שדרוג שיטת ברנוביץ לבידוד תרמי מיטבי

שיטת ברנוביץ' נחשבת לאחת מהשיטות הבנייה הרוויה הנפוצות בישראל, כשאחד מאתגריה העכשוויים הוא מציאת פתרונות יעילים לבידוד שהינו מותאם לתקן החדש הנוגע לבידוד תרמי במבנים. כתבה בתחום פורסמה בעיתון "מבנים" על ידי האדריכל חן שליטא, מנכ"ל בחברת אלפא פרויקטים ירוקים, ואבנר לבציון, מנהל פיתוח עסקי בתרמוקיר.

שיטת ברנוביץ' ליציקת קירות חיצוניים בפעימה אחת

ייחודיותה של שיטת ברנוביץ' הוא בכך שהשיטה מאפשרת את יציקת הקירות החיצוניים עם ציפוי קשיח כמו אבן ושיש בפעימה אחת. יתרונותיה רבים הפכו אותה במהרה לשיטת הבנייה הרוויה הנפוצה ביותר בישראל. יחד עם זאת, השיטה מציבה בפני היצרנים והקבלנים אתגרים רבים עמם הם נאלצים להתמודד בבואם להפוך את הבנייה לאיכותית יותר. אחד מאותם האתגרים הללו מתייחס לאופן הבידוד של המבנה, כאשר עד כה נהוג היה לבודד את המבנה בשיטת ברנוביץ' על ידי הנחת בלוקי בידוד תרמי או לוחות גבס וצמר סלעים בקיר הפנימי. נקודת התורפה בשיטות הבידוד האלו היא שהן אינן מספקות מענה למצבים בהם נפסקת היציקה בחיבורים שבין הקומות השונות.

עלייה משמעותית בעלויות הבנייה ותסבוכת בשלב הכנתן של התבניות ליציקה

בנוסף לקושי זה, נעשה בזמן האחרון עדכון בתקן לבידוד תרמי, כך שכדי לעמוד בדרישות החדשות נדרשו שרוולי בידוד במפגשים שבין רצפה-קיר ותקרה-קיר, זאת במטרה למנוע גשרי קור. העדכון בתקן הוביל לעלייה משמעותית בעלויות הבנייה ותסבוכת בשלב הכנתן של התבניות ליציקה, היות וללא שרוולי הבידוד המבנים בשיטת ברנוביץ' אינם זוכים לבידוד מוחלט מהסיבה ששלד המבנה הינו מוליך חום אשר מוביל לחימום הקירות בתקופת הקיץ ולקירור שלהם בתקופת החורף. בראייה רחבה, הבעיה של גשרי הקור בשיטה זו גורמת במהלך השנים לנזקים מתמשכים כמו קילופי צבע, עובש ופטריות.

חוסר ההתאמה בין שיטת ברנוביץ' לדרישות התקן החדשות

. כחלק מהמגמה הכלל העולמית להתייעלות אנרגטית של מבנים והפחתת ההשפעות הסביבתיות עודכנו דרישות התקן הנוגע לתפקוד האנרגטי הנדרש ממבנים. עדכון דרישות התקן יצר, כאמור חוסר ההתאמה לבנייה בשיטת ברנוביץ', וכפשרה הוחלט לעכב בשנה את יישום התקן לצורך איתור פתרונות להתאמת השיטה אל התקן המתקדם. אחד מהפתרונות המסתמנים הוא בידוד חיצוני של המבנים, תוך עשיית שימוש בלוחות בידוד ויצירת שכבת בידוד הומוגנית ורציפה בין שכבת הבטון היצוק לבין חיפוי האבן.

שיפור של התוצר המוגמר וחיסכון משמעותי בכסף

לוחות הבידוד מונחות בתבניות כחלק מתהליך הכנתן ליציקה, כשבתהליך הכנתן נעשה שימוש בדיוק באותם האלמנטים הנדרשים כיום ליציקת בטון. הפתרון מאפשר ביטול מוחלט של שרוולי הבידוד בקירות הפנים של המבנים, שיפור של התוצר המוגמר וחיסכון משמעותי בכסף. באנליזות תרמיות לבחינת יעילותה של השיטה נמצא שהיא מצמצמת את עומס החום החודר למבנה ב-35%, ואת הצריכה הממוצעת של האנרגיה בטווח שבין 5%-10%. המבחן הראשון לבדיקת המערכת נערך לפני כמספר חודשים והוכתר בהצלחה רבה.

 

לקריאה על טכנולוגיות בנייה חדשות..