מחדל המרפסות הקורסות– הסיוט שמאחורי הקלעים 

שנה וחצי חלפה מאז לקריסתן של מרפסות בשני מבני מגורים בחדרה. המאבק בין חברת גינדי השקעות לדיירי המבנים נמצא בעיצומו. הכתבת נגה ניר נאמן מחדשות 10 חושפת את סיוט הדיירים שמאחורי הקלעים: המהנדסים אשר התריעו מראש, השיפוצים שהוסתרו והייאוש הגדול בו נמצאים הדיירים.

קריסת המרפסות בחדרה לפני כשנה וחצי הפכה לפרשה שהרעישה את כל המדינה. מאז, הדיווחים והכותרות כבר נגוזו מזמן, אך עבור רוכשי הדירות הללו בבנייני גינדי השקעות מדובר בחוויה שהיא עדיין חיה מאוד ובועטת, עם תסבוכת כלכלית ונפשית, וללא קו אופק.

איך הפכו שני בנייני מגורים מבטיחים לסיוט מהגיהינום?

על מנת להבין כיצד השתלשלו האירועים, נדרשת חזרה אל התקופה שקודמת לחודש דצמבר 2013. דיירי אחד משני הבניינים מינו כשבועיים לפני הקריסה מהנדס לצורך סקירת ליקויי בנייה סטנדרטיים.

המהנדס החל את סקירתו בבוקר שלאחר הקריסה במבנה "התאום", ומגולל בחוות הדעת שורה ארוכה של ליקויים החל משיעורי הברזל וכלה בבנייה הפוכה. העובדה המקוממת היא שהמהנדס שנשכר על ידי הדיירים אינו היחיד אשר הצביע על בעיות וליקויים בתהליך הבנייה.

במהלך הבנייה מינתה גינדי השקעות קבלן מבצע מטעם חברת "אורתם מליבו", כשדיירי הפרויקט תיעדו באמצעות עשרות שיחות את מנהל הפרויקט מטעם אותה חברה. באחת מאותן השיחות חשף מנהל הפרויקט בפני הדיירים שמדובר במחדלים רבים אשר נגלו לעיניו מייד עם הגעתו אל השטח. על אף הדו"ח שהעביר למנהליו נמשכה הבנייה.

"מנסים להסתיר מאיתנו את מה שבאמת מתרחש בתוך הבתים שלנו"

משבר האמון שהסתמן לאחר קריסת המרפסות ועקירת המשפחות מביתן, הפך עד מהרה למלחמה כוללת כנגד גינדי השקעות, שמצידה עושה כל שבידיה בניסיון להשכיח מהר ככל הניתן את מה שהתרחש, לשפץ את המבנה ולהחזיר את הדיירים. בצד שכנגד נמצאים הדיירים הנחושים לקבל את כספם בחזרה: "מנסים להסתיר מאיתנו את מה שבאמת מתרחש בתוך הבתים שלנו".

לצורך הכנת הכתבה הצליח הצוות להיכנס אל חלק מהדירות במבנה שבו קרסו המרפסות, והתמונה העגומה שנחשפת לעיניהם מורכבת מלוחות פלדה וקורות ברזל בפינת האוכל, חיזוקים בחיבורים במסדרונות, חדרי השינה והשירותים וכיוצא בזה.

הדיירים שבמשך חודשים מתחננים למידע, עדיין ממתינים להסבר, הודעה או כל מידע שיבהיר להם מעט את התמונה בנוגע לאופי השיפוצים והיקפם. לעומתם, דיירי המבנה התאום אופטימיים, נחושים ומאוחדים.

עבורם, הסוף הטוב היחידי לאותו תרחיש האימים הוא שחברת גינדי השקעות תואיל להשיב להם את הכספים, והם מבחינתם ירשו לעצמם להניח מאחוריהם את הסיוט, ולרכוש בית אחר עליו תמיד חלמו.

אז מי באמת אשם במחדל המרפסות אשר קרסו? על מי מוטלת האחריות? 

החקירה אותה מנהלת משטרת ישראל כבר למעלה משנה עדיין בעיצומה, והדיירים חשים עצמם בין הפטיש לסדן. מחברת גינדי השקעות יצאה התגובה: "עוד בדצמבר 2014 ניתן היתר אכלוס מטעם הרשויות עבור הבניין שבו התרחש האירוע.

מדובר בבניין בטוח למגורים בהתאם לתקנים המחמירים ביותר. עד להשבת הדיירים אל דירותיהם שכרה חברת גינדי עבור הדיירים דירות זמניות, כשבמקביל, ולפנים משורת הדין, שילמה חברת גינדי 7,500 ש"ח למשפחה בכל חודש."