הצעת מחיר נמוכה מידי

במידה והתקבלה הצעת מחיר הנמוכה בין 20% ל-40% או יותר מהצעות המחיר האחרות, אזי קרוב לוודאי שמדובר במלכודת. החאפר לרוב יסתפק בהצעת מחיר שאינה מפורטת, ושאינה כוללת כתב כמויות או התייחסות לשלבי העבודה השונים. לדוגמא, עלות השיפוץ של חדר האמבטיה עומד בממוצע בטווח שבין 16,000-20,000 ₪, בעוד שחאפר עשוי לתמחר את העבודה בפחות מ-10,000 ₪, כשלכל בר דעת זה ברור שמדובר במחיר הפסד. בנסיבות הללו קבלן שיפוצים חאפר עלול לבצע גימור לקוי, זאת מבלי לבחון נקודות אינסטלציה על מנת לוודא שאין נזילות וכדומה. ייתכן גם מצב שבו תידרשו במהלך העבודה להוסיף לתשלום סכומי כסף נכבדים עד שהעלות הכוללת תשתווה לתעריפים הממוצעים או למעלה מזה, כאשר מלכתחילה היוותה הצעת המחיר הנמוכה אמצעי לפיתוי הלקוחות.

 

דרישת תשלום מראש חוזה מוסדר וללא חשבונית

החאפר לרוב ידרוש שחלק גדול מהתשלום יבוצע מראש, או לחלופין ייווצר מצב שבו הסכום המשולם יהיה גבוה הרבה יותר מקצב התקדמותה של העבודה בפועל. הדבר פותח פתח לאלו שאין בכוונתם כלל לסיים את הפרויקט. חשוב להקפיד ולדרוש חשבונית מפורטת עבור כל תשלום, כשהחשבונית מהווה עבורכם כפוליסת ביטוח למקרים בהם תיאלצו לפתור את המחלוקת בין כותלי בית המשפט. אין לבצע את ההתקשרות ללא חתימה על חוזה מוסדר, כשעל הנייר שעליו נכתב החוזה מופיעים מידע אישי ופיננסי כמו שם מלא, כתובת מגורים עדכנית וכדומה. במצבים בהם מדובר בפרויקטים גדולים של עשרות או מאות אלפי שקלים, ניתן ומומלץ במיוחד לבחון את חשבון הבנק של אותו הקבלן, על מנת לוודא שאין מדובר בחשבון עם היסטוריה של צ'קים חוזרים.

 

טוב מידיי מכדי להיות אמיתי

אם הכול נשמע ומצטייר טוב מכדי שיהיה אמיתי, אזי כנראה שזה לא אמיתי. החאפר הטיפוסי מתאפיין בכושר שכנוע ולשון חלקלקה, ועשוי להבטיח הבטחות ללא כיסוי, ולהיענות לכל דרישותיו של הלקוח בתחילת ההתקשרות, זאת מבלי להתמקח כלל. בימים הראשונים להתקשרות ידייק קבלן השיפוצים החאפר, ויקפיד להגיע במועד שנקבע, כשהדיוק המופתי עשוי להימשך עד לקבלת התשלום. ההפתעות עשויות להגיע לאחר מכן. קווים נוספים לדמותו של החאפר הם חוסר מקצועיות, אתר עבודה מלוכלך וללא סדר, סינון שיחות טלפון ותחלופת עובדים גבוהה. חשוב שלא לשלם מראש עבור כל הפרויקט, אלא באופן הדרגתי ובהתאם לקצב ההתקדמות, ולדרוש גם רשימת פרויקטים קודמים ולקוחות מרוצים.

 

לקריאה על קבלן שיפוצים..