מגה התחדשות עירונית בתל אביב

אלפי יחידות דיור צפויות להיבנות בקרוב ביד אליהו שבתל אביב במסגרת הפרויקט לפינוי- בינוי. מדובר בחמישה תתי פרויקטים ברחוב לה גווארדיה הצפויים ליצור מהפך עם מגדלים של 25 קומות, הרחבת מדרכות, שבילי אופניים וחזיתות מסחריות. הכתבה הזו הובאה אתמול לפרסום על ידי העיתונאי לירן סהר בפורטל האינטרנטי הישראלי לענייני כלכלה ועסקים- ביזפורטל.

 

יד אליהו– מלאי חדש של יחידות דיור בשכונה הוותיקה

יד אליהו מהווה את אחת מן השכונות הוותיקות והגדולות בתל אביב. השכונה ממוקמת במזרח העיר, והיא צפויה להתחדשות עירונית מואצת. בעת האחרונה מקודמות בוועדה המחוזית בעיר חמש תכניות הנמצאות בשלבי אישור שונים ברובע 9 השוכן במזרח העיר. בהתאם לתכנית המתאר, צפוי רחוב לה-גווארדיה להיות הרחוב המרכזי של השכונה, כשלאורכו תהינה מדרכות רחבות, חזיתות מסחריות ואפילו שבילי אופניים. כמו כן, תכנית המתאר מאפשרת להרחיב את מבני המגורים לכול אורכו של הרחוב, ובמקרים מסוימים גם פינוי-בינוי, במטרה ליצור מלאי חדש של יחידות דיור בשכונה הוותיקה.

 

מעל ל-2,400 יחידות דיור כתוספת ל- 884 הדירות הקיימות

עם הוצאתה של התכנית אל הפועל, תוצענה בציר הרחוב המרכזי מעל ל-2,400 יחידות דיור כתוספת ל- 884 הדירות הקיימות, ובכך תתווספנה, למעשה, קרוב ל-3,300 דירות בשכונה, דבר שיקפיץ וימנף משמעותית את התחדשות והתפתחות מזרח העיר. במסגרת התכניות יחודש, כאמור, גם המרחב הציבורי של השכונה, וייבנו גני ילדים, מבני ציבור, גינות וכיוצא בזה, לנוחותם של התושבים והציבור הרחב.

 
פרויקט פינוי-בינוי ברחוב לה גווארדיה מספרים 65-71

פרויקט זה אושר רק לאחרונה בוועדה המחוזית, ובמסגרתו צפויות להתפנות 106 יחידות דיור, ותחתיהן תיבנינה בין 330 ל-395 יחידות דיור חדשות בתמהיל גדלים משתנה, במתחם של הרחובות לה גווארדיה, הגיבור האלמוני ועמק איילון, ועל פני שטח של מעל

ל-14 דונם. הדיירים יזכו בתמורה להתפנותם לדירות חדשות, ובשטח המפונה צפויה בנייה מרקמית של 12-6 מבנים בגובה שלא עולה על 8 קומות, המשולבת בבנייה נקודתית גבוהה בפינת הרחובות הגיבור האלמוני ולה גווארדיה. מבני המגורים הללו ייצרו, מצד אחד, חזית מסחרית, ויתחמו גם שטחים פתוחים לטובת תושבי השכונה.

 

המטרה: הוספת כ-200 אלף יחידות דיור למאגר הדירות בתל אביב

על פי התכנית, מספר יחידות הדיור הקטנות לא יפחת מ-30% בהשוואה לשיעורן בשכונה כיום, ומספרן של יחידות הדיור הגדולות לא יהיה גבוה מ- 15%. כמו כן, צפויים להיבנות שני מרתפי חנייה תת קרקעיים, ורחוב הגיבור האלמוני יורחב במטרה ליצור נתיב תנועה נוסף ואפשרות גישה אל החניונים מרחוב הגיבור האלמוני. פרויקטים נוספים בשלבי אישור שונים הם פרויקט פינוי בינוי בלה גווארדיה מספרים 64-68 שבו צפויות להיבנות בין 224 ל-275 יחידות דיור חדשות, פרויקט "וינגייט לה גווארדיה", פרויקט "לה גווארדיה מזרח" ופרויקט בלה גווארדיה מספרים 36-46. מטרתה של התכנית להתחדשות עירונית של יד אליהו היא להרחיב את היצע הדיור, כחלק מתכנית המתאר של תל אביב להוספת כ-200 אלף יחידות דיור למאגר הדירות בעיר.