תמ"א 38 מהווה את מנוע הצמיחה המרכזי בשוק הנדל"ן למגורים"

כך אמר השבוע ג'קי כהן, המכהן כמנהל האגף לבנקאות מסחרית של בנק הפועלים לעיתון גלובס, והוסיף: "כיום אנחנו בשלבי ליווי שונים של מעל ל-110 מיזמים בתחום התמ"א 38".

"כיום אנחנו מלווים כ-110 פרויקטים, שמרביתם קשורים להריסה ובנייה מחדש"

"התמ"א 38 מהווה כיום את מנוע הצמיחה המרכזי, ולא אופתע אם בשנים הקרובות יהווה הענף כ-25% עד 30% מכל התחלות הבנייה במשק, ועל כן, מבחינים הבנקים בפוטנציאל הטמון בהפיכתו של התחום למרכזי בכל הנוגע להתפתחות האשראי הנדל"ני", מסביר ג'קי כהן. העלייה בשיעור הפרויקטים של התמ"א 38 בשנים האחרונות, הובילה להבנה מצד הגורמים המממנים שלא מדובר באפיזודה חולפת, אלא בענף שעשוי להוות את אחד מהפתרונות היעילים ביותר למצוקת הדיור בישראל. זאת הסיבה לכך שהבנקים המקומיים חודרים יותר ויותר אל המשחק, ומעלים את נפח האשראי ליזמים העוסקים בתחום ההתחדשות העירונית. "כיום אנחנו מלווים כ-110 פרויקטים, שמרביתם קשורים להריסה ובנייה מחדש", מציין כהן.

"איננו נכנסים אל התחייבויות בהן ממשות הפרויקט אינה מוחלטת"

כהן אינו מתכחש לעובדה שהתמ"א 38 מהווה תחום מורכב, ודורש התייחסות ייחודית, לאור ניהול הסיכונים, הרגולטוריות מצד הממונים על הבנקים ומגבלות הנדל"ן למיניהן. "אנו מתנהלים בדרך זהירה ושמרנית, ואיננו נכנסים אל התחייבויות בהן ממשות הפרויקט אינה מוחלטת", אומר כהן ומוסיף: "כך לדוגמה, לא ניכנס אל פרויקט עד אשר יוכיח היזם שיישנה התכנות טכנית ביחסי הגומלין שלו מול הדיירים ושהמכירות מראש הם בהיקף מספק. כמו כן, גם לא ניכנס אל פרויקט שהוא רגיש לירידות מחירים".

"ללקוח עם היסטוריה חיובית, נשקול להעניק הלוואת ביניים בטרם התקבל ההיתר"

עיתוי מתן האשראי מהווה את אחד מן הגורמים הבעייתיים ביותר בתחום התמ"א 38. להבדיל ממיזמי נדל"ן אחרים, היזם נדרש להעמיד הון בלתי מבוטל, זאת עוד לפני התחלתו של הפרויקט. גם הנושא של הסרת כל המגבלות הרגולטוריות והדו שיח הכרוך עם הדיירים מצריכים גם הם הון לא מבוטל. הבנקים מצידם, משיקולי שמרנות, מצטרפים אל המשחק לאחר שהמיזם קיבל היתר הבנייה בלבד, כך שפערי הזמנים מאלצים לפעמים את היזם לחפש מקורות מימון באפיקים חוץ בנקאיים. יחד עם זאת, מציין כהן כי "במקרים מסוימים, כשמדובר בלקוח אמין בעל היסטוריה חיובית, נשקול להעניק לו בכפוף לתנאים מסוימים הלוואת ביניים, זאת עוד בטרם התקבל ההיתר".

"עומדות בפנינו סוגיות משפטיות מאתגרות"

ואולם, מדובר בפרוצדורה משפטית מאוד מורכבת בהשוואה לפרויקטים אחרים, היות והיזם נדרש להחתים את הדיירים כולם על השעבוד של הקרקע לבנק, מאחר והקרקע איננה בבעלותו של היזם. כהן מסכם: "עומדות בפנינו סוגיות משפטיות מאתגרות, ועם השנים פיתח הבנק מומחיות ספציפית לתחום זה".