מרפסת שמש

מרפסת השמש הפסטורלית יכולה להיות פינה להתאווררות  ואו חלום בלהות אשר מזרים ואף אוסף מי גשמים לתוך הדירה ומשמשת כמדף, אשר פוגע ישר בסלון ומשם לשאר החדרים ומסבך אותנו עם השכנים מלמטה בבעיות רטיבות בתקרת דירתם.

המרפסת לעיתים רבות עוברת שינויים בשל מזג האוויר אשר גורם לחומרים להתרחב ולהתכווץ ומשנה את אופן חיבורם, הנטייה שלנו תהייה בדרך כלל להזניח את המרפסת ולדאוג לשאר חדרי הבית הפנימיים כאשר ניתן לראות הזנחה של מרפסות רבות לאורך השנים.

יש להבין שבזמן יציקת הבטון המרפסת נוצרה כמיקשה אחת עם כל הקומה וללא מחיצה עם שאר חדרי הבית, לאחר בניית קירות המעטפת יוצקים בטון מסביב לדפנות המרפסות בזווית של 45 מעלות (רולקת בטון בשמה המקצועי) ולמעשה מבודדים בצורה כזאת את המרפסת ויוצרים אגנית כמו בחדר האמבטיה אשר אמורה להיות אטומה לגמרי.

ישנם שלושת מערכות ההגנה לכניסת חדירת רטיבות לתוך הדירה:

  1. יצירת חגורת בטון מתחת לקו גובה ריצוף אשר מפרידה בין המרפסת לבין חדרי הבית, משני הצדדים של החגורה יוצקים את רולקת הבטון בזווית של 45 מעלות.
  2. שכבת איטום מצפה את כל המרפסת ועולה עד לגובה המעקה או מסגרת הבטון התחתונה, אמורים בשלב הבנייה לבצע בדיקת הצפה ושכבת האיטום אמורה להיות סגורה לגמרי לחדירת רטיבות. כמובן שבדיקה כזאת ברוב המקרים אינה מבוצעת ובמבנים רבים אין שום שכבת איטום ומצע החול רטוב, ישנם מקרים שחגורת הבטון מגנה באופן יחסי והמרפסת הופכת לאמבט מתחת לריצוף כאשר מצע החול רטוב לגמרי.
  3. שכבת הריצוף הסופית אמורה להיות אטומה בעזרת אריחים ורובה איכותית בשכבה טובה, אשר מגנה מפני חדירה רטיבות וביחד עם הפאנלים מייצרת אגנית נוספת אשר אוספת את המים ומנקזת אותה לצנרת הניקוז. שחיקה של הרובה ואו יישום הריצוף בצורה לקויה עלול לגרום לפתיחת המרווחים (פוגות) ואפשרות לסדקים אשר מחדירים רטיבות למצע התחתון.

אבחון חדירת רטיבות ממרפסת חיצונית:

ניתן לראות חדירת רטיבות לתוך הדירה על ידי סימני רטיבות ואו התפוררות של שכבת השפכטל ובפרט בקירות עם שפכטל אמריקאי אשר רגיש לרטיבות מעל לפאנלים עד לגובה של כשלושים סנטימטרים בערך. ניתן לראות גם כתמים צהובים, נפיחות של שכבות הצבע והשפכטל וכמו  שכבת מלח אבקתית אשר מופיע בדפנות ההתפוררות. קירות הבלוקים כמו מזיעים מליחות והכל מטפס מרצפת הבטון מתחת לריצוף ובמקרים רבים מדובר בכעשרים סנטימטר של מצע חול או סומסום, אשר מוצפים ברטיבות שמתפזרת ומתפרסת לצדדים ויכולה להגיע גם חדרים פנימיים.

לפעמים בגלל שיפוע פנימי בזמן היציקה, הרטיבות עלולה לזרום לקירות פנימיים ולהופיע בקיר פנימי וליצור בלבול לגבי מקור החדירה. אם לדוגמא הגיעה הרטיבות לפרוזדור אנחנו עלולים לחשוב שיש חדירת רטיבות מאזור האמבטיה או מאזור השירותים, לפעמים ניתן לראות רטיבות זורמת לקירות ליד המטבח וזה עלול להיות מבלבל עוד יותר. ישנם גם קווי מים אשר עוברים ובמיוחד בדירות ישנות בין המטבח דרך הסלון לתוך הפרוזדור ומשם לחדר האמבטיה, כך שבמקרים קודמים היינו צריכים להרים את כל הריצוף אך למזלנו היום ישנה טכנולוגיה של צילום תרמי אשר מאפשר בדיקת אזורי החדירה.

ניתן גם לקדוח חור קטן בקוטר של בורג בריצוף ולהחדיר מכשיר מדידה אשר בודק את רמת הרטיבות, יש לזכור שמצע החול אטום בבטון בתחתית ומרוצף מעל, כך שאין לו אפשרות לייבוש הרטיבות ורמת החדירה תישאר בתוך המצע לאורך זמן רב ותפגע בשכבת הבטון התחתונה ובתקרת השכנים למטה.

דרכי טיפול:

  1. פתרון יסודי ומועדף יהיה לפרק את שכבת הריצוף ולפנות את מצע החול, יש לוודא את קיומה של רולקת הבטון ולהשתמש בתוספי אטימה לבטון תוך בדיקת מצב הבטון הקיים ותקינותו. יש לאטום בעזרת יריעות את הרצפה ולעלות למעלה לדפנות וכן לוודא שנערכת בדיקת הצפה על מנת להיות רגועים, לאחר שלב הבדיקה ניתן לשפוך מצע סומסום חדש ולרצף עם מרווחים בפוגות בקוטר מומלץ של שלושה סנטימטרים וכך תהייה שכבה טובה וחזקה של רובה.
  2. פתרון זול יותר יהיה לבצע שכבת איטום על גבי הריצוף הקיים ולרצף מעל בהדבקה, כך שנוצרת שכבה עבה של איטום ויש לוודא שמפרקים את הפאנלים הישנים לפני שכבת האיטום ושהאיטום מבוצע גם בדפנות ועולה כלפי מעלה בלפחות עשרים סנטימטר. זה יכול להיות פתרון תורם אך גם בעייתי כאשר אנחנו מוסיפים שכבות איטום למרפסת אשר מכילה מצע תחתון רטוב, המים לא מתאדים והמשך הפגיעה יישאר כבור בפנים וימשך לתקופה ארוכה יותר.

על מנת לטפל החדירה רטיבות יש תחילה להזמין בדיקה תרמית על ידי צילום תרמי המאפשר ראות של אזורי הרטיבות ואופן החדירה ואזורי הריכוז, מומלץ להזמין את הבדיקה בצורה נפרדת לפני הזמנת קבלני איטום על מנת לקבל חוות דעת אובייקטיבית. לאחר קבלת תוצאות הבדיקה ניתן יהיה להזמין בעלי מקצוע אשר יספקו הצעות מחיר לפי מצב הרטיבות באם צריך יהיה לטפל רק במרפסת ואו לפעול גם בסלון ואו בשאר חדרי הבית, כאשר לפעמים צריכים ציוד מקצועי ולפתוח מספר אריחים על מנת ליבש את מצע החול גם בתוך הדירה. ניתן יהיה להזמין שלושה בעלי מקצוע על מנת לקבל שלוש הצעות מחיר ומומלץ לא להתפשר על איכות וטיבו של בעל המקצוע, יש לזכור שמדובר בעבודה של פירוק ריצוף ורצוי לעבור את כאב הראש הזה פעם אחת ולא מספר פעמים.