חדירת רטיבות מהשכנים

כמעט כל אחד היה לפחות פעם אחת בצד אחד של הסיפור הזה, אם לא בשניהם. או שהשכנים מלמטה דפקו בדלת ועדכנו אתכם שיש רטיבות בתקרה שלהם (למשל) ובסוף התגלתה נזילה מרצפת המקלחת שלכם (למשל), או שאתם התקשרתם לשכנים הצמודים לכם ועדכנתם אותם שהקיר שלכם רטוב ומלא עובש ולבסוף התגלה שיש אצלם נזילה בצנרת שמובילה מים לכיור המטבח (לדוגמה).

עפ"י הערכות נפוצות נזקי מים מופיעים בדירה בישראל בערך פעם אחת כל שנתיים. חלק גדול מתביעות הביטוח בתחום ביטוחי הרכוש מקורם בתביעות בגין נזקי נזילות מים. כשמצליבים מידע זה עם ההיכרות האישית של כל אחד את הנושא, ניתן להבין שזו תופעה נפוצה. היתרון בכך הוא שיש המון מידע בנושא וניתן לטפל בכל הפנים של העניין בקלות יחיסית, החסרון הוא כמובן שנזילות מהשכנים הם עניין שצריך להתמודד איתו מדי פעם.

איך מזהים שהרטיבות מגיעה מהשכנים?

דבר ראשון כדאי לשלול רטיבות שנובעת מצנרת שלכם! מלבד מקרים מסוימים, המים זזים לפי חוקי כח המשיכה. כלומר המים ירדו למטה. בהתאם, למשל, במידה ושיפוע המקלחון של השכנים מעליכם יורד לכיוון מסוים סביר שבמידה ותהיה אצלכם רטיבות תראו אותה בתקרה שמתחת לקיר בו מסתיים שיפוע המקלחון.

רטיבות בתקרה:

  1. במידה והרטיבות נמצאת בתקרת הדירה ואתם לא הדירה שבקומה העליונה, סביר להניח שהמקור הוא בדירה שמעליכם. לרוב רטיבות כזו תופיע בחדרים מעליהם יש חדרי אמבטיה או מטבחים. כאן גם לרוב קל לייחס את הרטיבות לשכנים מכיוון שסיכוי טוב שחדר האמבטיה/מטבח שלהם נמצא מעל שלכם. יכול להיות שמדובר בפגיעה בצנרת או פגיעה באיטום. אבל לעיטים מופיעה רטיבות בתקרת חדר כלשהו, ולאו דווקא מעל אמבטיה/מטבח. במקרה כזה רוב הסיכויים שמדובר בפגיעה בצנרת שמובילה או מוציאה מים מדירת השכנים שמעליכם.
  2. אם הרטיבות צמודה גם לקיר חיצוני וגם לתקרה, ייתכן גם שהמקור הוא באינסטלציה של הבניין, בפגיעה בצנרת של דוד מים (ייתכן ושלכם), פיצוץ בצנרת של מים שיוצאים ממיזוג אוויר, בחדירה של מי גשם דרך הקיר החיצוני (ואז ייתכן שזו בכלל בעיה של ועד הבית) ועוד.

במקרה של רטיבות בתקרה, יש לשים לב שלעיטים אין למים ש"עמדו" במקום מסוים בתוך הבטון של התקרה לאן "ללכת" ולכן תופיע רטיבות במקום שיכול להיות מרוחק ממקור ממנו הגיעו המים עצמם.

רטיבות בקירות:

  1. רטיבות בקירות לרוב נובעת מפגיעה בצנרת, אלא אם מדובר בקיר חיצוני ואז מתייחסים כמו בסעיף 2 שלעיל. מקור הרטיבות בקירות יכול לנבוע מצנרת שלכם או של השכנים. במקרה כזה לפעמים קשה לדעת אם המקור הוא בצינור שלכם או של השכנים מכיוון שהרבה פעמים הצינורות סמוכים בתוך קיר משותף. לרוב ניתן יהיה לראות לחות רבה יותר בקיר הדירה שלה שייכת הצנרת מכיוון שלרוב הצנרת סמוכה יותר לקיר זה. שימו לב שנזילה בצנרת שבתוך קיר יכולה להוות מקור לרטיבות גם בקיר של הדירה השכנה אבל גם בתקרה של הדירה מתחת, תלוי במיקום הצינור שניזוק.
  2. אם הרטיבות "עולה" מהחיבור בין הקיר לרצפה ואתם בבית או בדירה צמודת קרקע ייתכן ומדובר בחדירה של מים מהאדמה, כלומר האיטום המפריד בין האדמה לבין הרצפה/קיר שלכם נפגע. גם כאן ייתכן שמדובר בפגיעה בצנרת שעוברת בסמוך. רטיבות מסוג זה נקראת רטיבות קפילארית והיא נובעת מתכונת טבע של המים (נימיות, מלשון נימים – קפילאריות). בכל מקרה מקור הרטיבות יכול להגיע מצינור השקיה שנפגע או מכל צינור מים שעובר מתחת לאזור המדובר.

מה עושים?

לאחר שהזמנתם אינסטלטור, במקרה הטוב התיקון היה מהיר ומדויק והאינסטלטור הגיע למקור הנזילה בלי לשבור יותר מדי קיר/רצפה. במקרה הגרוע היה צריך להרים רצפות, לשבור בטון, להחליף חול וכן הלאה בכל המטבח, או לחליפין לשבור חלקים גדולים מקיר בכדי להגיע למקור הנזילה.

אבל איך מאתרים בדיוק מאיפה מגיעה הרטיבות?

לשם כך לא חייבים לשבור שום דבר. כיום ישנה טכנולוגיה המאפשרת איתור מדוייק יחסית של המקור ממנו מגיעה הרטיבות. באמצעות מצלמה תרמית ניתן לחכות אחר המקום ממנו הגיעו המים עד שהופיעה רטיבות אצלכם בבית.