החלטתם כי הגיעה העת לערוך רמונט כללי בבית, ערכתם סקר שווקים והזמנתם את אנשי המקצוע לתת הצעת מחיר. ההתקשרות החוזית מסתכמת בלחיצת יד והשיפוצים מתחילים. ואז, בדיוק כשהבית נראה כמו גל חורבות נעלם השיפוצניק כאילו בלעה אותו האדמה. תכנית הטלוויזיה "יצאת צדיק" עם חיים הכט הכינה פרק מיוחד המתמקד בקבלנים אשר נטשו את עבודתם באמצע, ומעניקה מספר טיפים לשיפוץ קל ונעים.

התכנית "יצאת צדיק" הספיקה לבדוק בשנים האחרונות מאות בעלי מקצוע, החל מחשמלאים ומוסכניקים, וכלה באינסטלאטורים וטכנאי מזגנים במטרה להעלות את מודעות בקרב נותני ומקבלי השירותים.

יחד עם זאת, דווקא התחום שבו השוק פרוץ וכל טעות מצד בעל המקצוע עלולה לעלות לנו במאות אלפי שקלים טרם נבדק. צוות התכנית "יצאת צדיק" שבראשה עומד חיים הכט החליט להרים את הכפפה ולבחון את מה שבאמת מתרחש בענף הבנייה. הם פנו בעקבות אותם השיפוצניקים שנתנו את "מילת הברזל", ושהתבררה, מאוחר מידי, כלא שווה יותר מקליפת שום.

האם לחיצת יד מהווה מילת ברזל או שווה כקליפת שום?

ר' רכש וילה ישנה במטרה להרוס את התשתיות הישנות ולהחליפן בחדשות. חברו של ר' המליץ בפניו על שיפוצניק "יחסית זול ותותח". ר' מיהר ליצור קשר עם השיפוצניק, וזה מיהר מצידו להגיע אל הבית על מנת לתת הערכת מחיר. השיפוצניק נתן לר' את הערכתו שהסתכמה בסכום שנאמד ב-200 אלף שקל והמפגש הסתיים בהסכמה של שניהם שבאה לידי ביטוי בלחיצת יד חמה, עם "מילה של גבר".

סוכם שהשיפוץ יגיע אל סיומו תוך פרק זמן של ארבעה חודשים, ור' מבחינתו מיהר לשלם לשיפוצניק מקדמה על סך 60 אלף ש"ח, בדיוק כפי שסוכם ביניהם בעת לחיצת היד. עבודת השיפוץ החלה, ולאחר כחודש וחצי שילם ר' לשיפוצניק סכום כסף נוסף על סך 40 אלף ₪. ר' משחזר: "בחלוף מספר ימים הפך השיפוצניק ל"מספר סיפורים", והחל לספר לי סיפורים מסיפורים שונים כמו אימא המאושפזת בבית החולים, פועלים שחלו, בר מצווה לילד, שהוא באמצע גירושין, שאחיו עבר תאונה וכדומה, עד שהפסיק לחלוטין לענות לטלפונים.

השיפוצניק נעלם לאחר שהפך את הבית שלי לחורבה, ואשתי רבה איתי על שלא חתמתי עם השיפוצניק על הסכם ושלא דרשתי חשבונית. עכשיו אין לי כל אפשרות לתבוע אותו".

מחפש שיפוצניק? קבל כמה טיפים איך לא להפוך לקורבן הבא

במידה והחלטתם לערוך שיפוץ כלשהו בבית, להתקין צנרת חדשה, להחליף את הכלים סניטריים, הקרמיקה באמבטיה או הריצוף, מומלץ להעדיף להתקשר עם חברה הרשומה אצל רשם הקבלנים. חשוב להקפיד לחתום על חוזה עבודה מסודר שבו יישנו פירוט של כל העבודות אותן נדרש הקבלן לבצע במסגרת ההסכם, משך העבודה והסכום הכולל לתשלום עבור העבודה והחומרים.

יש לוודא שקבלן השיפוצים יחתום על ההסכם בשמו המלא, לרבות מספר טלפון ומספר תעודת זהות. חשוב לוודא שמדובר בעוסק מורשה ולדרוש חשבונית עבור כל סכום שמשלמים, על מנת שזו תהווה אסמכתא למקרה שהקבלן לא יעמוד בתנאי ההסכם או שייעלם. כמו כן, מומלץ שלא לשלם מראש את כל הסכום, אלא להעניק מקדמה קטנה, ולשלם בהדרגה ככל שהעבודה מתקדמת.

מכלול הטיפים הללו נועד למזער משמעותית את הסיכון להיעלמותו המסתורית של השיפוצניק רגע לאחר לחיצת היד והעברת הכספים לחשבונו.