כאשר אנחנו רוצים לחדש את הדק שבחצר בייתנו, יש לבדוק תחילה את סוג העץ ואת מצבו על מנת להחליט על אופן הטיפול המתאים. ישנם דקים העשויים מעץ מלא ואיכותי אשר מצריכים שיוף קל, על מנת להסיר לכלוך עדין ולאחר השיוף הדק מוכן לצביעה.

ישנם דקים אשר מצריכים שיוף מלא עד לקבלת משטח חלק וללא שכבות צבע ישנות, כך שהעץ במצב ספיגה לצבעים חדשים. סוגי הצבעים לצורך חידוש דק יכולים להיות על בסיס גוון טבעי ואף שקוף (לכה) או, על בסיס גוון חזק יותר המעניק נראות חדשה לדק.

מה עושים עם "עיניים" בעץ?

החלק הטבעי והיפה של העץ הינו העיניים, אשר למעשה ריבוי של עיניים בלוח גורם להפרשת שרף בכמות גדולה יותר ונחשב לעץ פחות איכותי. סוג הצבע אשר נבחר, יכול להבליט את העיניים ולשמר את המראה הטבעי או לכסות במידה מסוימת ולהעניק מראה חדשני יותר.

טיפול בעיניים ובמיוחד כאשר מדובר בעץ אורן אשר הינו נפוץ מאוד בארץ, כך שניתן לראותו בדקים רבים. לפני צביעת הדק יש לשייף היטב את אזורי העיניים ולאפשר לעץ, להפריש את השרף במשך מספר שבועות. לאחר שכיסי השרף נפלטים החוצה ניתן יהיה לנקות את החומר על ידי טרפנטין, כאשר שופכים מעט מעל לחומר הנפלט וממתינים קצת עד שיתמוסס.

איך משייפים דק?

ניתן לשייף דק בעזרת מכונת שיוף רגילה, אך יש לצפות לשחיקה מהירה של הנייר הנדבק. מכונת שיוף רגילה, מותאמת במיוחד לשיוף עדין ברמה של שריטות ולכן לא מומלצת לרוב העבודות. מומלץ להתקין על דיסק צלחת שיוף מותאמת ולהשתמש בנייר שיוף גס, כאשר מכונת השיוף יכולה בהמשך להיות לעזר במקרים של החלקה מלאה. אם רוצים לקבל עץ חלק המותאם ללכה שקופה, ניתן יהיה לשייף את העץ בדיסק עד לקבלת משטח אחיד וחלק. לאחר השיוף האגרסיבי, משתמשים במכונת שיוף עם נייר עדין יותר ומחליקים את השטח לגמרי.

ניקיון שומנים לדק?

העץ של הדק בהשוואה לעור הפנים של האדם, אשר מכיל נקבוביות אשר עליהן להיות פתוחות לצורך ספיגה. אותו הדבר צריך להתקיים כאשר מדובר בשלבי הכנה לצביעת דק, שכן כל שומנים או לכלוך עלול להפריע לצבע החדש להיספג. ישנם חומרים מסירי צבע ומסירי שומנים, אשר יש לנקות היטב את הדק ולמרוח אותם בעזרת מברשת. לאחר קרצוף הלכלוך בעזרת המברשת, מנגבים את הכול עם מגב וממתינים לייבוש מלא.

סוגי צבעים?

ישנם צבעים על בסיס מים כמו הלכה, אשר מתאימים במיוחד למראה טבעי. בעזרת הלכה נשמר העץ במראהו טבעי ומלא ברק, העץ נראה חי ומעוצב בטבעיות. ישנם גם צבעי עץ שמטרתם הינה יותר לצורכי איטום העץ, על מנת לספק הגנה מרטיבות ופגיעה בעץ. איטום עץ נפוץ באזורים רטובים ומתאים לעבודות שימור דקים ישנים, אשר נשחקו עם הזמן ואינם חזקים מספיק.

ישנם גם צבעי שמן, אשר הינם יותר נפוצים בשל עמידותם הטובה לאורך שנים ארוכות. מטרת צבעי השמן היא, לחדור לתוך העץ ולייצר שכבת הגנה וגם גוון לפי בחירת הלקוח. צבעי שמן מאפשרים כיסוי והגנה מהשמש ומרטיבות והענקת מראה וגוון המותאם לשאר הגינה או המרפסת שלנו.

מה זה שמן פשתן ואיך שומרים על תחזוקת הדק?

שמן פשתן הינו חומר על בסיס טרפנטין בדרך כלל, אשר חודר לתוך העץ ושומר על גמישותו ומונע את התייבשות העץ לגמרי. בעזרת שמן פשתן ומריחה מידי שנה, ניתן יהיה להאריך את חיי הדק לאורך שנים ארוכות יותר. העץ יראה רענן יותר ומלא ברק, יש פחות סיכויים לחריקות של העץ כתוצאה של התייבשות העץ. תהליך התחזוקה הינו קל מאוד ואינו מצריך בעל מקצוע, שכן ניתן יהיה למרוח את המן בעזרת רולר ומקל. פשוט מגלגלים את הרולר על הרצפה ומאפשרים לעץ "לשתות" את השמן, עד אשר מסיגים כיסוי מלא של פני השטח.

עמית עוז קבלן שיפוצים, כי אנשים טובים לא פוגשים כל יום!!!

לקבלת הצעת מחיר ללא תשלום או התחייבות צרו קשר עכשיו!!!

רגע לפי שעוברים דף תנו לנו לייק בפייסבוק, אני מודה לכם!

לייק