אם זו אכן עיר לבנה, אז למה לא רואים שום דבר לבן?

"העיר הלבנה" הפך לכינוי של כבוד לכמה מאזוריה הישנים של העיר תל אביב, המתאפיינים בסגנונות בנייה ייחודיים כמו הסגנון הבינלאומי וסגנון הבאוהאוס שהיו נהוגים ברחבי אירופה שבין שתי מלחמות העולם. עיקר מבניה של העיר הלבנה ממוקמים בין הרחובות אלנבי, אבן גבירול, דרך בגין והירקון, ובשנת 2003 החליט אונסקו כי העיר הלבנה מהווה אתר מורשת עולמית.

זאת לא סינדרלה- זו לכלוכית

שיטוט בעיר הלבנה של תל אביב מעלה לא מעט תהיות ושאלות, ומי שמצפה לפגוש בסינדרלה, יגלה במהרה שמדובר למעשה בלכלוכית. במרוצת השנים התיישנו המבנים, התכערו והוזנחו, ומסימני ההיכר של הסגנונות נותרו בתים מתפוררים, מרפסות שנסגרו, תוספות בנייה חריגות שנוספו באופן פרטיזאני, שטחי חניה מאולתרים והמון עשבים שוטים, תריסי פלסטיק, אלומיניום וחלודה, או במילה אחת: עזובה.

עשרות מבנים בשלבי התפוררות מתקדמים המאיצים את קצב הזדקנותה של העיר

בעקבות החוק  לשימור אתרים בשנת 1991 החליטו בעיריית תל אביב להקים צוות שיהיה אמון על שימור האתרים. חלק מהמבנים אכן שופצו וחודשו, בעוד אחרים הוכרזו כמבנים המיועדים לשימור. ההכרזה של אונסקו על תל אביב כאתר מורשת עולמית גרמה למינוף מה והסלוגן "העיר הלבנה" הפך למותג. בשנים שלאחר מכן אימצו יזמים את הסלוגן למינוף וקידום מכירותיהם של מיזמי נדל"ן שונים, אך כל מי שמסייר בין הרחובות אלנבי, אבן גבירול, דרך בגין והירקון עשוי להיתקל בתופעה המשונה שבה לצד מבנים ששומרו ומפארים את סגולותיה ההיסטוריות של העיר, ישנם גם עשרות מבנים בשלבי התפוררות מתקדמים המאיצים את קצב הזדקנותה של העיר שכבר לא כל כך לבנה.

ובינתיים, מאות מבנים מסוכנים בתל אביב הנמצאים בסכנת קריסה

אחת הדוגמאות הקלסיות למצבה המתפורר של "העיר הלבנה" היא תגובתו של האדריכל הנודע ז"אן נובל במהלך ביקורו הראשון בעיר, בעת שעמד מופתע ומשתאה על אחד מהגגות: "אמרו לי שהעיר לבנה, אבל אני לא מצליח לראות שום לבן". הבניינים המתפוררים בלב ליבה של תל אביב מציבים בפני ראש העיר, רון חולדאי, דילמה בין התרת תכניות אשר יגביהו את המבנים במספר קומות, ויחזקו אותם בפני רעידות אדמה, דבר שיאפשר לתושבים לשדרג את נכסיהם במסגרת פרויקט תמ"א 38, או לחלופין להעדיף את היוקרה שבשימור המזכה בהכרה של אונסקו. ובינתיים, עד שתיפתר הסוגיה, יישנם מאות מבנים מסוכנים בתל אביב הנמצאים בסכנת קריסה.