האם יהפכו הארגזים אי פעם למגדלי פאר?

אלעד ישראל מגורים מקבוצת יצחק תשובה אחראית למיזם חדש בסמוך לשכונת הארגזים.

המיזם כולל שמונה מגדלי פאר בהם 530 דירות בנות 3-5 חדרים שעלותן בין 1.28

ל-1.65 מיליון ₪, וכן דירות דופלקס ודירות פנטהאוז שצפויות לטפס ולהאמיר מעל לרף שני המיליון ₪.  עם זאת, מדובר במחירים התחלתיים בלבד שככל הנראה יעלו בהמשך בהתאם למצב השוק. פרויקט המגורים ממוקם ממול לפארק מנחם בגין ונושק לשכונת הארגזים בדרום-מזרח תל אביב.

"הפרויקט מהווה אבן שואבת לאוכלוסייה איכותית, משפרי דיור ורוכשי דירה ראשונה"

מדובר, כאמור, בפרויקט יוקרה שאמור לכלול רצף של פארקים פתוחים, מרחבים ירוקים המשולבים בהמון מים וטבע, מרכזי ספורט, מסלולי אופניים, סקי מים, מתקנים לילדים ועוד. אלעד ישראל מגורים התחייבה להקמת תשתיות שכוללות כבישים, תחבורה ציבורית, מרכזים מסחריים חדשים, בתי ספר וגני ילדים עבור השכונה החדשה שתכלול מעל ל- 500 משפחות, כשבטווח העתידי מתוכננות גם שדרות עצים, טיילת מרוצפת וכדומה. מנכ"ל החברה, רונן יפו מצהיר: "הפרויקט מהווה אבן שואבת לאוכלוסייה איכותית, משפרי דיור ורוכשי דירה ראשונה מכל רחבי הארץ". ונשאלת השאלה: על חשבון מי?

"אבן שואבת לאוכלוסייה איכותית…"- על חשבון מי?

לצד מגדלי היוקרה של קבוצת יצחק תשובה שנבנים להם בימים אלו נמצאת שכונת הארגזים שהינה אחת מן השכונות העניות, המתפוררות והחלשות ביותר בתל אביב. מגדלי היוקרה זקוקים לדרכי גישה, וועדות התכנון בעירייה אישרו את סלילתו של כביש ברוחב 32 מטרים שאמור לעבור דרך שכונת הארגזים ולחצות אותה לשניים. העבודות בשטח החלו, וכעת יוצאים תושבי שכונת הארגזים למאבק על עתידם.

למי היו החוצפה והעוז לעשות תב"ע אשר חוצה בתים וחותכת משפחות כמו סכין?""

"יש בתים שנמצאים ממש על התוואי של הכביש שאמור לעבור כאן", אומר במרירות ישראל מוכתר, המתגורר מאז שנות ה-50 בשכונת הארגזים, ומוסיף עו"ד עובדיה גלסטני, שגדל בשכונה והינו ממובילי המאבק: "אין לי מושג למי היו החוצפה והעוז לעשות תב"ע אשר חוצה בתים וחותכת משפחות כמו סכין. חוצים שכונה לשניים כמו עם חומת ברלין, שלא ניתן לעבור מצד אל צד".

"התושבים לא הגיעו לכאן באופן שרירותי. המדינה היא זו אשר שלחה אותם לכאן"

למרבית התושבים בשכונה אין כל זכויות משפטיות בקרקע או תכניות הבנייה שאושרו על פי חוק, כאשר בית המשפט כבר הוציא פסיקות נגד חלקם. יחד עם זאת, מציין פרופסור וח"כ יוסי יונה שיצא לקידום המאבק של תושבי שכונת הארגזים: "חשוב להבאיר שהתושבים לא הגיעו לכאן באופן שרירותי, באופן ספוראדי.

המדינה היא זו אשר שלחה אותם לכאן. יש לתושבים האלו זכויות, אך יש התעלמות גסה מן התביעות הבסיסיות שלהם". וציון סאני, אף הוא תושב השכונה מסכם כשדמעות זולגות מעיניו: "שנים שירתתי את המדינה. שירתתי בצנחנים, 24 שנים עבדתי במשרד הביטחון, 30 שנה עבדתי בתעשייה האווירית, ואיפה כול זה? עכשיו אני כלום".