הסילר הינו חומר המשמש לאיטום משטחים פורוזיביים טבעיים כגון שיש, אבן, גרניט, כורכר, צפחה וכדומה. ניתן להבחין בשני סוגים של סילר שהינם סילר שקוף וסילר מחזק צבע אשר משיב למשטח את מרקמו הטבעי ומחדש את הגוון המקורי שלו. יישנם סילרים שקופים על בסיס אקרילי או שהינם מדוללים במים, ויישנם גם סילרים שבסיסם סולבנט ומדוללים בממיסים כמו טרפנטין או טינר.

הסילר השקוף משמש לאיטום משטחים כנגד חדירת מים, והוא מסוג החומרים הפועלים כימית על שכבת המשטח העליונה ומפחיתים את ספיגותו. לאחר ייבושו, הסילר אינו מותיר כל סימן על המשטח המיושם, אך מצמצם משמעותית את חשיפתו של המשטח אל הכתמות. ניתן להשתמש בסילר על בטון חשוף, אריחי פורצלן, טיח צמנטי, שיש, גרניט, בלוקי בטון, מרצפות סומסום ועוד.

יתרונותיו של הסילר השקוף

יתרונו המרכזי של הסילר השקוף נעוץ בהגנה שהוא מעניק למשטח כנגד רטיבות, הכתמה ושחיקה. הסילר השקוף קל ונוח מאוד ליישום ונטול צבע וריח, תכונה ההופכת אותו לידידותי הן למשתמש והן ולסביבה. כמו כן, החומר אינו דליק ועמיד לאורך זמן בכל מזג אויר. ההכנה ליישום מורכבת מניקוי המשטח וייבושו, כשאופן הניקוי תלוי בסוג המשטח ומצבו.

הסילר ניתן ליישום על ידי הספגה, התזה או הברשה בהתאם להוראות היצרן, כשבתום הפעולה יש להמתין מספר דקות ולנגב היטב את המשטח עד ייבושו המוחלט. מומלץ שלא ליישם את החומר בטמפרטורות הגבוהות מ-30 מעלות או תחת שמש ישירה על מנת שלא לגרום לאידוי מהיר מידי של החומר, והיצרנים השונים ממליצים על יישום חיצוני בשעות הבוקר המוקדמות.

את עודפי החומר יש, כאמור, לנגב  מייד בתום היישום ובטרם הספיק להתייבש, שאם לא כך, תיווצר שכבת משקע בגוון לבן על פני המשטח, שכבה הניתנת להסרה על ידי שפשוף עם צמר פלדה.

סוגי הסילרים השונים

במידה והיישום נועד לצורך איטום המישקים (רובה), יש להמתין ולבצע את היישום כ-72 שעות לכל הפחות לאחר שהרובה ייבש. איטום משטחי בטון ייעשה רק בתום אשפרת המשטח, ובמצבים בהם מיושם הסילר על קירות, יש להקפיד ולכסות חפצים ורהיטים מזכוכית ואלומיניום, שכן, מגע של הסילר עם החומרים הללו עלול להסב להם נזק.

ניתן כיום לרכוש את הסילרים השקופים אצל מספר יצרניות ויבואניות מובילות בתחום כגון סיקה גרד 925 מבית סיקה, סילר "שקוף" S-1 של חברת עמישר, סילר שקוף CT-10 מבית טמבור, סילר איטום שקוף 529 של כרמית מיסטר פיקס וכדומה. חשוב להדגיש כי במהלך היישום של החומר חובה לנקוט באמצעי זהירות ולהצטייד במשקפי מגן, מסיכת פנים וכפפות מגן, תוך הימנעות ככל שניתן מחשיפת העור אל החומר בעת השימוש, מהסיבה שמדובר בחומר שבסיסו אלקאלי חזק. במקרים של מגע החומר עם העור יש להקפיד ולשטוף במי ברז.