רטיבות סביב החלונות הינה תופעה שכיחה הנגרמת מפגם בחלונות, מהתקנתם הלקויה או מאיטום לקוי סביבם. כמו כן, תתכנה גם בעיות רטיבות הקשורות אל איטום קירות בלתי תקני. במצבים בהם הבעיה נוגעת אל החלון עצמו, יש להזמין בעל מקצוע המתמחה בתחום האלומיניום לצורך תיקון החלון או הרכבתו מחדש.

במקרים בהם קשורה הבעיה לאיטום לקוי, אזי ישנן מספר אפשרויות להתמודדות עם הבעיה. אחת מהסיבות המגוונות לרטיבות שמקורה באיטום לקוי עשויה להיות משימוש בחומרי איטום אקריליים או סיליקוניים במקום להשתמש בחומר פוליאוריטני.

אחיזתם של חומרי האיטום האקריליים והסיליקוניים טובה לכשעצמה לחלונות ונצמדים היטב לזכוכיות ואלומיניום, אך מנגד הם אינם מותאמים לאיטום הקירות, ויתנתקו מהקיר בסופו של דבר. בטרם היישום, חשוב להקפיד ולשייף את הצבע הקיים באזור האיטום על מנת להבטיח אחיזת חומר מיטבית למשך שנים ארוכות.

רטיבות הנובעת מסתימת פתחי הניקוז של המסילה

במצבים בהם נובעת הרטיבות מאזור אדן החלון, יש לאטום אותו באמצעות חומר פוליאוריתני גמיש. אדן החלון מחובר אל הקיר על ידי תערובת טיט, ובמהלך היסדקותה, מצליחים המים לחדור דרכה. במידה ואדן החלון בנוי מלוחות שיש, קיים סיכון שהרטיבות תחדור דרך החיבור שבין הלוחות (החיבור מכונה גם "פוגות").

במקרה זה יש להסיר בנקודת החיבור את הרובה הישנה, ולאטום שוב באמצעות רובה אקרילית. פיתרון זה יעיל פחות מהשימוש בחומר פוליאוריתני שקוף אך הוא אסתטי יותר. סיבה אחרת לרטיבות מהחלונות עלולה להיות קשורה לפתחי הניקוז של המסילה. מדובר בפתחים שנועדו לאפשר למים לצאת אל מחוץ למסילה.

כשהפתחים הללו סתומים או בלתי קיימים, אזי המסילה מוצפת במים אשר חודרים אל תוככי הבית. במידה ואין פתחי ניקוז במסילה, ישנו צורך בקדיחתם באמצעות מקדחה, ואם לא קיימת גישה אל הקידוח יתכן ותידרש החלפתו של כל המשקוף התחתון.

שימוש בחומרי איטום פוליאוריטניים

בנסיבות בהן הרטיבות נובעת מפגם כלשהו בחלון או בהתקנתו, ניתן במקרים מסוימים למרוח חומר סיליקוני בחיבורים הלקויים, אך במרבית המקרים מדובר בבעיה הדורשת התערבות של איש מקצוע בתחום האלומיניום בלבד. חשוב להדגיש כי רטיבות מחלונות עלולה להוביל לנזק בלתי מבוטל לקירות הבית, ומומלץ שלא להזניח את הבעיה.

כמו כן, במהלך השימוש בחומר סיליקוני, חשוב להקפיד ולהסיר את כל חומר האטימה הישן בטרם היישון של החומר החדש, שכן החומר הסיליקוני החדש לא ייאחז באופן מטבי על החומר הישן. יישנם כיום מגוון סוגים של חומרי איטום, ומומלץ לרכוש חומרי איטום פוליאוריטניים מסוג סיקפלקס PRO או סיקפלקס 11 FC המשווקים בתוספת חומר יסוד שאותו מיישמים לפני ביצוע האיטום. שימוש בחומרים זולים אינו כדאי מהסיבה שהיישום צפוי שלא להחזיק מעמד זמן ממושך בחום השמש.