מה יקר יותר, דירה מהניילונים או דירה יד שנייה?

ההנחה ההגיונית הרווחת בקרב כולנו היא שעלותה של דירה חדשה תמיד תהיה גבוהה יותר מדירה יד שנייה. מסתבר, שעל אף היותה של ההנחה הזו הגיונית, היא איננה תמיד נכונה. מסתבר שבערים ויישובים רבים בישראל, קורה שדווקא דירה חדשה "מהניילונים" הינה לעיתים זולה יותר מהדירה הישנה, ובמקרים רבים מדובר בסכומים משמעותיים, זאת מבלי להתייחס לעובדה שלעתים נזקקת הדירה מיד שנייה לשיפוץ רחב היקף. כתבי חדשות 2 יצאו לבדוק את הנושא והביאו עימם נתונים שהפתיעו גם אותנו.

"חשבתי שאאלץ להתפשר ולהסתפק בדירה מיד שנייה, אבל ציפתה לי הפתעה"

ניב, אשר רכש לאחרונה דירה חדשה בפרויקט של קבוצת יצחקי בבאר יעקוב מספר:

"חשבתי שאאלץ להתפשר ולהסתפק בדירה מיד שנייה, אבל ציפתה לי הפתעה כשגיליתי שמבחינת המחירים, עלותה של דירת יד ראשונה נמוכה יותר", ושי, שאף הוא רכש דירה חדשה באותו הפרויקט, מוסיף: "העלויות של דירות מיד שנייה נעו בממוצע בסביבות השתי מיליון, כשבכל המקרים כמעט כל הדירות היו זקוקות לשיפוץ. ואז ראינו שישנן גם דירות חדשות שמחיריהן נעות סביב המיליון ושבע מאות אלף ₪, שכל רוכש יכול לעצב את הדירה שלו מראש, בדיוק כמו שהוא רוצה, כשלמעשה זה חוסך הרבה מאוד כסף בהשוואה לדירה יד שנייה".

ביבנה לפעמים זול יותר לרכוש דירה חדשה

כול אחד מאיתנו רגיל להניח שבדרך כלל דירות חדשות יקרות יותר בהשוואה לדירות מיד שנייה, וההנחה הזו הינה לרוב נכונה, אלא שבדיקה שנשענת על נתוני משרד הבינוי חושפת בפנינו נתונים אחרים שמתוכם יוצא שבערים מסוימות זול יותר לרכוש דירה חדשה מאשר דירה יד שנייה, כשלעתים מגיעים פערי המחירים אף למאות אלפי שקלים. קחו לדוגמה את העיר יבנה, שבה עלותה הממוצעת של דירה יד שנייה בת 4 חדרים נעה בסביבות ה- 1,125,493 שקלים, בעוד שדירה חדשה בת 4 חדרים ביבנה עשויה לעלות בסביבות ה- 956,541 שקלים בממוצע. מדובר בפערי מחירים של 168,952 ₪, כשהמשמעות היא הפרש של 15%.

הנתון שהפתיע אותנו יותר מכל עולה דווקא מתל אביב!

גם במודיעין, רעות ומכבים הסיפור הוא דומה: שם, העלות הממוצעת של דירה מיד שנייה היא 1,645,309 ₪, בעוד שעל זירה חדשה אנחנו צפויים לשלם 1,553,643 שקלים. מדובר בפערי מחירים של 91,666 שקלים, פער של 5.6%. גם בבאר יעקב ובבית שמש נרשמת מגמה דומה, למרות שמדובר בפערים נמוכים יותר שנעים בין 35,000 ל- 50,000 שקלים לטובת הדירות החדשות. יחד עם זאת, הנתון שהפתיע אותנו יותר מכל עולה דווקא מתל אביב, כאן עלותה הממוצעת של דירה יד שנייה בת ארבעה חדרים עומדת על 2,860,714 ש"ח, בעוד שאם תרכשו דירה חדשה, אתם עשויים לשלם בעדה כ- 2,556,035 שקלים בממוצע, פער של 304,679 שקלים או 10.7%.

אז איך ניתן להסביר את הנתונים האלו?

ההסבר לתופעה המפתיעה הזו הינו פשוט והגיוני: הדירות החדשות ממוקמות בדרך כלל בשכונות חדשות, שכונות שלא תמיד קיימת בהן תשתית מספקת. מסביר שמאי המקרקעין חיים מסילתי אשר ערך את המחקר: "לרוב קורה שהפיתוח במתחם שבו נבנים בנייני מגורים חדשים הינו בשלב התחלתי, וחסרים במתחם כבישים, מוסדות חינוך, גני ילדים וכדומה. עובדה זו מובילה לכך שאנשים יעדיפו לרכוש דירות שבהן קיימות כבר התשתיות הללו. יחד עם זאת, ברגע שהשכונות החדשות מתפתחות, צפויה המגמה להתהפך, וערכן של הדירות יעלה בהתאם. ואולם, תמיד יישנו הסיכון שהשכונה לא תצליח להתרומם, וביקושים לדירות האלו ייתקעו, אבל בינינו, הפרשי המחירים שבין דירה חדשה לדירה ישנה שווים את הסיכון".