אמש פורסמה בתכנית אנליסט של חדשות 10 כתבה נוספת המתייחסת למאבק האחרון של תושבי שכונת הארגזים כנגד הטייקונים שמבקשים לבנות פרויקט יוקרה על הריסות ביתן. ובינתיים, כל הצדדים יוצאים מפסידים בסיפור הזה.

שכונת הארגזים מהווה מתחם שהפך ברבות השנים לסמל העוני בדרומה של העיר

תל-אביב. לפני כ-16 שנים מכרה המדינה את השטח בתמורה לנזיד עדשים, וכעת יוצאות 4 משפחות אל מאבקן אחרון לפיצוי הוגן עבור פינוי ביתן.

"בא מיסטר תשובה הענק הזה, רוצה לעשות ביזנס, ולקחת את כבשת הרש הזאת"

כמו כל פיסת קרקע בתל אביב ופרבריה, גם שכונת הארגזים המתפוררת, מתוכננת להפוך למיזם נדל"ן לוהט, הכוללת סוללת מגדלים ופארק ענקי שאמורים להיבנות על חורבות בתיהן של מספר משפחות וותיקות שאינן מצליחות לקבל פיצוי הוגן מהיזם, פיצוי שיאפשר להן לרכוש דירה חלופית, ולא מעבר לזה. אומר ציון סאני, דייר בשכונת הארגזים בת"א המיועד לפינוי: "בא מיסטר תשובה הענק הזה, רוצה לעשות ביזנס, לקבל כסף ולקחת את כבשת הרש הזאת. לזרוק אותנו לרחוב".

איך בדיוק הפכה שכונת הארגזים המתפוררת לסאגה משפטית?

הכול החל לפני כ-22 שנים, אז החליט מנהל מקרקעי ישראל על תכנית שיקום כלל היקפית, אבל מנהל מקרקעי ישראל החליט גם שלא לבצע את המיזם בעצמו, והוא מכר את המתחם בנזיד עדשים בתמורה למיליון ורבע שקלים בלבד ליזם ישעיהו חכשורי. משפחות אשר הסכימו להתפנות מרצון לטובת המגדלים החדשים, זכו בחלקן לקבלת דירה בפרויקט, בעוד שכל מי שסירב להצעה נגרר לבית המשפט אשר פסק את הפיצויים בהתאם לשוק הנדל"ן בשנת 2005. אלא שהיזם חכשורי לא מיהר לשלם את הפיצויים, וביקש ממנהל מקרקעי ישראל ארכה ועוד אחת, ובסופו של דבר חתם עם תשובה על הסכם לשיתוף פעולה, כשכל אותו הזמן, זינקו מחירי הדירות והאמירו בקצב מסחרר.

"אחרי המשפט, היזם קיפל את הזנב וברח. עכשיו הוא רוצה להוציא אותנו בלי גרוש"

עשור חלף מאז פסק הדין, עד שבשנה שעברה, שוב דרש חכשורי לפנות את הדיירים בתמורה לפיצויים אשר נפסקו לפני עשור, זאת לאחר שהמחיר ליחידת מגורים באותה השכונה הספיק לזנק בקצב מסחרר מ-640 אלף ₪ בשנת 2005 עד ל- 1.74 מיליון ₪ בשנת 2015, שיעור התייקרות של 170% שאינה מתירה כל סיכוי לרכוש כיום נדל"ן עם הפיצוי המקורי. אומר ציון סאני: "הכסף שפסק אז ב-2005 בית המשפט, הייתי יכול לקנות איתו בזמנו 4 דירות, אבל אחרי המשפט, היזם קיפל את הזנב וברח. כשפנינו אליו הוא אמר שהוא יבוא אלינו כשיצטרך אותנו ונעלם. עכשיו הוא רוצה להוציא אותנו בכוח ובלי גרוש". 

בינתיים, בסאגה הזו ישנם רק מפסידים: מדינה שמכרה קרקע יקרה בנזיד עדשים, יזם שלא פינה את השטח במשך עשור, זוגות צעירים שימתינו שנים לדירות, וגם מספר משפחות ותיקות שמבקשות פיצוי הוגן רגע לפני שבתיהם ייהפכו לחורבות לטובת המגדלים. ולנו יש את התחושה שבקרוב יגיע סיפור ההמשך.