מה לעשות כשמקבלים צו מבנה מסוכן?

אז קיבלתם צו מבנה מסוכן. דבר ראשון חשוב להבין שצו מבנה מסוכן מחייב טיפול מידי. הצו הוא תוצאה של ביקור מהנדס מטעם הרשות המקומית לבניין שלכם על סמך מידע מקדים. במידה והביקור הוביל להוצאת צו, משמע שהמהנדס מצא שיש ליקויים בבניין שמסכנים או שעשויים להתפתח לכאלה שמסכנים את דיירי הבניין או את הציבור. התעלמות מהצו או גישת "ועד הבית יטפל" יכולה לעלות לכם בעוגמת נפש רבה. הרשות המקומית לא תוותר על דרישתה. עדיף שתהיו אקטיביים ותפעלו לטיפול בנושא באופן מהיר.

לבדוק מה היקף העבודה

רצוי להבין במה מדובר. האם עומד לקרוס קיר של גדר חיצונית של הבניין, או שמרפסות הבולטות מקו הבניין נפגעו ונופל מהן טיח ומלט? במקרים רבים הליקויים בבניין נגרמים כתוצאה מרטיבות. טיפול בליקויים הוא הזדמנות לטפל גם במקורות מהם חודרת הרטיבות לאזור. עדיף שבעל מקצוע מנוסה יתלווה אליכם בבדיקת הליקויים ויעזור לכם להבין את היקף העבודה ומה צפוי לכם.

לפנות לועד הבית לכינוס ישיבת דיירים דחופה

בהנחה שיש ועד בבית לבניין, או כל גוף אחר שמטפל באחזקה השוטפת של הבניין, חשוב שיהיה מעורב בתהליך. במידה וועד הבית עוד לא פעל, יש לדאוג לכינוס מהיר ככל הניתן של בעלי הנכסים. במדיה והדבר לא אפשרי יש ליצור קשר עם בעלי הנכס, להסביר להם במה מדובר ולגייס אותם לפעולה.

להגיע עם הצעות מחיר

רצוי להבין מהר ככל הניתן את העלות הכספית המוערכת לטיפול בנושא. הנושא הכספי לעיתים קרובות דוחה ביצוע העבודות מכיוון שלעיתים העלויות גבוהות. קבלו הצעות מחיר מקבלנים שאתם סומכים עליהם ושקיבלתם עליהם המלצה. בכינוס בעלי דירות או בכל דרך אחרת יש להגיע להסכמה מהירה לגבי מי בעל המקצוע שהבניין בוחר לעבוד איתו.

לא לעכב בשום פנים ואופן

עיכוב הטיפול בליקויים יכול לגרור קנסות והליכים מאוד לא נעימים. במידה וישנה התנגדות של אחד או יותר מבעלי הנכס לטיפול בנושא, ניתן לפנות לגורמים שונים שיסייעו. ניתן לפנות לאגודה לתרבות הדיור (במידה והבניין משלם דמי חבר) ולהיעזר בשירותי האגודה. ניתן לפנות לעור דין שייצג את קבוצת בעלי הנכס המבקשים לקדם את הטיפול ומוכנים לכך.  לאחר הטיפול במבנה המסוכן ניתן יהיה על ידי פניה לבית משפט ולנציגות העירייה להציג דייר סרבן אשר לא שילם ולדרוש ממנו תשלום מלא.