תופעה חדשה: חברות נדל"ן נקלעות לפירוק בזו אחר זו

לאחר היקלעותן של חברות הבנייה א. דורי, טל חיות, צ. לנדאו ומרדכי בנימין לקשיים כלכליים, נאלץ בית המשפט למנות מפרק זמני לחברת ביצוע נוספת: גאזל נאסר בע"מ.

ענף הנדל"ן, הבנייה והתשתיות נמצא בשנים האחרונות בקשיים כלכליים, כשהמשבר נותן את אותותיו בחברות המגיעות בזו אחר זו לכדי חדלות פירעון והליכי פירוק. בחודש מרץ נאלץ השופט עאטף עיילבוני מבית המשפט המחוזי שבעיר נצרת למנות לחברת הבנייה גזאל נאסר בע"מ מפרק זמני. החלטה זו ניתנה על ידי בית המשפט לאחר שנושות החברה הגישו בקשה לפירוקה. בין נושותיה הרבות של גזאל נאסר בע"מ ניתן למנות חברות העוסקות בייצור ושיווק חומרי בנייה כגון שיש אלוני, תעשיות רדימיקס ואיטונג.

בבקשה אשר הוגשה על ידי עו"ד רועי אהרוני נאמר כי חברת גאזל נאסר בע"מ חייבת כספים לנושים רבים, לרבות רשויות מס, בנקים, ספקים וכיוצא בזה, וכי יישנו חשש ממשי שבעל השליטה בחברת גאזל נאסר יעזוב את הארץ, זאת לאחר שניתק כל מגע עם כלל לקוחותיו וספקיו בעקבות קריסתה של החברה שבבעלותו.

כל הפניות אל מנהליה של החברה בתביעה לפרוע את חובה לא הועילו במאום

חברת גאזל נאסר בע"מ ביצעה בעבר ועדיין בשלבי ביצוע של מגוון מיזמי בנייה בקריית מוצקין, כפר יונה, רמלה ועוד. החברות שהגישו בקשה לפירוק מפרטות בבקשתן שהמחאות גאזל נאסר בהיקף של מאות אלפי שקלים לא כובדו בבנקים בגין אי כיסוי, ולטענתן, חייבת להן חברת גאזל נאסר סכום גבוה של 3.2 מיליון שקל, חוב שהיא טרם שילמה. על פי הערכותיהן, יש לגאזל נאסר חובות לנושים נוספים, חובות שנאמדים במיליוני שקלים. עוד מציינות החברות שהגישו בקשה לפירוק שכל פניותיהן אל מנהליה של החברה בתביעה לפרוע את חובה לא הועילו במאום.

"מומלץ לתת לחברת גאזל נאסר אשראי כנגד בטחונות מלאים או מזומן בלבד"

"מומלץ לתת לחברת גאזל נאסר בע"מ אשראי כנגד בטחונות מלאים או מזומן בלבד", כך דיווחה דן אנד ברדסטריט, שהינה חברה הבינלאומית לניהול סיכוני אשראי בהודעה דחופה שפורסמה ב-15 במרץ השנה. בנימוק לדרישתן של החברות למנות לגאזל נאסר מפרק זמני נכתב כי "לחברה אתרי בנייה הפרושים בכל ברחבי הארץ. באתרי בנייה הללו מצוי ציוד רב, וקיים חשש שנושי החברה יעשו לעצמם את הדין וייטלו את הנכסים לידיהם אם לא ימונה בהקדם בעל תפקיד שיהיה אמון על שמירת נכסי החברה". עוד מנמקות החברות בבקשה למינוי מפרק זמני כי שמירת פעילותה הכלכלית והעסקית של גאזל נאסר כ"עסק חי", עשוי להוביל להעשרת קופת הפירוק.

מפרק זמני במעמד צד אחד

השופט עיילבוני קבע בפסיקתו שהשתכנע שאכן ראוי למנות לחברת גזאל נאסר בע"מ מפרק זמני במעמד צד אחד, זאת משום שעל פי כל המידע אשר הוצג בפניו מצבה של החברה מחייב פיקוח ושליטה על נכסיה, במטרה לאפשר בסוף התהליך חלוקה קולקטיבית של כלל נכסיה בין כלל נושיה. לצורך זה מינה השופט עיילבוני מפרק זמני והואצלו עליו סמכויות שונות כגון תפיסה וניהול נכסי החברה, הפקדת כספים, פיטורי עובדים וכיוצא בזה.

בכתבה הבאה נעניק לכם מספר עצות טיפים שיסייעו לכם להימנע ממצבים של רכישת דירות מקבלנים בסכנת פשיטות רגל.