גורמים בכירים בענף הבנייה והשיפוצים יוצאים באזהרה: "קריסת תקרות גבס מהווה מכת מדינה. יש לחייב אישור קונסטרוקטור". ההצהרה יצאה בעקבות קריסתה של תקרה בחנות בבת ים, אירוע שבו נפצעו ארבעה אנשים, בהם תינוקת כבת שנה וחצי.

האירוע התרחש השבוע בחנות של רשת הבגדים "רנואר" בבת ים, כשטכנאי אשר הגיע למקום ניסה להתקין בתקרה מצלמות אבטחה. המשטרה החלה לחקור את נסיבות האירוע.

קריסת תקרות גבס הינה מכת מדינה. יש לחייב אישור קונסטרוקטור""

קריסתה של תקרת גבס ברשת הבגדים "רנואר" בבת ים מצטרפת לרשימת האירועים בחודש האחרון שבנס לא הסתיימו באסון. נזכיר כי רק לפני ימים ספורים דווח על קריסתה של תקרת גבס אחרת בבת ים, בנוסף לקריסתן של תקרות באולם התצוגה של מכוניות מזראטי ופרארי בתל אביב ועוד אחת לפני כשבועיים בבאר שבע. חודש קודם קרסה תקרה בלובי של בניין מגורים בקריית אונו רגע לאחר שעזב מחלק העיתונים את הבניין, כשכול האירוע תועד במצלמות האבטחה. לצל האירועים הללו יצאו גורמים בכירים בענף הבנייה והשיפוצים בקריאת אזהרה המכוונת אל שר הבינוי החדש: "קריסת תקרות גבס הינה מכת מדינה. יש לחייב אישור וחתימת קונסטרוקטור מוסמך בכל התקנת תקרת גבס".

התקנת קונסטרוקציה רשלנית, ללא חיזוקים אל הקירות והתקרה""

לדברי אותם גורמים, מדובר באירועים שכיחים, כאשר בכל שנה קורסות בממוצע לא פחות מ-100 תקרות גבס, שרובן אינן מדווחות. על פי אותם גורמים, חקיקת תקנה חדשה הדורשת אישור קונסטרוקטור מוסמך עשויה להפחית משמעותית את האירועים מסוג זה ומוסיפים: "רוב התקרות קורסות יחד עם הקונסטרוקציה, דבר שמצביע על התקנת קונסטרוקציה רשלנית, ללא חיזוקים אל הקירות והתקרה. כמו כן, ניתן להבחין בקשירות רשלניות שאינן מותאמות אל כובד הגבס. לצערנו, רוב הקריסות הללו אינן מדווחות כלל ומתווספות אל מקרי הקריסות של התקרות האקוסטיות הקלות יותר".

תקנות המחייבות את העברת האחריות אל מהנדסי הקונסטרוקציה

בעקבות האירועים הללו יצא מכתב אל שר הבינוי החדש שבו יישנה דרישה לתקן תקנות המחייבות את העברת האחריות לתקרות הגבס אל מהנדסי הקונסטרוקציה, תקנה שתחייב כל קבלן שיפוצים לקבל עם גמר העבודה על הפרויקט אישור חתום מטעם מהנדס המאשר את העומס בתקרה ותקינותה של העבודה. ואנחנו תוהים אם הצעד של העברת האחריות על תקינות תקרות הגבס אל מהנדסי הקונסטרוקציה הוא זה אשר אכן ימנע את האסון הבא, או שמא עולה הצורך בנקיטה בצעדים הרבה מעבר להצהרות, כתיבת מכתבים והעברת האחריות מגורם זה אל גורם אחר?