"לא חבל להשקיע בחיפוי מבנה חדש למגורים באבן שעלותה נאמד ב-50 אלף ש"ח לדירה?"

בוועידת הנדל"ן והתשתיות לשנת 2015 הועלה נושא הבנייה הירוקה ונבחנה סוגיית כדאיותה מבחינה כלכלית והשלכותיה על שוק הנדל"ן הישראלי. הדעות נחלקו לכאן ולכאן, אך כל המשתתפים בוועידה היו תמימי דעים בנוגע לכך שהחשיבה הסביבתית האמיתית היא ציפוף הקיים כתחליף לבנייה נמוכה על שטחים פתוחים.

בוועידת הנדל"ן שהתכנסה בחסותו של עיתון גלובס נמשך הוויכוח על כדאיות הבנייה הירוקה על רקע משבר הדיור, כשמשתתפי הדיון העלו חילוקי דעות בנוגע לסתירה שבין הצורך לבנות הרבה, מהר ובזול לבין הצורך לקדם את הבנייה הירוקה בישראל. האם באמת יישנה סתירה?

"בניגוד לסברה המקובלת, הבנייה הירוקה איננה מייקרת משמעותית את עלויות הבנייה"

יועצת קיימות, הגברת תמי זילברג, יצאה בהצהרה: "בניגוד לסברה המקובלת, הבנייה הירוקה איננה מייקרת את עלויות הבנייה בצורה משמעותית. הפערים וההבדלים שאולי היו נכונים בעבר מיטשטשים והופכים כיום לחסרי משמעות".

"עלות הבנייה הירוקה נעה בין 20,000-50,000 ₪ לכל יחידת דיור, בעוד שהחיסכון מבנייה ירוקה לדייר בשנה מסתכם בלא יותר מ-200 ₪ בלבד"

נציג התאחדות הקבלנים בדיון, מר אמיר הלר, הציג נתונים שונים: "לבנייה ירוקה בהתאם לתקן ישנן בהחלט עלויות כספיות. עלות הבנייה הירוקה בדרגה הבסיסית של כוכב אחד על פי התקן הישראלי נעה בין 20,000 ₪ ל-50,000 ₪ לכל יחידת דיור, בעוד שהחיסכון מבנייה ירוקה לדייר בשנה מסתכם בלא יותר מ-200 ₪ בלבד.

העלויות מגולגלות על רוכש הדירה, ולכו תוכיחו להם את התועלת שבהשקעה של עשרות אלפי שקלים עבור חיסכון של 200 ₪ בחודש? שהרי תחשיב פשוט מראה שזה ייקח לרוכשי הדירות קרוב ל-20 שנה עד שיזכו לכסות את ה"השקעה" הזו ולהתחיל ליהנות מפירותיה, אם בכלל!"

"אף אחד היום לא סופר את שיעור המים שמתבזבזים במהלך הבנייה הרגילה"

מנכ"לית של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, הגברת הילה ביניש, טענה כי "ידוע שהעלויות יורדות ככל שהשוק מתרגל לבנייה מסוג מסוים. גם אם ישנה תוספת של 1%-2% לעלויות הבנייה בתחילת הדרך, שהרי בטווח הארוך העלויות יוזלו, ובכל מקרה חוסך הדייר בעלויות תפעול הדירה, בחשמל והמים".

גם הממונה על בנייה ירוקה מטעם המשרד להגנת הסביבה, מר אברהם רן, טען שהחישובים שנערכו על ידי התאחדות הקבלנים הינם גבוהים מדי: "נכון שקשה לאמוד את התועלות הישירות לרוכש, אך יש תועלות רבות שאף אחד היום לא סופר כמו שיעור המים שמתבזבזים במהלך הבנייה הרגילה."

עדיף צפוף יותר, קטן יותר ובמרכז הארץ

על אף חילוקי הדעות בקרב המשתתפים, כולם היו תמימי דעים בנוגע לעובדה שמחירי הדירות מהווים גם נגזרת של גודלן, וכשדירה ממוצעת בישראל כבר מגיעה ל- 190 מ"ר, אסור להתפלא על המחירים הגבוהים, ומר אברהם רן מסכם את הדיון: "וועדות התכנון מטעם משרד הפנים, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי- כולם מבינים שעדיף כיום להשקיע בהתחדשות עירונית ולצופף את הערים".