אם תרצו אין זו אגדה-  מבנים בהדפסה תלת מימדית

לפני כשנתיים התפרסמה כתבה הזויה למדי בעיתון "הנדסת בנייה ותשתיות", כתבה שכותרתה "חזון לעתיד בתחום הבנייה- מבנים מבטון בהדפסה תלת-מימדית". אם בזמנו נחשב הדבר כלקוח מספר מדע בדיוני, הרי שמבנים מודפסים מבטון כבר הספיקו להפוך למציאות.

עלות מבנה בפחות מ-5,000 דולר

בחודש אפריל בשנה שעברה הודיעה חברה סינית שביכולתה לייצר עשרה מבנים גדולים באמצעות הדפסה תלת-מימדית בתוך 24 שעות בלבד. מדובר במדפסות המסוגלות "להדפיס" קורות בטון מפסולת בניין גרוסה ומלט, כשלאחר מכן מחוברות אותן הקורות ומהוות את קירותיו של המבנה. הקורות הינן קלות וחזקות ובתוכן יישנם מרווחים המיועדים לצנרת, חומרי בידוד וחיווט. לדברי נשיא החברה הסינית שייצרה כבר את עשרת המבנים כאלו "מדובר בפיתוח שנמשך כ- 12 שנים, כשעלותו של כל מבנה הסתכם בסופו של דבר בפחות מ-5,000 דולר, היות ונעשה שימוש בפסולת מבנים".

חיסכון ב-50% מעלויות הבנייה בהשוואה לשיטות הקונבנציונליות

עוד הוסיף נשיא החברה כי "בעתיד ניתן יהיה להשתמש בטכנולוגיה זו גם לצורך הדפסת מבנים המורכבים מפסולת תעשייתית או מבנים המיועדים להריסה. טכנולוגיה זו תאפשר בעתיד הקרוב לבוא לבניית מגדלי מגורים ורבי קומות". היתרון המשמעותי בבנייה בשיטה זו הוא שמדובר בשיטת בנייה ירוקה לחלוטין, אשר איננה מייצרת פסולת ועשויה לחסוך

כ-50% מעלויות הבנייה בהשוואה לשיטות הקונבנציונליות.

מבנה דו קומתי בפחות מיממה

במקביל אל הסינים עמל גם הפרופסור היהודי ברוך חושנביץ באוניברסיטת דרום קליפורניה לפיתוח מדפסת תלת-מימדית, ובינואר 2014 חשף בפני כל העולם את המדפסת שהצליחה "להדפיס" מבנה דו קומתי בפחות מיממה. מזה כעשר שנים שהפרופסור עוסק בפיתוח מדפסות תלת-מימדיות ורובוטים שיסייעו בתהליכי הבנייה, כשאחת מהמצאותיו היא טכנולוגיית Contour Crafting המאפשרת בניית מבנה שלם על ידי מערכת של מדפסות ורובוטים, כשבעתיד מתוכננת טכנולוגיה זו להיות מיושמת לבנייה רובוטיות בחלל וגם על הירח. לדבריו של הפרופסור "הבנייה מיושמת באמצעות התזת שכבות של בטון מחוזק, שכבה על גבי שכבה, כאשר הוראות ההתזה ניתנות ממערכת ממוחשבת שבה מוגדרים הנתונים, וכמעט כל תהליכי הבנייה מבוצעים באופן אוטומטי לחלוטין.

"בהדפסה תלת-מימדית אין פסולת וכל מה שנבנה באמצעותה ניתן לפרק ולמחזר"

במקומות שונים ברחבי העולם מתקיים כמעין מירוץ הנוגע לפיתוח מדפסות להדפסת מבני בטון. אחד מהמיזמים הללו הוצג בהולנד וכלל אב טיפוס לבית שנבנה מבלוקים מפלסטיק דמויי קוביות לגו בגודל ענקי. הטכנולוגיה להדפסת מבנים מהווה את אחד מן הפתרונות האפשריים והחסכוניים ביותר למצוקת הדיור המוכרת כבעיה כלל עולמית, כשהשימוש במדפסות הללו עשוי לקצר משמעותית את משך הבנייה, תוך שימוש בחומרים מתחדשים אשר יחליפו את החומרים המשמשים בטכניקות הבנייה העכשוויות. אחד מאדריכלי הפיתוח ההולנדי סיכם באומרו כי "ענף הבנייה כיום מהווה את אחת מהתעשיות הבלתי יעילות והמזהמות ביותר. בבנייה בהדפסה תלת-מימדית אין פסולת וכל מה שנבנה באמצעותה ניתן יהיה לפרק בעתיד ולמחזר". ולנו כאן נותר רק להמתין שהטכנולוגיה הזו תגיע במהרה גם לארץ.

 

 

טכנולוגיות בנייה חדשות…