אז מגיע לכם המון מזל טוב. תתחדשו! הצלחתם לרכוש דירה חדשה.

אבל האם אתם באמת בטוחים שבגלל שרכשתם דירה חדשה ולא דירה בגיל מופלג נחסך מכם כאב הראש של רטיבות, סדקים ועובש על הקירות, אריחים שנושרים ואינסטלציה שמתפוצצת? האם אתם בטוחים שעכשיו תוכלו לישון בראש שקט?

 

קיבלתם את המפתחות של הדירה החדש? חכו עם החגיגות

מחקר מקיף שנערך מטעם הטכניון רק מאשר את תחושת הבטן של כולנו, ככל הנראה,

שב- 100% מהבניינים שנבנים כיום בישראל ישנם ליקויי בנייה. לא, זו לא טעות- 100%!

אז אם סברתם שהמסע המטלטל והמייגע אל הדירה החדשה מסתיים ברגע שבו אתם מקבלים את המפתחות, מסתבר שעבור לא מעט מקרב רוכשי הדירות החדשות המסע הזה רק מתחיל.

 

"בסופו של דבר, מדובר בכוח אדם ירוד, בלתי מקצועי ובלתי מיומן"

תמיד היזמים מכנים את הפרויקטים שלהם "פרויקט היוקרה", למרות ש-38 דיירי הפרויקט גינדי פארק בחדרה היו מעדיפים לכנות אותו " פרויקט היוק-רע". מה שבטוח הוא שאת אותו הבוקר שבו צנחו להן שתי המרפסות הם לעולם לא ישכחו, ואחד מרוכשי הדירות מסכם את החוויה במשפט מתומצת אחד: "לא רוצה בכלל לחשוב מה היה קורה לו היינו בתוך הדירה כשהמרפסות קרסו". המרפסות הקורסות של גינדי השקעות מהוות דוגמית אחת מפחידה ובוטה להיקף מימדי רשלנות הבנייה בישראל. פרופסור יחיאל רוזנפלד, המשמש כמנכ"ל התכנית לניהול הבנייה במטעם הטכניון, ערך מחקר שארך כמה שנים ובו הוא חשף נתון מאוד מדאיג אך לא מפתיע שכל המבנים שנבנים כיום בישראל כוללים ליקויי בנייה, והפרופסור מסכם: "בסופו של דבר, מדובר בכוח אדם ירוד, בלתי מקצועי ובלתי מיומן".

 

למה הגודל כן קובע?

ברוכים הבאים לבית שברחוב אהוד מנור 17 בעיר חולון. זהו מבנה מגורים שבנייתו הסתיימה לה לפני מספר שנים, אבל מאז ועד היום הוא עדיין לא זכה לקבלת טופס גמר פרויקט מהעירייה. וכל זאת למה? כי אם הקבלן היה מקשיב לשיעורי המתמטיקה בכיתה ג הוא לא היה טועה עם החישוב. נכון ש-5 סנטימטרים בכל קומה זה לא ביג דיל, אבל אם תכפילו 5 סנטימטרים ב- 14 קומות תקבלו תוספת של 70 סנטימטרים, שזה אומר שחריגת הגובה שעשו קבלני השלד האחים אום הפכה את בניין המגורים ל-"גבר גבר", ועכשיו הוא מגדל.

 

הפכו את בניין המגורים ל-"גבר גבר" ועכשיו הוא מגדל

טעות קטנה בחישוב, זה הכול. לא ביג דיל, נכון? אבל הטעות הזו הפכה להרת גורל עבור רוכשי הדירות באהוד מנור 17 בחולון. הבניין אמור היה להיות מעט נמוך מ-22 מטרים בתוכנית המקורית, אך תוספת של 70 הסנטימטרים שינתה את הסיווג שלו ממבנה מגורים רגיל למגדל, "שזה שדרוג שמצריך משהו שלא בטוח שאנחנו מעוניינים בו- ספרינקלרים בכל פינה ופינה בבית", אומר אחד הדיירים. השדרוג חייב את רוכשי הדירות ברחוב אהוד מנור 17 בחולון להחמיר בתכנית הכיבוי בהתאם לתקנות כיבוי אש, כשמשמעות הדבר בתרגום לעברית היא ששני ספרינקלרים לדירה הופכים לשישה מתזים, וכל זה לאחר שהסתיימו להן כבר מזמן עבודות הבנייה והגבס. עד כה לא הצליחו כלל הדיירים להגיע עם הקבלן להסכמה מלאה הנוגעת לתיקון הפשלה ושיעור הפיצויים, ואחת מדיירות "המגדל" מסכמת: "אני תקועה בגלל דירה אחרת שקניתי ואליה אני אמורה לעבור. לצורך זה לקחתי הלוואת גישור מהבנק, אבל אני לא מצליחה למכור את הדירה הזו כי אין לה עדיין טופס אכלוס. מי יקנה דירה בלי טופס אכלוס?"

 

שיפוץ בניינים מתחיל איתנו….