האם מותר להרוס קיר פנימי?

הריסה אינה עבודה לחובבנים וצריך להבין בסוגי הקירות, כך שיש קירות תומכים אשר מטרתם לשאת עומסים ויש קירות המשמשים כמחיצות בלבד. כעיקרון אין להרוס קיר לפני בדיקה, אבל קירות דקים (בלוק עשר ומטה) לרוב הינם משמשים כמחיצות בלבד. קירות העשויים מלבנים לדוגמא, שימשו בעבר כקירות הבנויים לשאת עומסים. קירות בלוקים רגילים אינם בדרך כלל מתוכננים לשאת עומס ולכן ניתן, בדרך כלל להרוס אותם בלי לפגוע בחגורות ובעמודים מסביב.

 

האם מותר להרוס קיר חיצוני?

הריסת קיר חיצוני חייבת להיות בליווי מלא של מהנדס ולאחר אישורים של מחלקת הנדסה בעירייה. צריך להיות אישור להרוס ולו אף פתיחת פתח קטן לאוורור, כאשר מדובר בניירת וחתימות של העירייה ובמקרים רציניים גם של השכנים. ללא כל האישורים המתאימים ופיקוח של מהנדס, עלולות להיות בעיות לקבלן ואף כנסות ועיכובים חמורים.

 

הריסת חגורות בטון:

יש אפשרות להריסת חגורות תמיכה אשר עוברות לרוחב הקיר, כאשר מדובר על חגורת חיזוק מעל לאמצע הקיר. אין אפשרות להרוס חגורות הצמודות לתקרת המבנה, ללא אישור ממהנדס וללא פיקוח צמוד. אין אפשרות להרוס חגורות בטון לאורך הקיר, שכן חלקן עלולות לשמש כעמודי חיזוק למבנה.

גם כאשר מפרקים חגורות בטון יש להיזהר ובמיוחד בשל היקשרותן לעמודי המבנה, יש לבצע חיתוך של ברזלי הזיון מהעמוד. חשוב מאוד לחצוב לאט ליד העמודים על מנת שהחגורות לא, יגרמו לנזקים בשעת הפירוק. ניתן לרסק את החגורה בעזרת קונגו, על מנת להשיג ברזל חשוף ואז לחתוך בקלות בעזרת דיסק.

 

איך שוברים קיר?

שבירת קיר צריכה להתבצע לאחר בדיקה שאין צנרת חשמל בקירות, שכן גם אם אין נקודות בולטות עדיין יכולה להיות צנרת בקיר. מומלץ לנתק את החשמל באזור העבודה או בכלל, כך שלא יהיו סיכונים מיותרים. מתחילים להרוס מגובה חצי מטר מעל פני הריצוף, כאשר חובטים לרוחב הקיר. לאחר שנוצר פס ארוך לרוחב הקיר, קל יהיה להתחיל לעלות כלפי מעלה ולהפיל בלוקים נוספים.

 

אם איזה כלי הורסים קירות?

ניתן להרוס קירות בעזרת פטיש במשקל של קילו ומעלה, כאשר מחפשים את הכיסים הפתוחים של הבלוק ומכים חזק. ניתן לעבוד עם פטישון לצורך ביצוע הריסה, כאשר משתמשים באזמל מתאים להריסה. אפשרות קלה תהייה עם שימוש בקונגו, אשר הינו כלי כבד אומנם אבל בעל יכולת חבטה חזקה.

 

איך מפרקים חגורות בטון?

לצורך פירוק חגורות מומלץ להשתמש בקונגו, על מנת לפורר את החגורה ולגלות את הברזל. לאחר שלב ההריסה יש להשתמש בדיסק על מנת לחתוך את הברזל, כך שניתן בחגורות קטנות לחצוב רק בצדדים ולפרק את כל החגורה בשלמותה.

 

איך מפרקים קרמיקה?

מומלץ להשתמש בפטישון בעל אזמל רחב, על מנת להפיל את הקרמיקות. הקרמיקה הראשונה תהייה הקשה יותר לחציבה, אך לאחר מספר שניות ניתן יהיה להתחיל לפרק בקצב מהיר את האריחים. כאשר מדובר בריצוף קרמיקה על הרצפה, מומלץ לחצוב את האריחים הראשונים בעזרת פטישון. לאחר פתיחת פתח ניתן להמשיך עם טורייה, על מנת להקפיץ את האריחים תוך נעיצת הטורייה מאחורי האריח ויצירת לחץ מתחתיו.

 

איך מפרקים עמודים במבנה?

גם אם הקבלן שלכם שמח לבצע את העבודה, אין שום מצב שבעולם שיקרה נזק כל שהוא לעמודי המבנה. מדובר במעשה פלילי אשר מסכן באופן ישיר חיי אדם, אין לפגוע בשום מצב בעמודים ובמשטחי הקומות (רצפה, תקרה).

 

להמשך קריאה על עבודות שיפוצים