טיפים לבדק בית על פי מודי אדלר

לאחרונה פרסמו חוקרים בטכניון מחקר שלפיו שיעור ליקויי הבנייה בדירות החדשות בישראל הוא 100%! קריסת המרפסות בחדרה בשעתו, הייתה, אמנם, מקרה נקודתי, אך המחקר שנעשה בטכניון מעלה ממצאים עגומים המעידים שמדובר בקצה קרחון, וליקויי הבנייה כיום מהווים כמעין מחלה קשה שלוקה בה ענף הבנייה בישראל. המהנדס האזרחי מרדכי אדלר, המתמחה באיתור ליקויי בנייה בדירות חדשות ובדירות יד שנייה ונחשב לאחד מהמומחים המובילים בתחום, מציין שרמת הבנייה בישראל נמוכה במיוחד בהשוואה למדינות מפותחות בעולם, כשהתופעה נובעת בשל מכלול רחב של סיבות וגורמים, כשהבולטים שבהם נוגעים לכך שהבנייה נעשית באמצעות עובדים שלא עברו כל הכשרה, ותוך שהיא מפוקחת על ידי אנשים בלתי מקצועיים, שלחלקם, לעתים, אין כל אינטרס בחשיפת ליקויים.

 

לבנייה לקויה ישנו מחיר שאנו משלמים לקבלנים מבלי לדעת

המהנדס האזרחי מרדכי אדלר מוסיף ומציין שהנחת היסוד היא שכל הדירות החדשות כוללות ליקויים כאלו ואחרים, החל מליקויים פשוטים הנוגעים להיבט האסתטי, כמו לדוגמה, אריחים שבורים, וכלה בבנייה שלא על פי התקן ונזילות חמורות. מחקר שהוזמן בשעתו על ידי משרד הבינוי והשיכון לצורך כימות התופעה, העלה שמפקחים מטעם היזמים מגלים

כ-3% בלבד מליקויי הבנייה, בעוד שהדיירים חושפים כ-20% מהליקויים, זאת לאחר קבלת המפתח. לא זו בלבד שהתמונה שעולה מהמחקר מסמלת עד כמה לקוי ענף הבנייה בישראל, אלא שהתופעה כל כך השתרשה כאן, עד שליקויים הפכו להיות חלק אינטגרלי מהבנייה. הבעיה היא שלבנייה לקויה ישנו מחיר, כאשר מבלי לדעת, אנו משלמים לקבלנים כיום על היעדר איכות תוספת של כ-10% מעלויות הבנייה, שכוללת בתוכה את עלות התיקונים עבור הליקויים שנחשפו, עלות רכישת חומרים נוספים ועלויות משפטיות.

 

ביקורת מבנים לדירות חדשות: מה חשוב לדעת?

ביקורת מבנים מהווה את אחת מהבדיקות החשובות ביותר שיש לערוך לאחר רכישת דירה חדשה. מדובר בביקורת המיושמת על ידי מהנדס מומחה המסתייע במכשור מתאים ואמצעים שונים לאיתור ליקויי בנייה למיניהם ותביעה מהקבלן האחראי לתקנם במסגרת האחריות המעוגנת בחוק. ביקורת המבנים מאפשרת איתור של ליקויים מסוגים שונים, לרבות כאלו שנגרמו בזדון או בשוגג, אסתטיים ו\או בטיחותיים חמורים ביותר, בהם ליקויים הנוגעים לשלד המבנה, קירות סדוקים, בידוד לקוי, נזילות, רטיבות, כמו גם שימוש בחומרי גלם שאינם נכונים או במינון שגוי. ליקויים בטיחותיים עלולים להוות סכנה לדיירי הבית, ולפיכך יש לטפל בהם במהירות האפשרית. ליקויים אסתטיים עשויים לבוא לביטוי בתקרה סדוקה, טיח נושר, רצפה עקומה וכן הלאה. מדובר, אמנם, בליקויים שאינם מהווים סכנת נפשות, אך הם יוצרים מרחב בלתי אסתטי למראה ובכך פוגעים באיכות החיים.

 

ליקויי בנייה נפוצים: ליקויי בניה בשלד ונזילות מים

ליקויי בניה בשלד המבנה נחשבים לנפוצים במיוחד, והם נחשפים לעתים קרובות בביקורת מבנים. ליקויי בנייה בשלד נובעים מבניה רשלנית ובניגוד לחוקי הבניה והתקנות המוגדרות, ומסווגים כמפגעים בטיחותיים חמורים, שבמקרים רבים עלולים להוות סכנה לכל דיירי ובאי המבנה, בטווח המידי או העתידי, כל שכן בשעת חירום כמו מלחמה או רעידת אדמה. בין ליקויי בניה בשלד נמנים יתדות עקומים, פריצת יציקות קני חצץ (סגרגציה), מישקים שאינם סגורים, מדרגות תלושות מקיר תומך, נשירת חיפויי קירות וכן הלאה. ליקויי בניה שכיח נוסף הוא נזילת מים. בדק בית מטעם מומחה בתחום מאפשר גילוי מוקדם של נזילות מים עוד בטרם הופעת הסממנים המעידים על הבעיה, זאת באמצעות הסתייעות במצלמה תרמית וציוד טכנולוגי מתקדם לאיתור נזילות. איתור נזילות בטרם הופעת הסימנים מאפשרת להקדים רפואה למכה, ועשויה למנוע מהלקוח הפסדים כספיים כבדים, טרחה רבה ועגמת נפש מיותרת.

סקירה כללית
איכות עבודה
שירות
מהירות