רון חולדאי על פרויקט תמ"א 38: "תמ"א 38 מהווה פיתרון ב"כאילו"

רעש האדמה החזק שפקד את נפאל לפני כחודשיים כמו גם זה שפקד אותנו אמש מעלה הרהורים רבים בנוגע להיערכותה של ישראל לתרחיש של רעידת אדמה חזקה. הרהורים מסוג זה עלו בקרב נבחרנו כבר לפני שנים לא מועטות,  ואלו הגו בשנת 2005 תכנית מתאר לחיזוק מבנים קיימים. מדובר בפיתרון WIN-WIN  לחיזוק מבנים שבו כולם אמורים לצאת מרוצים: הממשלה, בעלי הבתים שאינם נדרשים להשקיע פרוטה לצורך חיזוק הנכס שברשותם ובעיקר היזמים. לכאורה תכנית גאונית. האומנם?

חולדאי: "במבחן התוצאה אין כל וודאות שהתמ"א 38 אכן מספק חוזק אמיתי"

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מתח ביקורת חריפה הנוגעת לתכנית תמ"א 38 על רקע הטענה שלפיה מונעת העירייה מתושביה לממש את התכנית. במכתב ששלח חולדאי ליו"ר וועדת ההיגוי להיערכות לרעידות אדמה, ד"ר אבי שפירא, מציין חולדאי כי "תכנית תמ"א 38 מהווה פיתרון רק ב"כאילו", כשבמישור התכנוני מייצרת התכנית ציפיות בלתי אפשריות ואי בהירות בקרב הציבור, ובמבחן התוצאה אין כל וודאות שהמיזם אכן מספק חוזק אמיתי למבנים שחוזקו".

הפחדת הציבור מבלי לתת פתרון אמיתי לבעיה האמיתית

הביקורת החריפה שמתח חולדאי על התכנית נובעת על רקע הפצרותיו של ד"ר שפירא בחולדאי לסייע בקידומה של התכנית לחיזוק מבנים בתל אביב. במכתב ששלח ד"ר שפירא לחולדאי נכתב כי "הגיעו אלי לא מעט תלונות מתושבי תל אביב המבקשים לשפר ולחזק את עמידות ביתם כנגד רעידות אדמה, אך הם נתקלים במכשולים רבים בכל הנוגע להליכים להשגת היתרי בנייה". אלא שרון חולדאי לא הסתפק בתשובה עניינית בלבד, והפנה מספר הערות עוקצניות לוועדת ההיגוי של התוכנית: "הקמפיין שפרסמתם אכן ממלא את תפקידו בהפחדת הציבור מבלי לתת פתרון אמיתי לבעיה האמיתית. מה התכנית הזו מועילה לאלו שבאמת מתגוררים באזורי סיכון לרעידות אדמה, כשהתנאים הכלכליים בה בלתי ניתנים למימוש?"

96% מהפרויקטים שהוגשו אלינו לבדיקה נפסלו בשל נושא הקונסטרוקציה""

גם חזי ברקוביץ", מהנדס עיריית תל אביב ציין כי "הבדיקות שנערכו עד כה מוכיחות שתכנית התמ"א 38 הינה בעייתית ומורכבת. איננו מתנגדים באופן עקרוני לתמ"א 38 אבל נעדיף בנייה חדשה אשר תחזיק מעמד ל-60 השנים הבאות. 96% מהפרויקטים שהוגשו אלינו לבדיקה נפסלו בשל נושא הקונסטרוקציה. אין חולק שהמוצר של התחדשות עירונית המתייחסת להריסת מבנים ישנים והקמת מבנים חדשים תחתיהם טוב באלף מונים על חיזוק מבנים ישנים". חשוב לציין גם שמחקר שנערך מטעם הטכניון חושף שהפוטנציאל הטמון בתמ"א 38 אינו גבוה ואין בו בכדי לפתור את בעיית חיזוק המבנים כנגד רעידות אדמה, כך שכפי שציין מהנדס עיריית תל אביב, הפיתרון האופטימאלי הוא אכן הריסת בניינים ישנים ובנייה חדשה תחתיהם.