מאז ועד היום עבר כיור המטבח שכלולים טכנולוגיים רבים, ומכלי קיבול פשוט עם ווילון שתלוי בחזית להצנעת צנרת האינסטלציה הפך הכיור למערכת מורכבת עם שפע של אביזרים ומתקנים שונים. כיורי החרס בזיגוג קרמי היוו את ניצני הקדמה, כשלאחר מכן הופיעו כיורי הנירוסטה והאמייל שהולבשו מעל למשטח עבודה (התקנה עליונה). תמונת המצב בעידן הנוכחי שונה בתכלית, וניתן למצוא כיום מגוון וריאציות שונות של כיורים שמותקנים בכמה שיטות.

 

כיורים אקריליים

הכיורים האקריליים נחשבים לנפוצים ביותר בשוק והם עשויים מתערובות של אבן (אבן טבעית, קוורץ או גרניט) עם מגוון חומרים אקריליים. הכיורים הללו משווקים תחת שמות שונים בהתאם לחומר הגלם שבו נעשה שימוש בתהליך ייצורם כגון קריסטלייט, סיליקרוורץ, סיליגרניט ועוד.

יתרונות: מדובר בכיורים הומוגניים שמתאפיינים באיכות גבוהה במיוחד ועמידות בפני חום, שריטות ושחיקה. כמו כן, ניתן לנקותם בחומרי הניקוי הסטנדרטיים ללא חשש מפני פגיעה בכיור. כיורים מסוג זה משווקים כיום במבחר רחב של עיצובים, צבעים ווריאציות כגון כיור ומשטח עבודה מחומר וגוון זהים, כיור עם שני תאים או יותר וכן הלאה.

מחירים: טווח המחירים הנו רחב במיוחד ונע בין 1,000-6,000 ₪ או יותר.

 

כיורי נירוסטה

כיורי הנירוסטה עשויים מפלדת אל חלד ומיוצרים כיום כיחידה אחת הכוללת הן את הכיור והן את משטח עבודה, או לחלופין כחלק מיחידה מובנית המורכבת מכיור, כיריים ומשטח שמפריד ביניהם.

יתרונות: כיורי הנירוסטה עמידים מאוד בפני קורוזיה (חלודה), כימיקלים וחומרי ניקוי והם קלים לתחזוקה. כמו כן, הם מתאפיינים בעמידות גבוהה בפני שחיקה, בשריטה ושבר.

מחירים: גם כאן מדובר בטווח המחירים רחב ביותר שנע בין 1,000-6,500 ₪ או יותר.

 

 

כיורי אמייל

כיור אמייל הוא כיור שעשוי מפלדה יצוקה ומצופה באמייל.

יתרונות: משווק על פי רוב בעיצוב נקי ומעוגל ושומר לאורך זמן על יופיו והברק שלו. עם זאת, במידה ונופלים חפצים כבדים או חדים אל תוך הכיור, הוא עלול להיסדק.

מחירים: המחיר מתחיל מ-2,700 ₪ ומגיע ל-6,000 ₪ בהתאם למותג.

 

 

 

כיור החרס נחשב לוותיק שבכיורים, אולם להבדיל מהכיורים הכבדים והמרובעים שבעבר, הם משווקים כיום במגוון עיצובים מרהיבים. בנוסף, ניתן כיום לרכוש כיורי חרס בהתקנה שטוחה וכיורים עם קדחים כהכנה לציוד נלווה (סבוניה , מטהר מים, טוחן אשפה וכדומה).

יתרונות: כיורי החרס ידועים בחוזקם הרב ושחיקתם הנמוכה, ומצטיינים בעמידות ושמירה על המראה והברק לאורך זמן. כמו כן, הם זולים מאוד בהשוואה לכיורים אחרים וקלים לניקוי ותחזוקה. חסרונם הבולט נוגע לכך שהם עלולים לספוח כתמים ולהיסדק במקרים של נפילת חפצים כבדים או מכה חזקה.

מחירים: נחשבים לזולים שבכיורים. ניתן לרכוש אותם בטווח מחירים שבין 350-900 ₪.

