קבלן שיפוצים

מה נמצא בתחום האחריות של קבלן שיפוצים ומה אצל הלקוח?

האם הלקוח יכול להגן בצורה טובה יותר על איכות הפרויקט?

 כל כך הרבה שאלות בנוגע להתנהלות נכונה מול קבלן שיפוצים לפני שמתחילים לעבוד, לפעמים המצב מגיע לכדי בלבול רב ומתחילים הויכוחים.

ישנם הרבה נתונים משתנים כאשר מתחילים להרוס קירות או לבצע עבודה כל שהיא, שכן בדרך כלל מתגלים כל מיני דברים אשר לא נכללו בהצעת המחיר או שלא תומחרו כראוי לנוכח הדחף להשיג את העבודה.

לא תמיד הלקוח מבין את גודל העבודה האמיתית ולאור התחרות נאלץ קבלן שיפוצים להוריד את המחיר ואת איכות העבודה לצורך התאמה למחירי השוק.

בפועל העבודה יכולה להיות מוערכת נכון ואז בדרך כלל הכול רץ מהר וטוב, רק אם ישנן בעיות שלא נראו בשלבים המוקדמים ואז מתחיל קבלן השיפוצים לתקשר עם הלקוח.

 יש לזכור שתחום האחריות של קבלן שיפוצים לבצע את המפרט אותו תאר ללקוח לפני התחלת העבודה, לאחר התחלת העבודה הקבלן צריך לעבוד לפי כל הנהלים המתאימים.

יש לקבלן אחריות על ביצוע עבודה לפי סטנדרטים מוכרים ויש העובדים לפי הספר הכחול אשר הינו, רצף של תקנים לפי משרד העבודה המתאר את רמות הגימור ואופן הביצוע.

גם אם הלקוח מגיע עם בקשה אשר חורגת מהתקן ויש בה רמת סיכון, קבלן שיפוצים איכותי לא ייקח על עצמו את האחריות ולא יבצע את העבודה.

לא פעם שמעתי על קבלן שיפוצים אשר נדרש לשבור קיר תומך או עמוד על ידי הלקוח, פעולה זו נחשבת לעברה על החוק ויש בה סיכון ממשי לשלום המבנה.

קבלן רודף בצע אולי יתפתה לבצע עבודה מסוג זה אבל מדובר בפגיעה עתידית בחיי אדם, על הקבלן לפעול בשעה כזאת לפי חוקי מוסר בסיסיים.

 הלקוח יכול בהחלט לתת את השפעתו באופן התנהלות הפרויקט על ידי למידת החומר והכנת שיעורי בית, שכן נושא השיפוצים הינו דורש קבלת החלטות ופיקוח צמוד.

לקוח אשר רוצה שהעבודה תתבצע לפי מפרטים תקניים צריך לעקוב לאורך הפרויקט אחרי כל השלבים, כך שלמעשה הלקוח משמש כמפקח בנייה עצמאי.

רוב הקבלנים החאפרים נרתעים כאשר הלקוח מתחיל להסתובב בפרויקט ושואל שאלות, שיטה טובה יותר הינה להיות כמו מפיק בסרטים.

תפקידו של המפיק לעבור עם מפרט מסודר לפי השלבים ולוודא שלב אחר שלב שהכול לפי התוכנית, הלקוח צריך גם הוא ואף מומלץ לתלות את המפרטים על הקיר ולסמן לאחר בדיקה.

כך לא קורה שהקבלן פסח על חלק מהמפרט והכול מבוצע לפי התוכנית הכתובה והמוסכמת, מאוד קל לשכוח למרוח פריימר לדוגמא וההבדל יכול להיות משמעותי.

לקוח אשר בודק באופן יום יומי את התקדמות הפרויקט לפי המפרט על הקיר, לא יפספס את כל השלבים אשר יש לבצע.

השוואת מחירים ועלויות בשיפוצים

את תחילת דרכי בתחום השיפוצים, פתחתי בעבודה באנגליה בחברה אנגלית. לאחר זמן מה הקמתי חברה עצמאית אשר נקראה "מנדקו", כך שרכשתי את רוב ההכשרה הראשונה שלי שם. כשלב ראשון שהייתי צריך ללמוד כעצמאי, היה להתמודד מול הלקוח האנגלי. פרויקט לא פשוט, מאחר ומדובר בהבדלי מנטאליות שונים ושפה זרה. באנגליה לא מקובל להתמקח ולמעשה כל ניסיון מכירה אגרסיבי, נתפש בעייני הלקוחות כעוינות והורס מכירה. הדרך היחידה הינה להגיע לבית הלקוח, לערוך איתו סיור ומעט קשקושים על מזג האוויר. לאחר סיום הסיור נפרדנו לשלום והייתי שולח את הצעת המחיר שלי, כתובה לצורך השוואת מחירים. באופן סטנדרטי ביותר הלקוח מראיין, שלושה קבלנים על מנת למצוא את הקבלן המתאים.

