רכשתם דירה חדשה? מצאתם בה ליקויי בנייה? כמה דברים שכדאי לכם לדעת!

רכשתם דירה חדשה מקבלן? קיבלתם אותה היישר מהניילונים ואז גיליתם מרצפות שבורות, מרצפות שקועות או בולטות? או שמא החלו להופיע רטיבויות על הקירות או נזילות מהצנרת? חוקרים מטעם הטכניון פרסמו מחקרים לפיהם 100% מהדירות החדשות בישראל מתאפיינות בליקויי בניה כאלו ואחרים, שחלקם מסווגים כליקויים אסתטיים וחלקם נוגעים להיבט הבטיחותי. כמו כן, חלקם גלויים לעין בלתי מקצועית, בעוד שחלקם עשויים להיחשף רק לאחר שנגרמו הנזקים. אין ספק שליקויי הבנייה נחשבים לסיוט הגדול ביותר של כל מי שרוכש דירה, כשברקע תלוי ועומד החשש שלאחר השקעה של מיליונים בקניית הנכס, יתגלו בקירות רטיבויות, סדקים ושאר ליקויי בנייה שעלולים להפוך את המגורים בדירה לבלתי נסבלים ולסיוט אחד גדול. עם זאת, ניתן כיום לשאוב נחמה מהחקיקה החדשה שמקנה לרוכשי הדירות הגנה מוגברת ומאפשרת להם לקבל פיצויים במקרים שבהם מתגלים ליקויים.

 

ליקויי בניה נפוצים: בעיות איטום ורטיבויות

מחקרים מראים שמרבית הליקויים נובעים מבנייה רשלנית שלא בהתאם לתקנים הישראליים. במקרים רבים התופעה נגרמת בעקבות בחוסר תשומת-לב והשגחה מצד מהנדסי האתר, מנהלי הפרויקט ו\או הקבלן, אך ישנם לעתים מקרים מטרידים שבהם עלול להתעורר החשד שמא הליקויים נגרמו בכוונה תחילה, מתוך מטרה לחסוך בעלויות הבנייה. בראש רשימת ליקויי הבנייה מדורגות בעיות האיטום והרטיבויות עם שכיחות של 48% מהדירות החדשות בבנייני מגורים ו-33% מצמודי הקרקע. לאנשים רבים יש נטייה לדחות את הטיפול בבעיות הללו ואף להתעלם מהן עד לשלב שבו הן מתפשטות והופכות למפגע של ממש, הן בהיבט הבריאותי והן בהיבט האסתטי, שכן מעבר לפגם שלא ממש נעים לעין, הרטיבות שנספגת בקירות ובתקרה נותרת כלואה במשך תקופה ארוכה, והיא יוצרת במרוצת הזמן לא רק קילופי צבע ותפרחות, אלא גם כתמי עובש שמפיצים ריח רע ושעלולים לגרום לברונכיטיס, אסטמה וקשיי נשימה.

 

נזילות מים ובעיות אינסטלציה

נזילות מים ובעיות אינסטלציה עשויות להיגרם בעיקר בשל שימוש בחומרים מאיכות ירודה ו\או עבודה רשלנית, מתוך שאיפה של הקבלנים לחסוך בהוצאות ולהספיק לסיים את הפרויקט מוקדם ככל שניתן. הצרה היא שמדובר בדרך כלל בליקויים שאינם מתגלים מיד אלא רק בחלוף פרק זמן מסוים ורק לאחר שכבר נגרם למבנה נזק רב. בעיות האינסטלציה כוללות, בין היתר, צנרת בקוטר שאיננו מתאים, דליפות מים מצנרת, פגמים ושברים באמייל של האמבטיות, כמו גם הנחת כלים סניטריים במיקום לא נכון, התקנת ברזים רופפים וחוסר בלחץ של מים בברזים. בעיות בצנרת של מערכת הביוב עלולות לבוא לביטוי כבר בשלב מוקדם, בהן בעיות קורוזיה או נזילות מאזור החיבורים של הצנרת הפלסטית, לרוב כתוצאה משימוש באביזרים לא מקוריים. ליקוי חמור נוסף האסור על-פי התקן נוגע למיקום שוחת מערכת הביוב בסמוך ליסודותיו של הבניין, מהסיבה שדליפת מים עלולה להוביל לשקיעת היסודות ופגיעה בשלד המבנה.

 

ליקויי בניה בשלד המבנה, בקירות חיפוי, והריצוף

בקטגוריית ליקויי הבניה החמורים נמנים הליקויים בשלד המבנה, היות ומדובר בליקויים בטיחותיים שפוגעים ביסודותיו של הבניין ועלולים להוביל לחוסר יציבותו ואף להתמוטטותו, ובפרט כשמדובר במצבי חירום כמו מלחמה או רעידת אדמה. ברשימת ליקויי הבניה החמורים ניתן לכלול סטייה של קירות תומכים, מדרגות שנעקרו ממקומן, סדקים עבים המתהווים בקירות הבית, וכן מעקה פגום שאינו עומד בתקן, נשירת חיפויי קירות, שקיעת אריחי ריצוף, שיפועים חריגים ו\או הפרשי מפלסים. במקרים לא מעטים אפשר להיתקל גם בהיווצרותם של כתמים, סדקים או שברים באריחי ריצוף, ריצוף שהונח ללא מרווחים ו\או ללא מילוי רובה ו\או חללים מתחת לאריחים שלא מולאו בטיט. תופעה נפוצה נוספת קשורה לנשירת לוחות האבן שבחיפוי קירות החוץ, כשהדבר נגרם משימוש בחומרים שאינם נכונים או בניה שלא על פי דרישות התקן. התנתקות ונשירת אריחי חוץ מסווגת כליקוי בטיחותי חמור, שעלול להוביל לאבדות בנפש, פגיעות גוף ונזקים לרכוש.