 

 

כיורים מזכוכית

כיורי הזכוכית מרהיבים ביופיים, ומעניקים טאץ" ייחודי לחלל שבו הם מותקנים. הכיורים הללו מיוצרים בתהליך שנועד לשמר את חוזקם, אולם אף על פי כן הם עדיין שבירים מאוד ורמת העמידות שלהם בפני שחיקה וכימיקלים נמוכה ביחס לכיורים מסוגים אחרים, לפיכך, נהוג להתקינם בעיקר בחדרי אמבטיה ומעט פחות במטבחים. חיסרון נוסף הוא שהכיורים עשויים להבליט את טיפות המים שמתייבשות בתוכם.

יתרונות: מרהיבים ביופיים ומשדרגים משמעותית את המראה של החלל בהיבט העיצובי. הכיורים הללו משווקים במגוון גדול של עיצובים וצבעים.

מחירים: עלותם של כיורי הזכוכית נעה בסביבות 1,500-3,000 ₪.

 

 

כיורי קוריאן

כיורי קוריאן מיוצרים מסוגים שונים של חומרים סינתטיים שאליהם מוספים חומר אקרילי. הכיורים הללו הנם הומוגניים ומתאפיינים במרקם חלק. הקוריאן משמש בעיקר להכנת כיורים עם משטחי עבודה כיחידה אחת אינטגרלית וללא תפרים.

יתרונות: הקוריאן הנו חומר חזק וגמיש במיוחד, והוא עמיד מאד בפני חומרים כימיים וספיחת נוזלים ושומר על צבעו המקורי לאורך זמן. חסרונם של כיורי הקוריאן נעוץ בעמידותם הנמוכה לשריטות בהשוואה לכיורים מחומרים אחרים. יחד עם זאת, במקרים של סידוק, ניתן לחדש את הכיורים בקלות בעזרת נייר לטש.

מחירים: עלותם של כיורי הקוריאן נעה בין 1,500-2,500 ₪.

 

שיטות להתקנת כיורים

שיטת ההתקנה של הכיור במשטח מהווה את אחד מהגורמים החשובים שכדאי להתייחס אליהם בעת רכישת כיור למטבח. ישנן כיום שלוש שיטות התקנה שהן התקנה עליונה, התקנה תחתונה והתקנה שטוחה.

התקנה עליונה: בסוג זה של התקנה מולבש הכיור מעל למשטח באופן שבו בולטים שולי הכיור מעל לגובה המשטח. חסרונות השיטה נוגעות לעובדה שלא ניתן לפנות את המים שהצטברו מעל למשטח הישיר אל הכיור, וכן החשש לחלחול מים אל פנים הארונות בחיבור שבין המשטח ושולי הכיור. כיורי הנירוסטה נחשבים ליוצאים מן הכלל, אולם חובה להתקינם תוך כדי הקפדה יתרה ששולי הכיור מוצמדים אל המשטח.

התקנה תחתונה: בהתקנה זו מוצמד הכיור למשטח העבודה בחלקו התחתון באופן שבו שולי המשטח מכסים את שולי הכיור. שיטת התקנה זו יעילה יותר בהשוואה להתקנה העליונה, אולם עדיין ייתכנו סיכונים לחלחול מים בחיבור שבין המשטח והכיור.

התקנה שטוחה: התקנה זו נחשבת לטובה ביותר, שכן שולי הכיור נמצאים בגובה פני המשטח ומשתלבים בו. ההתקנה השטוחה מיושמת באמצעות עיבוד שולי הכיור בחלקם התחתון, תוך כדי יצירת מגרעת אלכסונית. המגרעת הזהה שבמשטח מאפשרת את התקנת הכיור בתוכו באופן אינטגרלי שמעניק מראה של מישור אסתטי, אחיד ונקי שחף מהפרשי גובה, מחיבורים מיותרים וממרווחים שבהם נאגר לכלוך. בדרך זו ניתן גם לנקז את הנוזלים שמעל למשטח אל תוככי הכיור ללא שום מגבלה.

 

כיורים למטבח: דילים ומבצעים בשוק

המחיר ליחידה פרטי המבצע והערותשם החברה
3,495 ₪ כיור נירוסטה דגם אורגנו מתוצרת איטליה. משווק עם אחריות ל-7 שנים.חברת המפלס
1,320 ₪ כיור בודד מנירוסטה איכותית בעובי 1.2 מ"מ ומדגם זירו 44. הכיור מיועד להתקנה שטוחה ומשווק עם אחריות

ל-5 שנים.