אותו לקוח מחפש שני נתונים ראשיים:
אמינות – הלקוח האנגלי מאמין שקבלן אמין, יהיה המפתח להצלחת הפרויקט. רמת האמינות נבדקת לפי:
1. הופעת הקבלן בזמן הצעת המחיר עם פולדר מקצועי ומראה שמתאים לבעל מקצוע מכובד.
2. עליו להיות חברה רשומה ברשם החברות, כך שניתן יהיה לבדוק את רישומו במע"מ ובמס הכנסה (אין לעבוד עם בעל מקצוע ללא חשבוניות).
3. עליו להיות מחובר לחברה גדולה כמו טמבור, נירלט גילאר וכו'.
4. עליו להופיע עם רכב חברה עם כיתוב מלא על כל הרכב ( הלקוח ממש היה יוצא לראות את סוג הרכב שלי).
5. חולצת חברה, אתר אינטרנט, דפי זהב ועוד.

(גם אם היה מקרה שהלקוח מכיר אותי דרך חבר או מכר משותף, עדין הייתי צריך את כל הרשימה המוזכרת כאן, על מנת לעמוד בסטנדרטים)

השוואת מחירים – הלקוח האנגלי קבע סוג שלב חישוב ברור, לגבי התמחיר לפי הקריטריונים הבאים:
1. המחיר הזול ביותר יחשב ללא מכובד מספיק ואף יראה כחשוד.
2. המחיר יקר מידי, יחשב למופקע ולרוב יורד מהפרק.
3. המחיר האמצעי, יחשב לבעל ערך מוסף אשר יש להתחשב בו בכובד ראש.
4. המחיר האמצעי ייבדק בהשוואה למחירי מחירון שיפוצים עדכני.

מחירון שיפוצים עדכני יהווה את המחיר המומלץ, אך יחושב בהשוואה ובהתאמה לשלושת ההצעות על השולחן. מחירון שיפוצים אומנם אינו מהווה את המילה האחרונה ואינו צריך להיות כך, אבל הינו בסיס על מנת לאפשר ללקוח לבדוק את המחירים בשוק.
את אותה צורת המכירה באנגליה, ראיתי גם בעוד מדינות באירופה וכך גם בארצות הברית ובאוסטרליה. בישראל ראיתי הרבה בעיות בנוסח סמוך על סמוך, נתינת אמון במכר מרוחק או על פי המלצה חסרת בסיס. לקוחות נשלחו לראות דירות של חברים, אשר הוצגו כפרויקטים אחרונים.
איך שהוא בצורה לא ברורה הלקוח הישראלי חושב, שעבד על כל העולם אם השיג את המחיר הזול ביותר. לא מעניין אותו אם הקבלן לפניו אינו רשום בשום מקום, אפילו בגוגל לא שמעו עליו ועדין המחיר משחק תפקיד.
מחירון שיפוצים יכול אולי לעזור ללקוח הישראלי לבין את המחיר ההגיוני בשוק, כך שלפי המחירון ניתן יהיה להשוות עם הצעות מחיר שונות. מחירון שיפוצים מורכב ממחירים רציונאליים לשוק, כאשר כולם מורווחים.
הצעות מחיר אשר מחושבות מתחת למחירון שיפוצים עדכני, מצביעות על משחק לא חוקי או לא הוגן אשר יגרום ללקוח להפסד בסוף היום. מדובר על מגרש בטוח עבור הקבלן כאשר הלקוח החושב לנצל, יצא מנוצל לבסוף. יש לבחון היטב את הצעות המחיר המוגשות בהתאמה עם מחירי השיפוצים המוגשים לכם.

השוואה נעימה…

 

לקבלת הצעת מחיר ללא תשלום או התחייבות צרו קשר עכשיו !!!

עמית עוז קבלן שיפוצים במרכז ושיקום מבנים, מומחה לשיקום בטון

רגע לפי שעוברים דף תנו לנו לייק בפייסבוק, אני מודה לכם!

לייק 🙂