בעקבות מצוקת הדיור יורשו הפועלים הזרים לבנות דירות למגורים בלבד

מדובר בהצעת חוק שמקדם שר הבינוי אשר קובעת כי 9,000 הפועלים הזרים יוסטו מתחום בניית המשרדים אל ענף הבנייה למגורים. כמו כן, צפויה המדינה להעלות משמעותית את שיעור היתרי העבודה והיתרי הלינה של הפלסטינים בישראל (מעל

ל-8,000 היתרים). הידיעות הללו פורסמו אמש בעיתון TheMarker על ידי הכתב נמרוד בוסו.

"ישנו עודף בבינוי משרדים על חשבון הבינוי למגורים"

שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט צפויים להעלות את הצעת החלטה בוועדה לענייני תכנון ובנייה שאמורה להתקיים ביום שני הקרוב. ההצעה מורכבת משורה של שינויים הקשורים להעלאת מספר המועסקים שאינם ישראלים בענף הבנייה, תוך הגבלת מספר הפועלים המועסקים בבניית משרדים, "היות ויישנו עודף בבינוי משרדים על חשבון הבינוי למגורים", מציינים גורמים בממשלה.

איסור של הפניית עובדים זרים לענף בניית המשרדים

על פי ההצעה, תנקוט המדינה בצעדים הדרגתיים אשר יתחילו בהגבלת מספר עובדי הבניין הזרים המועסקים בתחום, כשהשלב הבא יכלול איסור של הפניית עובדים זרים לענף בניית המשרדים. על פי הערכות, מועסקים בענף הבנייה למשרדים בין 9,000 ל-10,000 פועלים זרים שמרביתם פלסטינים וסינים. ההגבלות אמורות על פי ההצעה להיכנס לתוקף החל מחודש ספטמבר 2015 שבו לא יונפקו עוד היתרי עבודה לעובדים זרים למעט מיזמי בנייה למגורים, והחל מאפריל 2016 כל העובדים שאינם ישראלים יועסקו בפועל בבנייה למגורים בלבד, כאשר כל העסקה אחרת תיחשב כהעסקה בענף בלתי מורשה.

"אחד מיעדיה הלאומיים של הממשלה הוא הרחבת היקף הבנייה למגורים"

לדברי אותם מקורות ממשלתיים "אחד מיעדיה הלאומיים של הממשלה הוא הרחבת היקף הבנייה למגורים, ולצורך זה הוחלט לקדם את מיקוד תעסוקתם של העובדים הזרים אל תחום הבנייה למגורים בלבד, כשהדבר ייושם לאחר קבלת האישור בוועדת חריגים".

בעקבות העלאת מכסת ההיתרים- יועסקו בענף מעל ל-45,500 הפלסטינים

הצעדים הללו מלווים בהעלאת מכסת ההיתרים להעסקת פלסטינים בתחום הבנייה במעל

ל-8,000 עובדים, כשמחצית מכסת ההיתרים צפויה להינתן באופן מיידי, ויתרת המכסה צפויה להינתן בתום השלמת העבודות להרחבת המעברים לכל אורך קו התפר שנעשות כיום מטעם משרד הביטחון. העלאת מכסת ההיתרים צפויה להצמיח את מספר הפלסטינים המועסקים בענף ל-45,500, זאת מבלי להתייחס לרבבות השוהים הבלתי חוקיים.

העלאה משמעותית במספר אישורי הלינה של פלסטינים בתחומי ישראל

אחת הבעיות הטיפוסיות בהעסקת כוח אדם פלסטיני נוגע לאפקטיביות הנמוכה שלהם בעקבות שעות הבידוק הממושכות במעברים והחובה לשוב אל שטחי הגדה עד לשעה מסוימת, כך שבפועל מדובר בשעות עבודה מועטות. לצורך ההתמודדות עם המגבלה, החלה ישראל בהנפקת אישורי לינה לחלק מן הפועלים הפלסטיניים, שיוכלו כעת להיכנס בימי ראשון לשטח ישראל ולשוב בימי חמישי אל הגדה. מדובר כיום בכ-10,000 אישורי לינה, שצפויים בקרוב לגדול באופן משמעותי.