שקיעת מרצפות – למה הריצוף בבית שקע?

שקיעת רצפה היא עניין שיכול להתרחש בדירה חדשה שקניתם או בדירה ישנה שאתם חיים בה זמן רב. כמעט כל אחד ואחת ראה את ההשלכות של שקיעה כזו או אחרת של ריצוף. החל מרצפות שנסדקות בגלל שהמצע שתחתן כבר לא תומך במשקל שמופעל עליהן מלמעה, ועד שקעים במשטחים גדולים של ריצוף. מלבד העניין האסתטי ונוחות השימוש בבית באופן כללי, מדובר במפגע שיכול להיות גם מסוכן. רצפה שוקעת יכולה להיות מוקד לנפילות ופציעות במיוחד בקרב ילדים ואנשים מבוגרים.

למה הרצפה שקעה?

ראשית צריך להבין את השכבות מהן הרצפה מורכבת:

יש לכך מספר סיבות אפשריות:

תנועת חול או כל מצע אחר שתומך ברצפה – בין הריצוף עצמו לבין הבטון שעליו יושבת הרצפה ישנו מצע של חול (בבתים ישנים) או של חצץ גרוס (בבתים חדשים). תנועה של המצע יכולה להביא לשקיעת רצפה במקום ממנו המצע נדד. המצע יכול "לזלוג" כאשר נוצר מחסור של מצע במקום אחר.

דוגמה נפוצה ביותר היא שקיעת ריצוף כתוצאה מצנרת ניקוז מיושנת ובמיוחד יציאות ניקוז ממרפסות ישנות בהן המצע נרטב ובורח דרך יציאות הניקוז. סיבה נוספת נפוצה לשקיעת ריצוף היא קיומה של מערכות ביוב ישנות בחצרות אשר נסדקות ועם השנים. החול חודר פנימה ונעלם לתוך הביוב, והתוצאה היא בולען שמתגלה בסופות גשמים כאשר המצע העליון נרטב ושוקע לתוך המקום ממנו נעלם החול. במידה ויש ריצוף בקרבת מקום הוא ישקע יחד עם החול.

אפשרות נוספת היא ששתי דירות חולקות מצע (כלומר שהקיר המפריד בין הדירות נבנה על רצפה משותפת). במקרה של נזילה בתשתית מים שעוברת ברצפה של אחת הדירות, ייתכן ויוחלף חלק מהמצע בדירה בה התרחשה הנזילה כחלק מהתיקון. אם המצע הוחלף באופן לא מקצועי ייתכן מצב שבו המצע ינדוד מדירה אחת לאחרת והרצפה תשקע. ייתכן גם שהמצע לא ינדוד ואז ישקעו רצפות בדירה בה הייתה הנזילה.

מפגע חרקים – בדירות ישנות יחסית נעשה שימוש בחול ים כמצע לביצוע ריצוף. מכיוון שהחול נלקח מהטבע הגיעו איתו בעלי חיים שהמשיכו לחיות בתוך המצע. אם לבעלי החיים שהגיעו היה נח לקונן במצע שמתחת לריצוף הם פינו חלק מהחול אל מחוץ לדירה לאורך הזמן. בהתאם נוצר חלל מתחת לריצוף שעם הזמן יכול לגרום לשקיעה של הרצפה.

רטיבות – למים ישנה השפעה על מידת הדחיסות של מצע מכל סוג. מגע של מים עם מצע שנדחס לצורך הנחת ריצוף עליו יכול לגרום לשינוי ברמת הדחיסות של המצע ולהוביל לבסוף לאזורים בהם המצע יהיה דחוס פחות. באזורים אלה יש סיכוי שהרצפה תשקע. הרטיבות יכולה לחדור למצע כתוצאה מנזילה, או פגיעה באיטום של הרצפה.

תנועות בקרקע – תנועות קרקע יכולות להשפיע גם הן על דחיסות המצע ומיקומו. למשל, במקרה בו יש שיפוע כזה או אחר בבטון שעליו הניחו את המצע, תנועות ורעידות של המבנה יכולות לסייע למצע להמשך לכיוון השיפוע באמצעות כח המשיכה. בהתאם ייוצר אזור עם מצע פחות דחוס במעלה השיפוע, דבר שיכול לגרום לשקיעת הריצוף.

טיפול ותיקון ברצפה שקועה

על מנת לטפל בבעיה, ראשית יש להבין מה הסיבה שבגללה שקעה הרצפה. ללא אבחון המקור האמיתי של הבעיה תיתכן חזרה של השקיעה תוך זמן קצר או ארוך לאחר התיקון. גלומר, לא מספיק למלא מחדש את המצע החסר, לדחוס אותו לפי הצורך ולרצף מחדש. חייבים להגיע לשורש הבעיה ולטפל גם בה.

שקיעת רצפה ליקוי או לא?

בהתאם לכל מה שהוסבר, לא ניתן לייחס שקיעה של רצפה בהכרח לליקוי בבנייה. רק מומחה לתחום יכול להגיד אם השקיעה היא תוצאה של ליקוי בנייה או לחליפין של התרחשות אחרת שלא ניתן להאשים בגינה את מי שביצע את הבנייה. מה שכן, ככל שהבניין חדש יותר, ככה יש יותר סיכוי שמדובר בליקוי ופחות בנזק שנגרם כתוצאה מבלאי או כנזק משני לליקויים אחרים.