אלנבי היה בטוח מתהפך בקברו

תל אביב עוברת בשנים האחרונות פיתוח עירוני מואץ שכולל תכנית לשימור בניינים וסלוגן ממתג כעיר לבנה, אך הפיתוח העירוני פסח עד כה על רחוב אלנבי, אשר נותר עדיין סלאמס מתפורר עמוס שווארמיות, פיח ואוטובוסים.  אין כל ספק שהרחוב ידע ימים זוהרים יותר, ומזל שאדמונד אלנבי, שעל שמו קרוי הרחוב, לא נמצא איתנו כיום.

 

מבנים אלגנטיים בעלי מרפסות אוריינטליות בסגנון בינלאומי ואקלקטי

יחד עם זאת, מתחת למעטה המבנים המתפוררים, הרעש והזוהמה מסתתרת לה פנינה אדריכלית אמיתית ברמה בינלאומית, וחלקים ממנה עברו תהליך של שחזור והתחדשות, כמו כיכר המושבות בדרומו של הרחוב, בית ההסתדרות החקלאית, בית קלייזר שנבנה בשנת 1925, בית ישמעאלוף אשר נשקף במלוא הדרו, ועוד מגוון מבנים אלגנטיים בעלי מרפסות אוריינטליות בסגנון בינלאומי ואקלקטי, קרמיקות מקוריות מבית בצלאל ותריסי עץ אותנטיים.

 

החלום ושיברו

שיטוט ברחוב אלנבי היה עשוי להיות מעין מסע בזמן אל עבר תל אביב הקטנה של פעם, אך המבנים המטים לנפול ומכוסים בלכלוך ואבק, הפיקוס שצימח ענפי פרא ומנועי המזגנים המקשטים את חזית המרפסות המתפוררות, בשילוב שובל הפיח המשתרך מאחורי האוטובוסים והחנויות אשר תולות את כל מרכולתן בצורה מאולתרת על המדרכה, כל אלו מפוגגים במהרה את הפנטזיה ומחזירים אותנו באופן מיידי אל המציאות.

 

"ואם מרימים את הראש ומתבוננים בכל הבתים האלו, כל שנותר להגיד זה וואוו"

אלנבי מהווה את אחד מהרחובות המוזנחים ביותר תל אביב, על אף היותו כמעין מוזיאון אדריכלי אשר קפא בזמן. באלנבי ישנם 53 בניינים המיועדים לשימור בנוסף לעוד עשרות מבנים שמאחוריהם עומדת היסטוריה מכובדת. "הפוטנציאל הטמון ברחוב הזה הוא מדהים", מציין ישראל גודוביץ', אדריכל העיר לשעבר, ומוסיף: "ואם מרימים את הראש ומתבוננים בכל הבתים האלו, כל שנותר להגיד זה וואוו. מדובר בנכס. נכס של כולנו"

 

אז כיצד הפך הרחוב לחצר האחורית של תל אביב?

כשנשאל אדריכל העיר לשעבר כיצד זה שהרחוב הפך לסלאמס, הוא משיב: "רחוב אלנבי הוא רחוב שהוזנח. הנדל"ניסטים זיהו את הפוטנציאל, והם מעבירים נכסים מיד אל יד, וזה בדיוק כמו פחית שימורים אשר עוברת ומתגלגלת מיד אל יד עד שבסופו של דבר התכולה שלה מסריחה". ואנחנו סבורים שכל מי שמתהלך ברחוב הזה, מקבל את הרושם שעל אף שמדובר, אולי, בנכס בעל פוטנציאל אדיר, עדיין מדובר בחצר האחורית של תל אביב.

 

עיריית תל אביב: "העירייה נקטה במגוון פעולות לשפר את איכות חיי התושבים"

מלשכתו של רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, נמסר שבשנים האחרונות נקטה העירייה במגוון פעולות משמעותיות שנועדו לשפר את איכות חיי התושבים המתגוררים בסביבת אלנבי. לטענתה של העירייה היא אוכפת בקשיחות חריגות של בתי עסקים באזור, לרבות סגירת ברים ודיסקוטקים, פעילויות לילה ללא היתר, שימוש חורג במדרכה וכדומה. עיריית תל אביב מודה אמנם שאין בידה תכנית מקיפה, אך בה בעת מצהירה שלכל אורכו של הרחוב נעשות מגוון עבודות לצורך שימורם של מבנים ספציפיים.