חיפוי קירות פנים יכול לספק מענה לאפשרות של כיסוי קירות פגועים או שינוי, מראה ויצירת אפקט מודגש. קירות ישנים אשר נבנו באיכות ירודה ונוטים להתפורר, כאשר ניתן לראות המשך תחזוקה ירוד על ידי מריחת חומרים ויצירת קירות לא אחידים, יכולים להפוך לחדשים או מושכים יותר. סוג החיפוי יכול להעניק אפקט דרמטי או פשוט לישר את הקירות ולהעניק להם מראה מחודש.

חיפויי קירות יכולים להתבצע על פני חדר שלם או על פני קיר בודד להדגשת האפקט.

חיפויי קירות ניתן לבצע בכמה שיטות:

הותיק ביניהם הוא הטפט: הדבקת הטפט נעשית בקלות יחסית וניתן לנקות את הטפט בעת הצורך. היום ניתן להשיג טפטים במגוון מרקמים ודוגמאות, כולל טפטים של תמונות נוף אמיתיות, טפטים טיפוגרפיים ועוד. מעבר למראה השונה יחסית לצביעת הקירות, ישנו בונוס נוסף לציפוי הקירות בטפטים. ניתן לישר ולהחליק את הקירות על ידי טפט בסיס אשר דומה, לשכבת נייר לבן עבה ומגיע במספר עוביים לפי מצב הקירות. את טפט הבסיס מדביקים כשכבה ראשונה ועליו מדבקים את הטפט הדקורטיבי. שיטה זו הינה זולה יחסית ויכולה להיות מותאמת מאוד לדירות ישנות או לנכסים להשכרה.

אבן טבעית: ניתן לבצע חיפויי קירות בעזרת סוגי אבן רבים ,כגון: שיש, אבן גיר, כורכר, צפחה, קוורץ,גרניט וליימסטון.חיפוי מסוג זה מתאים יותר לקיר בודד, לצורך יצירת אפקט דרמטי והבלטה של אזור מסוים או בידול אזורים בתוך חלל החדר.

קרמיקה: קרמיקה היא אבן סינטטית קלה יותר שלא סופחת לחות.חיפוי בזרת קרמיקה מתאים לחדרי האמבטיה והשירותים בעיקר, או במטבחים. ניתן על ידי שימוש חכם בריצוף פסיפס או באריחים קטנים, ליצר קיר אפקט המתאים לחדרי שינה ובעל יכולת התאמה לריצוף.

בחיפויי קירות באבן חשוב מאוד לשים דגש על חוזק הקיר עליו מתבצע החיפוי. חיפוי טפט למשל יוכל להתאים לכל קיר, אך חיפוי אבן כבד לא יחזיק מעמד על קיר גבס דק, ולכן יש לקחת נתון זה מראש.

טיח צבעוני: טיח צבעוני מאפשר חיפוי בשלל טקסטורות ועיצובים. מלבד בחירת צבע, וכל לעצב את הטיח הצבעוני במגוון רחב של דוגמאות, לשבץ בו אבני פסיפס ולעצבו ככל העולה על רוחנו. שיטה זו הינה שכיחה מאוד בשל העלות הזולה והאפקט, הגדול שהיא מייצרת. ניתן ביום עבודה אחד לשנות מראה של סלון חסר סגנון, לחדר המותאם לרוח הזמן ובעל מראה דקורטיבי ודרמטי המשרה תחושה של חדשנות (עוד מידע על שליכט אקרילי).

לוחות גבס: במקרים של קירות לא אחידים, קירות מתפוררים ואו מצב בו צריך להסתיר בעיות בגימור לא אחיד, לכל זאת ועוד יתאמו לוחות הגבס. פתרון זה הינו מעולה לחידוש מוחלט של הקירות ולאחר ביצוע הציפוי, ניתן יהיה לקבל קירות מוחלקים ובעלי מראה מחודש כאילו שנבנו מחדש. בדירות ישנות לוחות הגבס יכולים להעניק מראה מחודש לצד הארכת חיי הקירות הישנים וחיזוקם (להמשך קריאה על לוחות גבס).

טיפ קטן לסיכום:
יש להתאים את סוג החיפוי לתנאי השטח סביב הקיר שעליו יורכב החיפוי. יש לקחת בחשבון נתונים של לחות, חום וקור, חשיפה למים או לשמש (קיר חיצוני) ועוד.
לכן חיפוי חדר אמבט באבן גיר אינו מומלץ, משום שאבן הקיר סופחת לחות ולא תחזיק מעמד בחדר מלא לחות כמו האמבטיה.