תקרה או תקרע? השבוע קרסה תקרה בבית קרדן שבתל אביב, באולם התצוגה של מכוניות פרארי. התקרה ככל הנראה קרסה בעקבות בעיות ניקוז. באולם לא נכחו עובדים או לקוחות, אבל ארבע מכוניות מזראטי ששווי כל אחת מהם מוערך ביותר מ-690 אלף שקל ניזוקו קשות. לאולם התצוגה נגרם נזק כבד ביותר, וככל הנראה יידרש שיפוץ יסודי בטרם יחזור שוב לשימוש. מקרה חריג?

בחודש מרץ השנה תיעדו מצלמות האבטחה בלובי בניין מגורים בקריית אונו את קריסתה של התקרה רגע לאחר שמחלק העיתונים נראה יוצא מדלת הכניסה. הדיירים זועמים: "סכנת נפשות ממש. מחדל ענק". חברת הבנייה בתגובה: "מתנצלים".

הדיירים באחד מבנייני המגורים בקריית אונו התעוררו ב- 5:00 לפנות בוקר למשמע רעשים כבדים, וכשירדו אל הלובי הם נדהמו לגלות את כל תקרת הגבס בחדר הלובי מוטלת על הקרקע לאחר קריסתה. אחד מדיירי הבניין, יורם בריקמן, סיפר לוואלה חדשות: "מצלמות האבטחה שתיעדו את האירוע הראו איך התקרה פשוט קורסת רגע לאחר שמחלק העיתונים יוצא מדלת הכניסה ועוזב את הבניין".

"ב- 7:00 בבוקר קיבלנו צלצול מוועד הבית שביקש שנרד לראות מה קרה"

אחת הדיירות המתגוררת בקומות העליונות משחזרת: "ב- 7:00 בבוקר קיבלנו צלצול מוועד הבית שביקש שנרד לראות מה קרה. כשירדתי אל הלובי חשכו עיני. לא רק שהתקרה קרסה והתנפצה לרסיסים. בנוסף אליה קרסו גם כל התשתיות וגופי התאורה. בנס נמנע אסון גדול".

דייר אחר מאשים את חברת "שיכון ובינוי", שבנתה את בניין המגורים ואת ארבעת המבנים הסמוכים אליו: "מדובר במחדל חמור במיוחד של חברת הבנייה. יש כאן המון דיירים שמסתובבים בלובי ובעיקר ילדים שמשחקים שם, ממש סכנת נפשות. בקרב כל הדיירים מקנן חשש כבד שזה יקרה לא רק בלובי, אלא גם בקומות אחרות. אפילו דיירים בבניינים הסמוכים באו לכאן לראות את מה שהתרחש, וכבר הספיקו לפנות אל "שיכון ובינוי" מחשש שדבר כזה יקרה גם אצלם".

"לא תמיד משתמשים במפרטים ובחומרים הנכונים, ולאו דווקא מטעמי חיסכון אלא פשוט מחוסר ידע"

סגן יושב ראש איגוד המהנדסים, המהנדס ישראל דוד מגיב: "לצערי אני יכול לאמר שקריסת תקרת הגבס בקריית אונו איננה תופעה חריגה. התנתקויות של תקרות מתרחשות די הרבה.

יש לבצע את תליית תקרת הגבס בהתאם לעקרונות התקן, אבל בדרך כלל מעבירים את ההתקנות האלו לכל מיני חאפרים וקבלני משנה, והם לא תמיד משתמשים במפרטים ובחומרים הנכונים, ולאו דווקא מטעמי חיסכון אלא פשוט מחוסר ידע. יש לבדוק אם חברת הבנייה הזמינה בדיקות תקנים לפני אישור העבודה".

חברת "שיכון ובינוי": "אנו מבינים את תחושת הדיירים ומתנצלים בפניהם"

מחברת "שיכון ובינוי" הגיבו: "חלק מתקרת הגבס נפל בשעה מוקדמת כשהלובי היה למעשה ריק מאדם. הזמנו מומחה חיצוני, והוא מיד החל בבדיקה מקיפה. החברה כבר מטפלת במקרה להשבת המצב לקדמותו. כמו כן, נציגי החברה בוחנים את כל תקרות הגבס בכל חמשת הבניינים האחרים בפרויקט, על מנת להבטיח שהמקרה אירע מכשל נקודתי, ושאין אפשרות לאירוע דומה ביתר הבניינים. אנו מבינים את תחושת הדיירים ומתנצלים בפניהם".