עידן הקרמיקה
1,800 ₪ כיור מטבח יחיד גדול במיוחד ובעיצוב חדשני. כיור מיוצר מסופר גרניט ומשווק עם ונטיל בגודל 3.5" המותאם להתקנה שטוחה או עליונה ולטוחן אשפה. אחריות מסופקת על ידי היבואן הרשמי.טאגור סנטר
2,540 ₪ כיור מטבח אקרילי דגם יהלום מתוצרת פורדהם אנגליה. הכיור מותאם להתקנה שטוחה או עליונה ומשווק עם אחריות

ל-12 שנים.

איציק ורועי
550 ₪ כיור חרס למטבח מדגם ארקנסו עם אפשרות לתוספות ושדרוגים. הכיור משווק עם אחריות ל-12 שנים.חברת אביטל דיזיין
2,390 ₪ כיור חרס למטבח מדגם מיטרני כולל ונטיל. הכיור מותאם להתקנה שטוחה או תחתונה ומשווק עם אחריות לשנתיים. חברת ברזים
1,485 ₪ כיור מטבח גרניט בגודל אחד וחצי מתוצאת חמת. הכיור מותאם להתקנה שטוחה ומשווק בגווני לבן, אפור, שמפניה וגרפיט עם אחריות ל-12 שנים.חברת ראי קרמיקה

 

הערות והמלצות

  1. שוק הכיורים מתאפיין במגוון רחב של וריאציות כגון כיורים המיוצרים כיחידה גדולה ונוחה,

    כיורים כפולים המשמשים, בין היתר, לצורכי הציבור שומר המסורת, כיורים עם חלוקה

    פנימית שנועדה לאפשר פונקציות נוספות לנוחות למשתמשים וכן הלאה. בעת הזמנת

    כיורים חשוב להתאימם לצרכים הפונקציונליים ולהרגליה של המשפחה.

  1. בין הפונקציות הנוספות ניתן למנות את מסלקת האשפה וטוחן האשפה שנחשבים

    כחלק משכלולי יחידת הכיור, כיור קטן נוסף הממוקם בתוך הכיור הגדול ומשמש לפעולות

    כמו השריה ושטיפה, פתח לניקוז נוזלים מבלי שהכיור יתלכלך כדוגמת ריקון מיצים

    מקופסאות שימורים, סלסילות המולבשות בתוך הכיור למגוון שימושים שונים ועוד.

  1. כמו כן, ישנם גם כיורים המגיעים עם משטח אקרילי שמותאם למידותיו של הכיור ומשמש

    כמשטח עבודה בשעת הצורך. משטח זה ניתן להתקנה ולהסרה בקלות בתום השימוש.

  1. ראוי לציין שהמחירונים שלהלן נשענים על מידע שנאסף ברשת האינטרנט מאתרים של

    משווקים, אינדקסים וחברות שונות, והוא עדכני, מקיף ונכון למועד פרסום הנתונים. יחד

    עם זאת, יש לערוך בירור עם החברות הללו בכל הנוגע לתוכנם ותוקפם של המבצעים.

 

המחירון המלא לכיורי מטבח

טווח המחירים הערותסוג הכיורים
1,980- 990 ₪ מותאם להתקנה עליונה או שטוחה ומשווק במבחר רחב של גוונים. אחריות בין 5-12 שנים. המחיר אינו כולל דמי משלוח.כיור מטבח אקרילי (גרניט) יחיד
3,499- 1,389 ₪מותאם להתקנה עליונה או שטוחה. המחיר עשוי להשתנות בהתאם למותג. דמי המשלוח אינם כלולים במחיר. אחריות נעה בין 10-12 שנים.כיור מטבח כפול מגרניט
1,400- 480 ₪כיור בהתקנה שטוחה. אחריות בטווח שבין

5-12 שנים. דמי המשלוח אינם כלולים במחיר.

כיור מטבח קוורץ יחיד
2,200- 860 ₪המחיר אינו כולל דמי משלוח עשוי להשתנות בהתאם למותג. תוספות צבע מיוחדות כרוכות בתוספת תשלום. כיור מטבח קוורץ כפול
1,200- 529 ₪כיור בהתקנה שטוחה או תחתונה. המחיר אינו כולל דמי משלוח.כיור מטבח יחיד מנירוסטה
3,000- 980 ₪כיור בהתקנה שטוחה או תחתונה. המחיר אינו כולל דמי משלוח. מומלץ להעדיף כיור עם דיפון לעמעום רעשים ולוודא שמדובר בנירוסטה איכותית שאינה מחלידה.כיור מטבח כפול מנירוסטה