רגע לפני רכישת רכב מיד שנייה כולנו נוהגים להשוות מחירים ורצים לבדוק אותו במכון. ומה בנוגע לעסקת חייכם? עצרו, ורוצו לערוך בדק בית! 

אחת התופעות המקובלות בישראל היא השוואת מחירים ובדיקה במכון רגע לפני רכישת רכב יד שנייה, גם אם המוכר הוא רופא. יחד עם זאת, רבים מאיתנו לא מקפידים על עריכת בדיקה לנכס במהלך רכישת הדירה, על אף העובדה שעבור מרביתנו מדובר בעסקה הגדולה ביותר שנבצע אי פעם במהלך חיינו, עסקה אשר תכבול אותנו אל המשכנתא ואל הדירה למשך שנים רבות נוספות.

כיצד להימנע מרכישת חתול בשק?

חשוב להתעשת מפרץ ההתלהבות שאופף אתכם ברגע שמצאתם את הדירה המיוחלת, דירה שעונה בדיוק על כל צורכיכם, ולהזמין איש מקצוע לבדיקה כוללת דקה בטרם חתימה על העסקה. עצה זו נכונה לגבי דירה חדשה לחלוטין, קל וחומר לגבי דירה יד שנייה.

קריסתה של המרפסת בבניין המגורים בחדרה, עשויה להזכיר לנו שיישנם לעתים ליקויי בנייה גם בבניינים יד ראשונה מקבלן, וכמה מן הליקויים הללו עלולים להיות מאוד מסוכנים.

במידה וייחשפו בבדיקה ליקויים כלשהם, ייתכן והם יובילו אתכם לשקול שנית את עניין הרכישה או לחלופין לדרוש את תיקונם מבעל הנכס. בנוסף, מומלץ לבחון אם אין על המבנה צו מבנה מסוכן, בדיקה שנערכת ברשות המקומית.

מי אמור לערוך בדק בית?

ניתן לערוך בדיקה בסיסית ועצמאית בשטח לצורך זיהוי ליקויים בולטים, ולהזמין חברה המתמחה בעריכת בדיקות הנדסיות וחריגות בנייה רק במידה שאתם שוקלים ברצינות את רכישת הדירה.

מומלץ לסייר מסביב לבניין ולהתרשם מהחזות החיצונית, וכך גם בתוך הדירה לתור אחר סדקים, סימני רטיבות, התקלפויות בטיח ועובש. ניתן לגלות בעין בלתי מזוינת מרצפות שבורות כמו גם שיפועים בולטים, ובמידת הצורך אף לתשאל את השכנים בנוגע לנזילות, סדקים ורטיבות.

מומלץ שהבדיקה המקצועית תיערך על ידי חברה המתמחה בשיקום מבנים, וחשוב שתהיו נוכחים בשעת הבדיקה. בדיקה זו עשויה להימשך כשעתיים עד ארבע שעות, כשבסיומה יוגש לכם דו"ח, ובו מפורטים כל הליקויים וחריגות הבנייה יחד עם הפתרונות הרלוונטיים והעלויות הנדרשות לצורך זה.

זכרו שגם אם החלטתם לרכוש בסופו של דבר את הדירה, דו"ח זה עשוי לשמש אתכם כקלף מיקוח במהלך המשא ומתן על רכישתה!

מה כוללת הבדיקה? 

בדיקה הנדסית סטנדרטית עשויה לעלות כ-1,500 ₪, ומורכבת בדרך כלל מבחינת יציבותו של המבנה וחיפוש אחר חריגות בנייה, איתור סדקים וסימני שקיעה. כמו כן נערכות גם בדיקה חיצונית ובדיקת חלונות, תריסים, ריצוף ותשתיות כגון ביוב, חשמל ומים.

חשוב לדעת שגם במקרים של קירות יבשים עשויות להיות נזילות סמויות שעלולות להימשך זמן רב עד לחשיפתן, ולהספיק עד אז להסב נזקים רבים.

בנוסף נבדקים גם ברזי המים, פתחי הביוב, איכות הצנרת והמים מבחינת שאריות החלודה שבצנרת, תקינות קוטרם של הצינורות ועמידה בעומסים.