קרוב לודאי שתקופת הבינוי בפרויקט תמ"א 38 לא תיזכר כאחת התקופות הנעימות ביותר שתיחרט בזיכרונכם, אך אם כבר אתם נאלצים להתמודד עם רעש בלתי פוסק, פיגומים על החלון, אבק ולכלוך בכל שעה משעות היממה, למה שלא תשפצו, על הדרך, גם את הדירה? בואו ללמוד כיצד להפוך את הלימון ללימונדה!

בחלק ניכר מתקופת הבינוי במסגרת תמ"א 38 הנכם צפויים לחוות אי נוחות, רעש, אבק, ועוד כהנה וכהנה מפגעים. אחת הדרכים המומלצות להפיק את המיטב מהתקופה הזו היא לשפץ במקביל גם את דירתכם הפרטית.

אחת הסיבות לכדאיות השיפוץ של דירתכם הפרטית במקביל לתמ"א 38 נעוצה בעובדה שבכך תזכו לנצל את התשתיות הקיימות ולהוזיל משמעותית את העלויות.

כך למשל יוכל קבלן השיפוצים עימו התקשרתם לעשות שימוש בפיגומים ובמיכלי הפינוי של האשפה והפסולת אשר הציב הקבלן המבצע, וכן בעיטופים של אזור המעלית וחדר המדרגות. כל אלו מובילים לחיסכון משמעותי בזמן וכסף.

 תלונות השכנים על הלכלוך והרעש

כל מי שעורך מקצה שיפוצים נרחב בביתו מכיר את התופעה שבה מתלוננים השכנים על הלכלוך והרעש. יחד עם זאת, קרוב לוודאי שהלכלוך והרעש שייווצרו במהלך הבינוי של פרויקט התמ"א יהיו גבוהים לאין שיעור.

לעומת זאת, היכולת מצד השכנים לשאת ולסבול מקצה שיפוצים נוסף לאחר תום תקופת הבנייה תהיה כבר אפסית, וללא גילויי התחשבות וסובלנות יתרים.

שאותם יש לדרוש בהסכם התמ"א עם היזם התנאים

במידה והחלטתם לערוך שיפוץ דירתי מקיף במהלך תקופת הבינוי בתמ"א, מומלץ להיערך לכך מראש בעת החתימה על ההסכם של התמ"א, על מנת שלא תמצאו את עצמכם במצב שבו הנכם תלויים ברצונם הטוב של היזם או הקבלן.

בין אם החלטתם לערוך את השיפוץ הפרטי על ידי הקבלן ובין אם החלטתם לערוך אותו באופן עצמאי, הקפידו לדרוש שמיכלי הפסולת שהקבלן מציב בשטח הבניין ישמשו גם אתכם, וללא כל צורך באישור או חיוב נוסף.

כמו כן, הנכם רשאים לרכוש בכספיכם ריצוף שונה מזה שבמפרט התמ"א לצורך ריצוף תוספת הבנייה, זאת מבלי שתחויבו בתשלום נוסף.

מסתמנת לה כיום מגמה בקרב יזמים וקבלנים לא מעטים אשר דורשים תשלום נוסף עבור כל פרט שאינו תואם את המפרט, על כן חשוב לתאם את כל הציפיות כבר במהלך החתימה על ההסכם.