בשנת 2011 נחשפה פרשייה שזכתה לכינוי "עוקץ השיפוצים", פרשייה שבה בתיהם של עשרות משפחות נהרסו כליל. איך בדיוק פעל תרגיל העוקץ ומהו מוסר ההשכל?

בעליה של חברת שיפוצים בישראל מצאו דרך מקורית במיוחד לגרום לקורבנותיהם האומללים שנפלו בפח לשלם, והרבה. על פי החשד, הציעו השיפוצניקים הצעת מחיר נמוכה ואטרקטיבית לצורך ביצוע הפרויקט, אלא שבעיצומה של עבודת השיפוצים, כשהדירות היו הרוסות לחלוטין, דרשה החברה תשלום נוסף וגבוה לאין שיעור מהצעת המחיר המקורית עבור השלמת העבודה.

 

על פי החשד, מדובר בעשרות בעלי דירות מכל רחבי הארץ אשר נפלו בתרמית ושכרו את חברת השיפוצים אשר הציעה תעריפים נמוכים במיוחד לביצוע העבודות, אבל במקום לשפץ, שברו ודאגו הפועלים להריסת הקירות, צנרת האינסטלציה, אריחי קרמיקה וכדומה, עד למצב שהדירות לא היו עוד ראויות למגורים, כשמייד לאחר היו הפועלים עוזבים את הדירות ונעלמים כלעומת שבאו, כשלאחר מכן נהגו בעלי החברה אליה לפנות אל הלקוחות האומללים דרשו בסחיטה תעריף מופקע בעד תיקון הנזקים שחוללו.

 

קשירת קשר לביצוע הונאה וסחיטה באיומים

בחלק מן המקרים "התעלו" החשודים מעל עצמם ואף איימו על לקוחותיהם שבמידה ולא ישלמו את התשלום הנוסף, הם ויקיריהם ייפגעו. על מנת להגביר את הלחץ ולהראות לקורבנותיהם עד כמה רציניות כוונותיהם, דאגו החשודים לשלוח אל בעלי הדירות נציגים מן השוק האפור. שוטרי משטרת תל אביב עצרו את נורית ורן גפן מזיכרון יעקב, בעליה של החברה, וכן את חאלד טאנג'י מפרדיס בשורה של עבירות מרמה בנסיבות מחמירות, שכללו גם קשירת קשר לביצוע הונאה וסחיטה באיומים. על פי החשד הצליחו חשודים להוציא במרמה מאות אלפי שקלים מעשרות קורבנות תמימים.

 

בפועל הם החלו בשבירת הקירות עד שהדירות לא היו ראויות עוד למגורים""

מסתבר ששני החשודים הספיקו לפתוח לכל הפחות שבע חברות שונות, שהתמחו בבינוי, עבודות שיפוץ ואינסטלציה. לקוחות לא מעטים נפלו בפח לאור התעריף הנמוך שהוצע להם, ואף שילמו מקדמה נאה בעד השיפוץ. ראש מפלג ההונאה במחוז תל אביב, סגן ניצב יצחק גטניו ציין כי "במרבית מן המקרים אמורות היו עבודות השיפוצים להיות מוגבלות, כמו תיקון אינסטלציה במטבח או שיפוץ מקלחת ושירותים, אלא שמיד לאחר קבלת המקדמה נהגו ה"פועלים" להתייצב בדירות, ולבצע לכאורה את השיפוץ, כשבפועל הם החלו בשבירת הקירות, הריסת צינורות האינסטלציה ואריחי הקרמיקה עד שהדירות היו במצב שהן אינן ראויות עוד למגורים".

 

"השיפוצניק הרמאי"

לפני כשנה שודרה בתכנית "כלבוטק" כתבה העוסקת ב"שיפוצניק הרמאי" קבלן השיפוצים אולג בלומנוב, שנהג לפתות את הקליינטים ולשכנע אותם שדירתם נזקקת לשיפוץ כללי. אולג בלומנוב ידע בדיוק את מי להפיל ברשתו: אנשים קשיי יום, לרוב עולים חדשים וקשישים אשר שילמו לו את כל חסכונותיהם, ולאחר שהיה מתחיל בשיפוץ, היה אולג נעלם, תוך שהוא מותיר את קורבנותיו בתוך גל ההריסות.

 

אז איך מתגוננים?

על מנת למזער את הסיכון לנפילה בפח, הקפידו להכניס הביתה רק בעלי מקצוע עם המלצות מאנשים מוכרים, ולהתרחק ככל שניתן מהצעות אטרקטיביות ומושכות מדי. כמו כן, חשוב להקפיד על הצעת מחיר וחוזה עבודה רשומים ומתועדים, ובשום פנים לא לשלם במזומן, אלא בתמורה לחשבונית וקבלה.

 

לקריאה על קבלן שיפוצים