תיקון ליקויים

מי אמר שבניין אינו מקצוע ליהודים?

השיר "יש לך פה עניין עם פועלי בניין" ששרה שלישיית גשר הירקון איי שם בשנות

ה-50 של המאה הקודמת מוכיח שפעם הייתה פה עבודה עברית, והיא אפילו נחשבה למכובדת מאוד, וסימלה יותר מכל ענף אחר את האתוס של הציוני החדש שבונה את הארץ ומפריח את השממה. ואולי תתפלאו, אבל עבודה עברית קיימת גם היום, והיא גם במגמה של התרחבות מתמדת!

"בתום מלחמת ששת הימים השתנה הרכב כוח האדם בענף הבנייה באופן קיצוני"

אמנם מדובר בעבודה מפרכת, המלווה בחוסר התלהבות מצד המשפחה בנוסף לעובדה שלעתים הם הפועלים היהודים היחידים בכל אתר הבנייה, אבל כשתשמעו את השכר שהם מקבלים, אולי גם אתם תרצו לעלות על הפיגומים. חיים פייגלין, שהינו מבעלי חברת הבנייה "צמח המרמן" מסביר: "בתום מלחמת ששת הימים השתנה הרכב כוח האדם בענף הבנייה באופן קיצוני, וכמויות גדולות של כוח אדם פלסטיני זול חדר אל הענף, תופעה שדחקה את היהודים החוצה", ומוסיף: "במקביל לדחיקת כוח האדם היהודי החוצה, נסגרו כל מוסדות ההכשרה ובתי הספר המקצועיים למקצועות הבניין בזה אחר זה".

פיילוט להכשרת עובדים בתחום הבנייה

תחום הבנייה כיום הינו בעל אופי טכנולוגי, ומצריך עובדים מקצועיים ומיומנים שעברו הכשרה ומכירים את כל המערכות המשמשות לצורכי הבנייה המודרנית. לפני מספר שנים יצא לדרך הפיילוט להכשרת עובדים, פיילוט שנעשה ביוזמת משרד התמ"ת ומשרד הכלכלה, ובמסגרתו הוכשרו מעל ל-1,000 פועלים. משיחות שקוימו עימם עולה שמרביתם חשים סיפוק בעבודה ושביעות רצון, על אף שלדבריהם, קיים מקום לשיפור בתחום.

"להגיד שבניין אינו מקצוע שמתאים ליהודים הוא שטות גמורה"

"להגיד שבניין אינו מקצוע שמתאים ליהודים הוא שטות גמורה. אם זה לא אנחנו נבנה, אז מי כן?" אומר מישר אילוז מאשדוד, המועסק כברזלן וטפסן בחברת סולל בונה. אילוז הינו בוגר ההכשרה, ומתכנן את לימודיו בקורס להכשרת מנהלי עבודה שצפוי להימשך כשנה. "התחלתי את דרכי כפועל פשוט, ובתוך חמישה חודשים קודמתי למשרת עוזר מנהל עבודה. כיום אני ממונה על צוות של 12 פועלים. מדובר בעבודה מאתגרת שלומדים בה המון", מסכם אילוז.

ההחלטה להיות פועל בניין- תגובות מצד בני המשפחה והחברים

"בהתחלה ההורים שלי לא ממש התלהבו, בעיקר אימא שלי ששאלה אותי למה לי ללכלך את הידיים ויעצה לי ללכת ללמוד ולהיות מנהל, אבל היום הם מודים שטעו", מספר טדסה מנסבט על תגובותיהם המסויגות של בני המשפחה בתחילת הדרך. על ההכשרה שמע מנסבט מהיחידה לחיילים משוחררים, והוא פנה אליה יחד עם חבר, ושניהם כיום מועסקים בפרויקט להקמת מגדלי מגורים באשדוד. עם זאת, אומר יו"ר הסתדרות ענף הבנייה והעץ, מר יצחק מויאל, שמדובר ב"טיפה בים" בהשוואה לצרכים העכשוויים בענף הבנייה, ויישנו מחסור של אלפי עובדים מקצועיים, ומעל ל-2,000 מנהלים מקצועיים. ואנחנו סבורים שגם אם מדובר בטיפה בים, אנחנו מברכים על המיזם הזה.

 

עבודות שיפוצים