ועידת הנדל"ן והתשתיות 2015- "הבנייה הירוקה מהווה טרנד עולמי שרק ילך ויתרחב"

בוועידת הנדל"ן והתשתיות לשנת 2015 שהתקיימה בפברואר השנה דיברו על בעיית ההיצע, מע"מ 0 והמשבר בענף הדיור, אך הועלה גם נושא הבנייה הירוקה כטרנד עולמי שרק הולך ומתרחב. מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן, מר תמיר דגן: "כשדיברנו על בנייה ירוקה לפני כשבע שנים התבוננו עלינו בצורה עקומה. כיום מדובר בתקן מחייב."

תמיר דגן החליט להתמקד דווקא במגמות המתפתחות בתחום הבנייה הירוקה לנדל"ן ומגורים, ומסביר כי מדובר בשיטת בנייה שנועדה לשלב חומרים מתקדמים, תוך שימת הדגש על חיסכון בחשמל ומים עבור הלקוח הסופי. "אני מדבר לא מפרספקטיבה של מחבק עצים אלא מזווית ראייה כלכלית- עסקית וכאחד שחושב על דור ההמשך", אומר דגן ומוסיף שכיום הפך העניין לתקן מחייב, ומדובר בעניין של זמן בלבד עד שהבנייה הירוקה תהפוך לסטנדרט.

"הבנייה הירוקה מתבטאת במעל ל-30% חיסכון בחשמל ובמים לאורך השנים"

דגן סיווג את התחום לשני תתי פלחים שהם הנכסים המניבים והנדל"ן למגורים. כשמדובר בתחום הנכסים המניבים, הרי שחוקי המשק ברורים, והיזם משקיע כספים בהקמה בידיעה שייהנה מהחיסכון בעלויות של המוצר עצמו לכל אורך השנים. עלויות החשמל והמים תהיינה זולות יותר, ומהם מחזיר היזם את ההשקעה. מדובר אמנם בתוספת של 4% לעלות ההקמה עבור מערכות מיזוג, קולטים סולאריים וזיגוג כפול, אך לאורך השנים מתבטא החיסכון במעל

ל-30% בצריכת החשמל והמים.

התחושה של הלקוח שהוא מתגורר במקום איכותי עם אווירה טובה יותר

יחד עם זאת, בכל הנוגע לבנייה למגורים מתקיימים חוקי המשחק אחרים, ודגן מסביר: "היזם מתכנן משקיע כספים ובונה, ואז הוא נדרש לגבות את הערך, ולנסות לשכנע את הלקוח שהוא מקבל מוצר טוב יותר. מדובר בעלות עודפת שבין 20,000 ל-40,000 $ לכל יחידת דיור, אבל הלקוחות כיום זוכים לחשיבה מתקדמת בכל הקשור לאקוסטיקה, למיקום אור וצל וחיסכון בעלויות החשמל והמים, כמו גם התחושה של הלקוח שהוא מתגורר במקום איכותי עם אווירה טובה יותר."

להרים את הכפפה- ולהרוויח!

לדבריו של דגן דורש שיווק הדירות מיצוב שונה והסברה בגישה אחרת, ומוסיף: "אני נזכר איך לפני 40 שנה דחפו אותנו שלא לקטוף פרחים, ובאמת לפתע הפסיקו עם זה. הילדים של היום הם דור שמדבר אחרת על איכות סביבה, ואני יודע שגם בבניה ירוקה יתרחש אותו הדבר. זכויות בנייה ומענקים מטעם הרגולטור יסייעו לנו לפתח ולקדם את המגמה הירוקה, ואני מניח שיזמים אשר ירימו את הכפפה ויבנו אחרת רק ירוויחו!", סיכם דגן.