"ענף הבנייה פרוץ: ללא פיקוח וללא נהלים"

לאור העובדה ש-31 פועלי בניין נהרגו רק בשנה שעברה בעקבות תאונות עבודה, הוחלט בחדשות 2 לבדוק את העניין. לפני מספר ימים פורסם תחקיר מיוחד על מה שבאמת קורה בענף הבנייה. את התחקיר ערך והגיש הכתב והעיתונאי חיים רבלין, שהסתייע לצורך זה בעדויות של מנופאים המצהירים כי "ענף הבנייה פרוץ: ללא פיקוח וללא נהלים".

"הדלת של הקבינה נפתחה כבר פעמיים תוך כדי עבודה, והכיסא כמעט התגלגל למטה"

באחד מאתרי הבנייה בעיר באר שבע ממוקם מנוף שבצילום תקריב ניתן להבחין בכך שתא המפעיל מיושן במיוחד. מבט פנימה חושף מחדל בטיחותי שעשוי להוביל לאסון. מ, מפעיל מנוף שסירב להיחשף לצורכי הכתבה: "המנוף בנוי כך שהקבינה עם דלת חזית. הדלת נפתחה לי כבר פעמיים תוך כדי עבודה, והכיסא כמעט התגלגל למטה. מדובר בגובה של מעל ל- 70 מטר. הבטיחות שמה איננה…אבל אין בדיוק עם מי לדבר". וזהו אינו המנוף היחידי אשר מהווה סכנת חיים. לצורך הכנת התחקיר תיעדו המנופאים את תנאי עבודתם הכולל הגאים מאולתרים בעלי חיבורי חשמל פירטיים, תאים במצב מתפרק עד שאינו מאפשר יישום פעולות מורכבות, עבודה ללא אמצעי מיגון מתאימים ועוד.

"אין בקבינה תנאים בסיסיים מינימליים של אוויר, מזגן ואוורור"

"בוא נגיד שבמידה והמנוף הזה קורס, המשקולות הנמצאות מאחוריו, כל משקולת שוקלת 3.5-4 טון, שהם בעוצמה של 2.5 סקאדים בנקודה ממוקדת אחת", אומר דני אייזנמן, שהינו מפעיל מנוף. מ, מפעיל מנוף מוסיף: "אין בקבינה תנאים בסיסיים מינימליים של אוויר, מזגן ואוורור. בחום הזה, הברזל שמתחמם הופך לכבשן מטורף, שמוציא מפוקוס וריכוז. העבודה זוחלת, ואז האנשים שלמטה מתחילים להתעצבן, דבר שמוביל לוויכוחים, צעקות ותאונות".

"פועלים שמועסקים ללא אישורים, כשהם נפצעים, ממהרים להעלים את זה"

האסונות באתרי הבנייה מהווים עניין שבשגרה, אלא שלא תמיד אנחנו שומעים עליהם ואיש אינו יודע את מספרם המדויק של הפצועים, "היות ופועלים שמועסקים ללא אישורים, כשהם נפצעים, ממהרים להעלים את זה ולהחזיר את הפועל הביתה אל מעבר לקו הירוק, על מנת שלא ייפתח תיק במשטרה", מציין עבד אל-חמיד חוסיין, המכהן כממונה הבטיחות באיגוד המנופאים הארצי, ומוסיף: "תפקידו של האתת הוא לכוון מהקרקע את המנופאי למעלה, אלא שאתרי בנייה רבים מוצבים פועלים זרים, אשר אינם דוברי עברית, והם אמורים לכוון את המנופאי שבמרומי המגדל".

"אפילו פיפי אני נאלץ לעשות בתוך בקבוק. מישהו גוזר עלינו קופון"

המציאות אשר נוצרה בענף הזה היא שהענף ברובו נשלט באמצעות חברות כוח אדם, דבר שהוביל לתנאי עבודה בלתי נסבלים. המחוקק מתיר לכל היותר 12 שעות עבודה, אך המנופאים מספרים שבפועל "לא פעם מדובר במשמרות של למעלה מ- 20 שעות עבודה. אפילו פיפי אני נאלץ לעשות בתוך בקבוק. מישהו גוזר עלינו קופון", וה"מישהו" הזה הם חברות כוח אדם אשר שולטות בענף, ובמידה ומנופאי מחליט שהוא מסרב לעבוד בניגוד לתקנות הבטיחות, הוא מפוטר או מועבר אל אתר אחר. והמסקנה המתבקשת היא

שבענף אשר מורכב ברובו מעובדים מוחלשים, פיקוח לוקה בחסר ומעסיקים שאינם מקפידים על הנהלים, האסון הבא מהווה עניין של זמן בלבד.