הקלות הבלתי נתפשת שמאפשרת לחסרי ידע להפוך ליזמים, גורמת לכניסת גורמים חסרי אחריות לפרויקטים הכוללים בניית תוספת לבניין ו"חיזוקו".

פרויקט תמא 38 הוצג לציבור מתוך רעיון לחזק בניינים ישנים, על ידי עיבוי בטון מסביב לקירות וכן יצירת עמודים חדשים וממדים. פרויקט זה אשר יצא כתוכנית הגנה הינו פרוץ לגמרי וכל אדם אשר מפעיל עו"ד, אדריכל וקבלן ראשי יכול להיות היזם וזאת בלבד שיש לו סכום התחלתי שהיקף של כשני מליון ₪ . היזם יכול להיות התארגנות של כמה משקיעי נדלן חסר ניסיון בבנייה, אשר יעשו הכול בכדי לכפר על חוסר ידע וניסיון זה בשעת צרה. היזם יכול להיות אדם מהמר אשר לוקח סיכונים גבוהים על חשבון דיירי הבניין.

יש להבין שפרויקט זה מבחינה הנדסית וביצועית נחשב למורכב מאוד, קל הרבה יותר לבנות מאפס מאשר לחזק בניין קיים. בנייה מאפס מאפשרת תכנון מסודר אשר הינו מדויק יחסית ואינו מכיל הפתעות, ניתן לאמוד את היקף העלויות בצורה הרבה יותר מדויקת וכן זמני עבודה וחומרים.

פרויקט תמא ידוע כמכיל עיכובים וכן דורש נוכחות גבוהה יותר של מהנדסים בשטח, החיבור בין מבנה ישן לחדש גורם לאין ספור בעיות לאורך הפרויקט ובשלבי התכנון.

חברת תמא מורכבת מיזם, עו"ד, אדריכל וקבלן ראשי…

תפקיד העו"ד – לאורך הדרך יש להחתים את הדיירים על הסכמי בנייה וכן גורמים מהעירייה, על העו"ד לתעד את הקשרים בין הצדדים ולסכם אותם בחוזים. ישנם חוזים כמעט מובנים מראש, אשר הצדדים חותמים עליהם ולפעמים ללא הבנה או ייעוץ מקצועי עבור החותם, לצורך הבנה מעמיקה של תוכן החוזה עליו הוא חותם ורמת האחריות שהוא מכיל. דיירים עלולים למצוא את עצמם אחראים לתאונות עבודה, נפילות או פגיעות עתידיות באם קורה משהוא עם הבניין. כמובן שניתן להשיג עו"ד מפוקפק אשר יעשה הכול להגן על היזם ויצמצם את רמת האחריות שלו, על חשבון בעלי הבית הקיימים וכן דיירים חדשים אשר יצטרפו בהמשך לגור בבניין ה"מחוזק".

תפקיד האדריכל – תכנון עבודות החיזוק ועיצוב הבניין מוגשות ונוצרות על ידי האדריכל אשר מרכיב תוכנית לכל בניין, או שאמור לעשות כך. ישנם אדריכלים בשוק אשר מדביקים תוכנית למספר בניינים ורמת הפיקוח לאורך הבנייה הינה רופפת, שכן הם אמורים להפעיל מהנדסים אשר יפקחו לאורך הבנייה. על אותם מהנדסים להיות ולעמוד בבניין כאשר יוצקים בטון, בונים הכנות ליציקות ולרבות עבודות טפסנות. אם המהנדס אינו נוכח הקבלן יכול לחסוך בטיב החומרים ואף לפעול בניגוד להוראות, כבר ראינו תקרות דקות מתחת לתקן לקומה שלמה, אשר יצקו אותן ללא בניית עמודים והן מרחפות על גבי קירות בלוקים רגילים (במנהל הנדסה בעירייה ישנה תוכנית מפורטת של עמודי בטון לקומה הזאת).

קבלן ראשי – קבלן שלד הינו לפעמים גם מוגדר כקבלן ראשי ויש לו סיווג לבנייה, כך שלפי הסיווג הוא מורשה לבנות. הכול טוב ויפה אבל על מנת לקבל סיווג ניתן להחתים מהנדס כשותף מלא בחברת הבנייה ובדרך זו, ניתן יהיה לקבל את הסיווג המתאים מרשם הקבלנים. ישנם מהנדסים בשוק אשר הינם חסרי עבודה ויחתמו על פיקוח ולווי צמוד, של בניין גמור המכיל עמודים וקירות במכתש על הירח. ניתן גם לקבל חתימה מקבלן ראשי הפועל בצפון או בדרום, המאשרת קבלן אחר להיות קבלן משנה תחת חסותו של אותו הקבלן וזאת כמובן, אחרי שרשת של מהנדסים אמורים לפקח על בדיקת ניירת זו. ישנם גם בעיות עם קבלני משנה חסרי אחריות אשר פועלים בניגוד להוראות מהנדס ואמורות להיות מפוקחות על ידי מנהל עבודה בפרויקט, אותו אדם אחראי כמעט לכל פעילות ומשתכר במשכורת דלה אשר אינה מאפשרת לאנשים איכותיים האמת לתפעל פרויקט כזה. התוצאה הרבה מאוד אחריות על פועל אחד, אשר חתום ומאשר הרבה דברים וביחד עם מהנדס יכול להעביר פרויקט עם הרבה מאוד ליקויים מתחת לאפם של הרשויות.

עם מערכת פרוצה כזאת במדינת ישראל אשר מכילה רקורד לא בריא של שרלטנים ורק הזמן יגלה עבור בניינים עם ליקויים בבנייה חמורים יותר או פחות. כבר ניתן לשמוע על בעיות רטיבות וחדירת מים ממרפסות שלא נבנו כראוי (חלק מהרטיבויות דווחו אחרי שנה שנתיים) וכן נפילות אריחים וחלקי בטון.

רגע לפי שעוברים דף תנו לנו שיתוף  בפייסבוק, אני מודה לכם!