כאשר תגיעו לרוב החנויות שמוכרות צבע ותבקשו סיד תקבלו פח צבע עם שם כמו היפרסיד, גמר סיד ועוד כל מיני שמות אשר נגמרים או מתחילים בשם סיד, אך למעשה הם לא יותר מצבעים אקריליים אשר אינם מכילים סיד.

אז מה זה סיד?

למעשה ישנם שני מונחי בסיס אשר קשורים לסיד הראשון הינו סיד חי והשני הינו סיד כבוי.

הסיד השרוף הינו חומר נושם ומופק על ידי תהליך של קליית אבן גיר בטמפרטורה גבוהה, בזמן השריפה נפלט מהגיר חומצה פחמתית ומים. תחמוצת הסידן המתקבלת לאחר סוף התהליך נקראת סיד שרוף או "סיד חי" מאחר והחומר מכיל חמצן אשר מקנה לו חיים.

סיד כבוי הינו למעשה אותו סיד קלוי אשר עובר כיבוי על ידי מים, כאשר התגובה נוצרת על ידי החיבור המהירה של המים עם החומר הלוהט ומלווה בפליטת חום וריכוך החומר. את הסיד הכבוי מאחסנים לרוב במיכלים עם מים וניתן לראות את המיכלים באתרי בנייה רבים.

שימושים בסיד?

צביעה בסיד

בעבר היה נהוג לצבוע את קירות הבית בסיד על ידי מזיגת החומר לתוך פח וערבובו עם צבע בסיס על מנת לאפשר גוון, שמו המקצועי יותר של התרכובת הנוצרת הינו חלב סיד. לאחר ערבוב החלב סיד היו קונים את התרכיז של הצבע ומוסיפים לאט עד שהיה מתקבל גוון אחיד ועדין.

את הסיד היו מורחים על הקירות לרוב בעזרת מברשת מלאת שערות והסיד אשר הינו חומר אבקתי היה מאבד את העובי שלו עם הזמן ולכן היו צובעים מידי שנה.

סיד הינו חומר אשר יכול להישטף על ידי מים, אין לו אחיזה וגימור כמו חומרים אקריליים ולכן אם היו מעבירים את היד על הקירות, לבטח היו מופיעים סימני אבקה על הידיים.

הסיד המקורי הינו חומר רעיל לחיידקים ופטריות כך שהשימוש בו, מנע עובשים והופעת פטריות בחדרי אמבטיה ובמטבחים. כל עוד הסיד אינו נרטב הוא חומר מעולה לצביעה שכן מדובר בחומר רגיש למים.

 סיד בבנייה

ניתן להכין צמנט לבנייה על ידי ערבוב הסיד עם חומרים נוספים, כאשר יותר שכיח הינה התערובת של סיד וחול לצורך הכנה של טיט. כאשר מערבבים את הטיט עם מלט מקבלים את הטיח אשר עוטף את כל הקירות מבלוקים שלנו, כאשר גם היום הסיד עדיין נמצא התוך התערובת של הטיח.

לבני חול

ישנם לבנים אשר לרוב משתמשים בהם לצורך חיפוי קירות חיצוניים אשר עוברים תהליך של חיבור בין חול קוורצי וסיד, לאחר תהליך אשפרה (הרטבה עם מים) ניתן לצקת את החומר לתוך תבניות וליצר את הלבנים.

בטון תאי (איטונג)

כמו עם לבני החול ישנו הבטון המאושפר באוטוקלב, אשר הינו חומר נקבובי קל משקל אשר יוצקים אותו לתוך תבניות ומיצרים את הבלוקים הידועים של איטונג.

מידע על סיד בויקיפדיה.

חזרה לדף ראשי

עמית עוז, כי אנשים טובים לא פוגשים כל יום!!!

 

לקבלת הצעת מחיר ללא תשלום או התחייבות צרו קשר עכשיו!!!

 

רגע לפי שעוברים דף תנו לנו לייק בפייסבוק, אני מודה לכם!

לייק