את הסמכות לפעול ביתר קלות מבלי להיגרר אל בתי המשפט כפי שהיה נהוג עד כה. "מטרת התיקון היא לאפשר לממונה ליישם בפועל אכיפה יעילה ומהירה של החוק תוך כדי הגברת ההרתעה", מציינים ברשות להגנת הצרכן, ולנו נותר לברך על המוגמר.