מדענים מהאוניברסיטאות נברסקה וג'ון הופקינס שבארה"ב גילו בשנת 2014 וירוס אשר עשוי להיות בעל השלכות הרסניות: הווירוס מוביל לצניחה משמעותית במנת המשכל!

זהו ככל הנראה ההסבר ההגיוני לסרטון שהופץ לפני מספר ימים על ידי חדשות 2 שבו מתועד עובד באתר הבנייה המועלה באמצעות מנוף לגובה רב כשהוא קשור אליו באמצעות רתמה בלבד.

מדובר באירוע שהתרחש לפני כמספר ימים בכפר שלם שבו מתועד עובד באתר הבנייה המועלה באמצעות מנוף אל מרפסת של הקומה הרביעית ללא קסדה וללא סל, כשהוא קשור על ידי רתמה בלבד. בעל חברה לעבודות בנייה אשר צפה בסרטון יצא בהצהרה: "מדובר באירוע בלתי בטיחותי, בלתי חוקי ובניגוד מוחלט לנוהלי העבודה המפורשים!"

העובד היה חבוש בקסדה, אך היא נפלה מראשו""

בחברה הקבלנית שבה מועסק העובד מיהרו להסביר: "אמנם ביצענו בעבר הליכים מסוג זה, אבל מדובר במקרים חריגים ובלתי שכיחים. העובד היה חבוש בקסדה, אך היא נפלה מראשו". בסרטון שפרסם חדשות 2 מתועד העובד החל מהשלב שהוא דורך על הקרקע ועד לשלב הגעתו אל הקומה הרביעית כשהוא אינו חובש כל מגן ראש או קסדה, על אף הנהלים המחייבים זאת, בעיקר כשמדובר בפעילות מסוכנת כמעין זו.

ברור שזהו באירוע בלתי חוקי ובלתי בטיחותי""

הבעלים של חברת הבנייה צ.פ, מר צבי פוקס מסביר: "בסרטון מתועד פועל אשר נתלה על זרוע מנוף המיועד לבטון. ברור שזהו באירוע בלתי חוקי ובלתי בטיחותי. קיימים מנופים מיוחדים להעלאת אנשים. מדובר במנופים עם סל בטיחותי בקצה. ברור כמובן שהמנוף והסל חייבים לעמוד בתקני הבטיחות".

קבלן מומחה ממרכז הארץ שצפה אף הוא בסרטון הסביר לחדשות 2 כי ניתן לבצע עבודות בנייה רגישות על ידי גלישה מאובטחת בסנפלינג, אך ברור לכולם שלא באמצעות הרמת עובד עם מנוף המשמש לבטון.

אנחנו לעתים נוהגים להשתמש ברתמות חזקות במיוחד""

כשכתבי חדשות 2 פנו אל בעל חברת הבנייה קלוד נחמיאס האחראי לאותו פרויקט הבנייה הם הופנו אל אהרון גבאי, מנהל האתר. מר אהרון גבאי מסר בתגובה כי: "בטרם הועלה העובד, הוא דאג לחבוש קסדה אך זו נפלה מראשו". גם לאחר שצפה בסרטון שבו רואים בבירור כי העובד הועלה ללא קסדה, המשיך מר אהרון גבאי לדבוק בגרסתו, ואף ניסה לחזק את דבריו באומרו כי "העובד התבקש להדביק אריח בקומה הרביעית.

בעבודות עדינות מעין אלו אנחנו לעתים נוהגים להשתמש ברתמות חזקות במיוחד, שיכולות לשאת הרבה מעבר למשקל אדם". בחדשות 2 עדיין ממתינים לתגובתו של מר קלוד נחמיאס, בעל חברת הבנייה, וכפי שציינו בתחילת הכתבה, כנראה שמדובר במחלה וירלית שאכן פוגעת במנת המשכל או לכל הפחות בשיקול הדעת.